İmece yol yapımı

Bozkurt’a bağlı Kutluca köyünde yetkililerden umudunu kesen köylüler, bağış toplayarak kendi kaynaklarıyla beton yol yapmaya başladı. 150 bin lira kaynak aktaran köylüler bir kilometrelik yolu tamamladılar.

Bozkurt’a bağlı Kutluca köyünde yetkililerden umudunu kesen köylüler, bağış toplayarak kendi kaynaklarıyla beton yol yapmaya başladı. 150 bin lira kaynak aktaran köylüler bir kilometrelik yolu tamamladılar. Konuyla ilgili açıklama yapan Kutluca Köyü Derneği Başkanı Halit Balcı, yıllarca süren uğraşları sonucu yetkililerden cevap alamayınca yolu kendi kaynaklarıyla yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Kutluca köyü muhtarı Şerafettin Menteş ise şu ifadeleri kullandı: “Köy içi yol yapım maliyetinin tamamını köylüler karşıladı. Hatta bizzat yol yapımında da çalıştılar. Yaptığımız başvurular maalesef sonuçsuz kaldı. Devletimizin imkanlarının sınırlı olduğunu biliyoruz ancak daha iyi hizmeti de hak ediyoruz.”

Kutluca Köyü Derneği Başkanı Halit Balcı “Kutluca köyümüzde tek muhtarlık altında merkez mahallemizde 70, Sarmaşık mahallemizde ise 30 hane bulunuyor. Köylülerimiz kışın yaşam şartlarının müsait olmaması dolayısıyla ya ilçe merkezinde ya da İstanbul’da ikamet ediyor. Ancak yaz aylarında nüfus neredeyse bin kişiye ulaşıyor. Grup yolu olmamıza rağmen Yaşarlı köyü, Keşlik köyü ve Kocaçam köyüne gidenler çoğunlukla Kutluca köy yolunu kullanıyor. Kışın elektriğin sık sık kesilmesi, sağlık, ulaşım sıkıntısı gibi sebeplerle boş kalan köyümüz yaz olduğunda da toz topraktan kurtulamıyor. Yağmur yağdığında araçların çamura saplanması da ayrı bir sorun. Yolumuzu istememizin sebebi lüks değil ihtiyaç” dedi.

Yol yapımı için verdikleri dilekçelerden, yaptıkları görüşmelerden sonuç çıkmadığını bildiren Balcı, şunları söyledi:

“Yaklaşık 40 yıldır köy yolumuzun yapılmasını bekliyoruz. Son 10 yıldır ise neredeyse görüşmediğimiz hiçbir yetkili kalmadı.  Yaklaşık 2 yıl önce köyümüze gelen Kastamonu Milletvekili Metin Çelik de gündemlerine alacaklarını bildirdi. Geçtiğimiz günlerde köy muhtarımız Şerafettin Menteş’in de katılımıyla iktidar partisinin Bozkurt il genel meclis üyesi ile gerçekleştirdiğimiz görüşmemizde köy yollarının yapılacağı ama bunun için belli bir zaman veremeyeceklerini bildirilmesi üzerine biz de kendimiz yapmaya karar verdik. Bir kilometrelik beton yol için 150 bin lira köylümüzden topladığımız parayla yolu tamamladık.”

Baba ocaklarını söndürmemek için hizmet taleplerinin kabul görmemesinin üzüntüsünü yaşadıklarını kaydeden Halit Balcı şöyle devam etti:

“Biz geleceğimizi ata toprağımızda sürdürmek istiyoruz. Çocuklarımızın topraklarımızı unutmasını istemiyoruz. Bunun için de memleketimizle bağımızı koparmıyoruz. Ancak İstanbul’dan memleketimize sahip çıkmak istememiz nedense hoş karşılanmıyor. Yol yapmaya başladıktan sonra ödenek aktarılacağı noktasında sansasyonlar oluşturulmaya başlandı. Amacımız bağcıyı dövmek değil üzüm yemek. Destek sağlayan hayırseverlerimize, muhtarımıza teşekkür ediyoruz. Tüm devlet kurumlarını bu kapsamda göreve davet ediyoruz.”(İstamonu)