İnebolu Balıkçı Barınağı’nda somut gelişme

İnebolu Balıkçı Barınağı için proje ihalesi 2 Aralık’ta gerçekleşecek. İnebolulu balıkçıların uzun yıllardır yapılması için büyük uğraş verdiği Balıkçı Barınağı konusunda böylece ilk somut adım atılmış oldu.

İnebolu Limanı’ndan şu anda istedikleri gibi yararlanamayan ve bu konuyu her platformda dile getiren İnebolulu balıkçılar, eski günlerine kavuşmak için bu projenin hayati önemine işaret ediyor.

İnebolu limanının özelleşmesiyle birlikte barınakta yer olmadığından ve her gün kavgaların yaşandığından bahseden balıkçılar, barınak sorunun çözülmesi için kendilerine söz veren siyasileri sık sık göreve çağırmıştı.

Limanda yaşanan sorunları Meclis’te gündeme taşıyan CHP Milletvekili Hasan Baltacı da “Liman özelleştirilmeden önce Belediye tarafından işletilirken balıkçı teknelerinden alınmayan balık boşaltma ve barınak ücretleri şimdi misliyle tahsil ediliyor. Bu durum limana gelen tekne sayısında büyük düşüşe, teknelerin açıkta demir atmasına yol açıyor. Esnaf ve ilçe ekonomisi olumsuz etkileniyor” demişti.

Tüm bu yaşananlar ışığında İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 13. Bolu Bölge Müdürlüğü tarafından “İnebolu Balıkçı Barınağı Etüd Proje İşleri” için ihale açtığını duyurdu.

Balıkçı barınağının İskelle Burnu yakınında Aytemiz Petrol altındaki alana yapılmasının planlandığını aktaran Belediye Başkanı Özay, proje ihalesinin 2 Aralık’ta yapılacağını söyledi.

İnebolu Balıkçı Barınağı projesi rıhtım, iskele, mendirek, tahkimat, barınak, barınak bağlantı yolu, baba, halka ve ustarmaça, geri saha ve drenaj, mekanik-su-yangın-atıksu tesisatı ile sintine tesisatı, elektrik tesisatı, barınak işleme planı ve peyzaj planından oluşacak.