İnebolu’da cezaevi için yeni gelişme

İnebolu Açık Cezaevi yapımı için proje ihalesi yapıldı. Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, Adalet Bakanlığı tarafından yapımı planlanan açık cezaevinin proje ve zemin etüdünün yapılması için ihale gerçekleştirildiğini duyurdu.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan ihaleye 8 firmanın katıldığı ve İzmir merkezli Nar Design Mimarlık Mühendislik şirketinin ihaleyi kazandığı öğrenildi.

Proje çalışmalarının 7 ay içerisinde tamamlanacağını söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, “Bilindiği gibi eski cezaevi depreme dayanıksız olduğu için kapatılmıştı. Aynı yere açık cezaevi yapımı için Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül ile görüşmüştük ve talebimiz sonrasında teknik heyet bir incelemede bulunmuştu. Girişimlerimiz neticesinde cezaevi için proje ihalesi gerçekleştirildi. Proje tamamlandıktan sonra da cezaevinin yatırım programına alınarak yapılması için ihale safhasına geçilecek” dedi.

İnebolu M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, 2007 Deprem Yönetmeliği gereğince yapılan araştırmalar ve testler sonucu depreme dayanıksız olması nedeniyle geçtiğimiz yıl Haziran ayında kapatılmıştı. Cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler başka cezaevlerine nakledilirken, personel de başka cezaevlerine atanmıştı.