İlk teravih ilk sahur

0
12

On bir ayın sultanı kutsal ramazan ayı başlıyor. Bu akşam ilk teravih namazı kılınacak ve ilk sahura kalkılacak. 24 Haziran akşamına kadar 29 gün sürecek olan ramazanın ilk günü olan yarın şehrimizde iftar 20.15’te açılacak, 17 saat 1 dakika oruçlu kalınacak.

İl Müftüsü Osman Aydın, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu yılki ramazanın temasını “Üzerinde her canın hakkı var, bu ramazan ve her zaman” olarak belirlediğini açıkladı ve “Ülkemiz, İslam coğrafyası ve insanlık alemi için hayırlara vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz eder, bütün halkımızın Ramazan-ı Şerifini de tebrik ederim” dedi.
On bir ayın sultanı kutsal ramazan ayı başlıyor. Bu akşam ilk teravih namazı kılınacak ve ilk sahura kalkılacak. 24 Haziran akşamına kadar 29 gün sürecek olan ramazanın ilk günü olan yarın şehrimizde iftar 20.15’te açılacak, 17 saat 1 dakika oruçlu kalınacak.
İl Müftüsü Osman Aydın, ramazan arifesinde düzenlediği basın toplantısında kutsal ay boyunca yapacakları programlar hakkında açıklamalarda bulundu.
Aydın şunları söyledi:
“2017 yılı ramazan ayına girmiş olmanın engin huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız. 26 Mayıs cuma akşamı ilk teravih namazının ardından 27 Mayıs cumartesi günü de tutulacak ilk oruç ile bu rahmet, bereket ve mağfiret iklimine girmiş olacağız.
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yılki ramazan ayının teması ‘Üzerinde her canın hakkı var, bu ramazan ve her zaman”’olarak belirlenmiştir. Bu konu camilerimizde vaazlar yoluyla ve sizlerin aracılığı ile halkımıza anlatılacaktır.
Ramazan ayı boyunca camilerimizde icra edilmek üzere, özel vaaz, irşat programları da hazırlanmıştır.
Ramazan ayı münasebetiyle, camilerimiz ve müştemilatı ile ilgili bakım, onarım ve temzilikleri ile ilgili tedbirler de alınmıştır. Bu konuda Belediye Başkanlığımız, halkımız ve görevlilerimiz büyük hizmet vermektedir, emeği ve katkısı geçenlere de teşekkür ediyorum.
Şehit, gazi ailelerine, yaşlılara, sevgi evlerindeki yetim çocuklarımıza, emekli personelimze, cezaevlerindeki hükümlü ve tututklulara yönelik geçen yıl olduğu gibi bu yıl da iftar programları yapılacaktır.
İlimizde bu yıl dört camide (Şeyh Şaban-ı veli, Yılanlı, Yavuz Bey Camii ve Karamustafa Paşa Mescidinde) hatimle teravih namazı kılıcaktır. Bütün camilerimizde mukabele okunacaktır. Ramazan-ı Şerif-i belirlenen tema çerçevesinde idrak ederek, ülkemiz, islam coğrafyası ve insanlık alemi için hayırlara vesile olmasını Yüce Mevladan niyaz eder, bütün halkımızın Ramazan-ı Şerifini de tebrik ederim.”
Kastamonu İl Müftülüğü’nce ramazan imsakiyelerini bastırdıklarını ve dağıtmaya başladıklarınıs söyleyen Aydın, “Hacca gidecek tüm hacılar için Nasrullah Camii’nde toplu namaza kılacağız, yine Kur’an-ı Kerim’i en iyi okuma bölge yarışmasını da bu yıl ilimzde yapacağız. Kur’an-ı Kerim-i okumak isteyen tüm herkese de yardımcı oluyoruz ve Kur’an-ı Kerim- i okumalarına ve öğrenmelerine de vesile oluyoruz” diye konuştu.

Cengiz MUHZİROĞLU

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER