İlişi Konak Otel’in maskotu: Karameke

Kardan etkilendi, doğa dostu otele sığındı

_MG_1893Sazlık alanlarda yaşayan ve halk arasında da Karameke (Sakarca) olarak bilinen bir su kuşu, sahile düşen yoğun kardan etkilenince çareyi doğa dostu İlişi Konak Otel’e sığınmakta buldu!

Otelin İşletme Müdürü ve doğa fotoğrafcısı Mehmet Şenol, Tanrı misafiri karamekeyi kusursuz ağırladıklarını, foocebok hesabından fotoğraf kareleriyle paylaştı.

Otelin içerisinde dolaşan ve misafirlerle korkusuzca iletişim kurmayı başaran karameke otelin maskotu oldu.

IMG_1911Mehmet Şenol, konuğu karamekenin hikayesini şöyle anlattı:

“Sağlık problemi olduğunu zannettiğimiz karameke ya da diğer adıyla sakarca İlişi limanında karaya çıkar, daha sonra uçamadığı için köpekler tarafından kovalanarak otelimizin yakınlarına bitkin bir halde gelir.

 

Köpeklerin saldırısından kurtardığımız yorgun ve çaresiz sakarca bize kendini teslim etti,

Üç gündür bizimle olan konuk kuşumuzu restoran bölümünde kalorifer yanında sağlığına kavuşturulmak üzere çeşitli balıklar ve yeşillikler ile besliyoruz. Geceleri karanlıktan hoşlanmadığından gece görevlimizin yanından hiç ayrılmayarak onunla beraber otel bölümlerinde gezmekte. Sağlığına kavuştuğunu zannettiğimiz sakarcayı artık doğal ortamına bırakacağız…

 

_MG_1895Karameke veya Sakarca Kuşu…

 

Gövdesi siyah, gagası ve alnı beyaz bir su kuşudur. Sudan havalanırken, uzun süre suyun üzerinde koşar. Çevresi sazlıklarla kaplı sığ göllerde yaygın olarak görülür. Tamamıyla simsiyah tüylere sahiptir, sadece farklı olarak gaga ile gaganın üzerinden alına kadar uzanan beyaz bölge göze çarpmaktadır,göz rengi kırmızıdır, dişi ve erkek benzer görünüştedir.

Tüm göllerde, kıyılarda, lagün ve deltalarda gözlenir, yerlidir, Tek eşlidir, besinlerini başlıca bitkiler oluşturmaktadır, bazen böceklerle de beslenirler, dalarak ya da su yüzeyinden besinlerini toplarlar.

Sazlık alanlarda sürü halinde yaşarlar tehlike anında önce yüzerek uzaklaşmaya başlarlar aralarından bir tanesi uçmak için suda koşmaya başladığında diğerleri de hemen koşmaya ve uçmaya çalışırlar. Uçarak gelip suya iniş yapan bir sakarca göğsü üzerine inen bir uçak görünüşünde olur ve sert bir iniş yaparlar.

 

 

• TURGUT YILMAZ