İl Sağlık Müdürlüğünden içme suları uyarısı 

İl Sağlık Müdürlüğü, sel sularının neden olduğu kirli içme sularının kullanımına ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklama ile halkı uyardı; meydana gelen sel afeti sonrası

içme ve kullanım suyu şebekeleri ile kanalizasyon şebekelerinde arızalar oluşabildiği hatırlatıldı ve içme sularının arıtılarak içilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

Açıklamada şöyle:

” Bölgemizde ve İlimizde 27 Haziran’da başlayan aşırı yağışlar nedeniyle sel suları ve su taşkınlarının sebep olduğu, içme ve kullanım suyu şebekeleri ile kanalizasyon şebekelerinde arızalar oluşabilmektedir. Yağmurlar nedeniyle çevresel kirlilik yüzeysel su kaynaklarına taşınabilmekte, kaynak, kaptaj ve su kuyularının kirlenmesi söz konusu olabilmektedir. Bu tür durumlarda  Şebeke suyu içme amaçlı kullanılacak ise, su berraklaşıncaya kadar 3-5 dakika akıtılmalı ve tercihen kaynatılıp soğutularak kullanılmalıdır. Temiz gıda ve su tüketilmesi, kaynağı belli olmayan veya kirlendiğinden şüphelenilen suların kullanılmaması gerekmektedir. Yine  içme suyunda bulanıklık veya koku gibi değişiklikler fark edildiğinde suyun kaynatılıp soğutularak kullanılması uygundur.”

 

Özgür Kaya (İHA)