İnebolu’ya açık cezaevi yapılacak

  • İnebolu’da depreme dayanıksız olduğu için kapatılan cezaevinin yerine açık cezaevi yapılması kararlaştırıldı. Adalet Bakanlığı yetkilileri ilçeye gelerek incelemelerde bulundu ve 2020 yatırım programına alınan cezaevinin 400 kişi kapasiteli olacağını belirtti.

İnebolu’da depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkım kararı verilen ve ardından da boşaltılarak kapatılan Cezaevi için yeni bir gelişme yaşandı.

İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, ilçe başkanı Mehmet Ali Kömürcü ve AK Parti Milletvekili Metin Çelik, İnebolu Cezaevi’nin akıbeti için geçtiğimiz gün Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ü makamında ziyaret etti.

Bu ziyaretten iki gün sonra Milletvekili Metin Çelik, Bakan Gül’ün talimatıyla görevlendirilen 2 Bakanlık yetkilisiyle birlikte İnebolu’ya geldi.

Bakanlık’tan gelen teknik ekibin verdiği bilgiye göre İnebolu esnafına daha büyük katkı sağlayacağı düşüncesiyle 400 kişilik açık cezaevi yapılması noktasında görüş birliğine varıldığı belirtildi.

Yine yetkililerden edinilen bilgiye göre 400 kişi kapasiteli Açık Cezaevi ve 20 daireli lojman binasının yapımının 2020 yatırım programında da yer aldığı öğrenildi.

Milletvekili Metin Çelik ve Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, mevcut cezaevinin yıkılarak önümüzdeki yıl yeni cezaevinin yapılacağını açıkladı.

Cezaevi konusunda yapılan alan incelemesine İnebolu Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Yavuz ile Orman İşletme Müdürü Metin Şayan da katıldı.

Kadir YILDIRIM