İnebolu Limanı tarımsal ürün ithalatına açıldı

İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, 5 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğle İnebolu Limanı’nın tarımsal ürünlerin ithalatına açıldığını açıkladı.

Tebliğle birlikte zirai karantina kontrolüne tabi diğer bitki ve bitkisel ürünlerin Türkiye Gümrük Bölgesi’ne giriş gümrük işlemlerinin daha kolay, hızlı ve etkin gerçekleştirilebilmesi amacıyla yetkili gümrük idareleri listesine İnebolu Gümrük Müdürlüğü ve yetkili İl Tarım ve Orman Müdürlükleri listesine Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü eklendi.

Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, İnebolu Limanı’nın tarımsal ürünlerin ithalatına açılmasıyla ilgili açıklamasında şunları ifade etti:

“İnebolu Limanımız 5 Mayıs 2020 itibariyle tarımsal ürünlerin ithalatına açıldı. İnebolu Gümrük Müdürlüğü ve Kastamonu İl Tarım Müdürlüğü bu konu ile ilgili yetkilendirildi. Artık Rusya’dan buğday İnebolu Limanı’na gelebilecek. Şimdiye kadar bu gelemiyordu. Bu konuyla ilgili 4 aydan beri uğraşıyorduk. Milletvekillerimiz ve Doğan Ünlü başkanımızla hep beraber bir çalışma yaptık. Bu saatten sonra artık limanımızdaki gemi hareketinde, ithal tarımsal ürünlerin gelmesinde bir sıkıntı olmayacağı konusunda İnebolu Gümrüğü ve İl Tarım Müdürlüğü yetkilendirildi. Bu şu anlama geliyor. Yapılan buğday ithalatında şu anda Samsun Limanı yoğun olarak kullanılıyordu. Karadeniz’de sıra var, bekleme var. Burada bekleyen gemiler İnebolu Limanı’na gelerek tahliyesini yapabilecek. Kamyoncularımız kazanacak, hemşehrilerimiz kazanacak, İnebolumuz kazanacak. İnebolu-Kastamonu yolumuz da devam eden bir proje. Bizim sloganımız ‘Onlar konuşur, AK Parti yapar’. Onun yapılacağına biz inanıyoruz. Orada bir sıkıntımız yok. Bu yol yapıldığı zaman Kuzey-Güney aksı sağlanacak.”

 

Kadir YILDIRIM