ILS sistemi kuruldu

DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, Kastamonu Havalimanı’nda başlatılan çalışmaların tamamlandığını ve ILS sisteminin (Aletli iniş sistemi) kurulduğunu açıkladı.

Ocak, kuruluşu tamamlanan sistemin, kötü hava koşulları nedeniyle meydana gelmesi muhtemel iptalleri asgariye indireceğini söyledi. Havalimanı Müdürü Yılmaz Hacıoğulları da Kent Konseyi’nde yaptığı konuşmada, ILS’in kurulmasıyla uçuş iptallerinde yüzde 50-60’lık bir düşüş beklendiğini belirtmişti.

 

DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, Kastamonu Havalimanı’nda başlatılan çalışmaların tamamlandığını ve ILS sisteminin (Aletli iniş sistemi) kurulduğunu açıkladı.

DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, Kastamonu Havalimanı’nda ILS sisteminin hizmete girmesiyle ilgili twitter hesabından şu bilgileri verdi:

“Hava trafiğinin kesintisiz ve emniyetli bir şekilde yönetimini sağlamak için havacılık elektroniğinin modernizasyonuna büyük önem veriyor;  tüm havalimanlarımızı en gelişmiş seyrüsefer yardımcı cihaz ve sistemleriyle donatmaya özen gösteriyoruz. Hava koşulları nedeniyle ILS sistemine ihtiyaç duyulan Kastamonu Havalimanı’mızda program dâhilinde başlatılan çalışmalar tamamlandı. Buraya kurulumu planlanan ILS (Localizer ve GP) istasyonunun daha önce tamamlanarak hizmete verilen lokalizer cihazına ilave olarak GP cihazı, Uçuş Kontrol Testleri de tamamlanarak, hizmete verildi.

Aletli İniş Sistemi olarak tanımlanan ILS sistemi, özellikle bulut tavanının düşük, görüşün kısıtlı olduğu sisli, yağmurlu ve karlı havalarda güvenli; görüş mesafesinin yüksek olduğu durumlarda ise güvenliğin yanında konforlu bir yaklaşma ve iniş yapılmasına imkân sağlıyor.

Kötü hava koşulları nedeniyle meydana gelmesi muhtemel iptalleri asgariye indirecek olan sistemin, her türlü hizmetin en iyisine layık olan Kastamonululara hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.”