İlk adımda 8 bin imza

Ali Çufadaroğlu: Kastamonu’ya büyük zarar verecek olan bu özelleştirmeyi Kastamonulular olarak kesinlikle istemiyoruz”

 

Şeker-İş, Kastamonu Şeker Fabrikası’nın özelleştirmesine karşı sendika binası önünde kurduğu stantlarda imza kampanyası başlattı.

“Kastamonu Şeker fabrikası’nın bugünkü şartlarda pancar miktarı artmadan, teknolojik yernilikler yapılmadan, diğer fabrikalarla rekabet gücü olmayacağından, özelleşmesi durumunda kesinlikle çalışmayacağını bildiğimiz için memleketimize sağladığı düşünerek özelleşmesini istemiyorum” ibrasenin yer aldığı metne, yalnızca stantlarda  imza koyanların sayısı dün itibariyle 8 bini buldu. Sendika, imza kampanyasını pancar üretimi yapılan köyler ve ilçelerde de yaygınlaştıracak.

Ali Çufadaroğlu

İmza kampanyası ile ilgili açıklama yapan Şeker-İş Sendikası İl Temsilcisi Ali Çufadaroğlu, şunları söyledi:

“Şeker Fabrikamızın özelleşmemesi için imza kampanyamızı dün başlattık, bugün ikinci gün olmasına rağmen atılan imza 7 bini geçti. İmza kampanyamız pazartesi  devam edecek.Genel merkezin direktifleri doğrultusunda bu kampanyaya başladık. Yine genel merkezimizin direktifleri doğrultusunda o gün bu imza kampanyasını bitirip Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız ve hükümetimizin bütün yetkililerine bu imzaları ulaştıracağız. İnşaallah sonuç hayırlı olacak. Şeker fabrikamızı özelleştirmeke için elimizden gelen bütün mücadeleyi göstereceğiz. Halkımız ve hemşehrilerimiz de büyük duyarlılık ve yakınlık gösteriyor, destek ve katkı veriyor, bu konuda beklediğimizin üzerinde de ilgi görüyoruz. Bu işin siyasetle, muhalefetle veya başka şeylerle alakası ve ilgisi yok, biz AK Partiye de oy veren insanlarız, bana hatta diyorlar sen AK Parti’nin peşinde geziyordun? Doğru, biz de Cumhurbaşkanımıza oy verdik ve verdirdik, ama bu fabrika satılırsa yüzde yüz kapanacağını bildiğim için bu çabayı gösteriyorum. Fabrikamız kapanmasın, toprak bütünlemesi yapılana ve bu barajlarımız bitene kadar bu fabrikanın devletin elinden çıkmaması gerekiyor. Onun içinde mücadele ediyoruz. Bu imza kampanyası 25 fabrikamız için 25 ilde devam ediyor.

İhale süreci 20 Şubat itibariyle başladı, 11 Nisan’a kadar şartname alma süresi var, ondan sonra da ihale süresi açıklanacak. İnşallah bu iş o zaman varmadan bu seslerimizi ve feryatlarımızı Cumhurbaşkanımız duyacak, bu özelleştirme iptal olacak diye düşünüyor ve bekliyoruz. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Hükümetimiz bize kulak versin, biz Kastamonu’ya büyük zarar verecek olan bu özelleştirmeyi kesinlikle Kastamonulular olarak istemiyoruz.”

Hayrullah Kasırgaoğlu

Şeker-İş Sendikası İl temsilci Yardımcısı Hayrullah Kasırgaoğlu da şunları söyledi:

“Şeker Fabrikasının özelleşmemesi için Kastamonu halkı, üretici ve ilçelerimiz sahip çıkıyor. Çünkü fabrika özelleştiğinde tüm ilimizin etkileneceğini ve herkesin sıkıntı çekeceğini biliyor. Çiftçiler korkudan pancar ekemez hale geldi. Özelleştirme kapsamına girdiği için pancar ekmiyor ve bunun büyük sıkıntısını şimdiden de yaşamaya başladılar. Özelleşmelerin yapıldığı yerlerde yaşanan sıkıntıları herkes çok iyi biliyor ve bu yüzden de büyük göçler yaşanıyor. En azından fabrikamız özelleştirilmesin, fabrikamız daha faal ve daha çok üretim yapar haine getirilsin.”  Cengiz MUHZİROĞLU