Ilgaz Uluslararası Oda Müziği Festivali

Oda müziği ve uluslararası çoksesli müziği tanıtmayı amaçlayan Ilgaz Uluslararası Oda Müziği Festivali 31 Mayıs Pazartesi günü başlayacak ve 7 gün sürecek. Festival, 3 kıta ve 7 farklı ülkeden sanatçı ve akademisyenleri bir araya getirecek.

 

Oda müziği türünün en güzel örneklerinin en üst seviyede sergileneceği Ilgaz Uluslararası Oda Müziği Festivali, 31 Mayıs 2021 Pazartesi günü başlıyor. Festivalin YouTube kanalından yapılacak olan ücretsiz yayınla, 31 Mayıs Pazartesi günü saat 21:00’da başlayacakve 7 gün sürecek. Sanat Yönetmenliğini Metin BUZDUĞU ve Koordinatörlüğünü M. Okan KIZILAY’ın üstlendiği Ilgaz Uluslararası Oda Müziği Festivali, 3 kıta ve 7 farklı ülkeden, 8 oda müziği grubunu; hepsibirbirinden değerli 32 sanatçı ve akademisyeni biraraya getirecek.

Festivalin Sanat Yönetmenliğini yapan Metin Buzduğu, uzun ve zorlu bir sürecin ardından Ilgaz Uluslararası Oda Müziği Festivali’nin tüm hazırlıklarının tamamlandığını belirterek çoksesli müziğe ilgi duyanlarla buluşacak olmanın gurur ve heyecanı içerisinde olduklarını ifade etti. Sanat Yönetmeni Buzduğu, “Festival ile oda müziği türünün ve uluslararası çoksesli müziğin tanınmasını, bu müzik türüne yönelik ilgi ve farkındalığı artırmayı ve güzel şehrimiz Kastamonu başta olmak üzere bölge, ülke ve dünya müzik kültürüne katkı sağlamayı hedefliyoruz.” dedi. Buzduğu, “Ilgaz Uluslararası Oda Müziği Festivali’nin dünyanın her yerinden oda müziği gruplarının ve sanatçılarının biraraya gelerek, oda müziği aracılığıyla müzik yapmasını, konuşmasını, öğretmesini ve öğrenmesini; oda müziğinin en seçkin eserlerinin, en yüksek standartlarda sergilenerek uzun yıllar boyunca devam edebilecek bir festival haline dönüşebilmesini tüm kalbimizle diliyoruz.” şeklinde konuştu.

Festivalin koordinatörlüğünü yapan M. Okan Kızılay da festival kapsamında konserler, röportajlar, masterclasslar, yarışmalar düzenlemeyi ve bir festival orkestrası kurmayı hedeflediklerini ancak küresel salgın nedeniyle bunun mümkün olmadığını söyledi. Kızılay, “Hepimizi, özellikle de sahne sanatları alanında çalışan herkesi derinden etkileyen küresel salgın nedeniyle, insan sağlığını riske atmadan, sadece röportajlar ve kaydedilmiş konserlere yer vermenin daha doğru olacağı düşüncesiyle çalışmalarımızı tamamladık.Müzikseverlerin konser izlemenin zevkine ekranları başından da olsa erişebilmelerini umuyoruz.Ancak sanatsever halkımızın ilgisi ve desteğiyle festivalimizi yüz yüze gerçekleştirebileceğimiz, ülkemizde yeni bir oda müziği sahnesi kurabileceğimiz festival ve nice festivallerin özlemini derinden duyuyoruz.” dedi.

Oda müziği ile ilgilenenler, Ilgaz Uluslararası Oda Müziği Festivali ile ilgili detaylı bilgi almak ve festival kapsamındaki etkinlikleriizleyebilmek için festivalin sosyal medya hesaplarını ücretsiz takip edebilir ve YouTube Kanalına abone olabilir. Festival ile ilgili soru, görüş ve öneriler ise [email protected] adresine iletilebilir.