Ilgaz’da kızak şöleni

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu’nun düzenlediği “Hızlı Kızak Türkiye Şampiyonası” Red Bull sponsorluğunda bugün yapılıyor.

Ilgaz Dağı Kayak Merkezi’nin güney kesiminde Doruk Otel yanında oluşturulan pistte gerçekleştirilecek ve saat 09.00’da başlayacak yarışlara çeşitli illerden 70 civarında kızakçı katılıyor.

Eleme turları şeklinde gerçekleştirilecek yarışlarda Kastamonu, Çankırı, Bursa, Kars, Erzurum, Erzincan, Ankara ve Kütahya’dan sporcular mücadele edecek.

500 yıllık kızak yarışlarında Ağlı ve Küre arasındaki uzun süredir devam eden tatlı rekabet Red Bull Hızlı Kızak’a da damgasını vuracak.

Yarışmacılar birinci olmak için kızakları ile bitiş çizgisine doğru hızlı bir yolculuk yapacaklar.

Her turda iki yarışmacının birbirini elemeye çalıştığı yarışlarda kazanana ek olarak en yüksek hıza çıkan yarışmacı da ödüllendirilecek.

Geleneksel kızak sporunun başkenti sayılan Küre ve Ağlı ilçelerimizini belediyelerinin yarışlar için Ilgaz’a servis kaldıracak.

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu’nun kızak ve atlı kızaktan sorumlu Asbaşkanı Günal Genç “Ilgaz Dağında ilk kez yapılacak olan Türkiye Kızak Şampiyonası için gerekli hazırlıklarımız tamam. Red Bul sponsorluğunda yapılacak yarışları izlemek için gelecek olan misafirlere Merkez Belediye Başkanlığımız çorba ve etli pilav ikramın da bulunacak. Kızılay Başkanlığı da çay servisi yapacak. Güzel ve heyecanlı bir gün geçirmek isteyen hemşerilerimizi Ilgaz’a bekliyoruz” dedi.