İnternet dünyası yaman ki yaman

SUYA ÇİZGİ / NECDET KIRCEYLAN

Teknolojiye mesafeli duran yaş grubumun genel özelliği olarak akıllı telefona hiç sıcak bakmıyordum. Ancak, bir yıl kadar önce, çevremde pek çok kişide akıllı telefon görünce, yapabilirim düşüncesi oluştu. Torunumun da yardımı ile akıllı telefon dünyasına adım attım. Radyo, fotoğraf makinası ve ses kaydı hizmetime sunuldu. Mayıs sonunda büyük bir ameliyat geçirdim. İnternet dünyasına Google ile adım atmamla birlikteyse yepyeni bir dünya önüme açılıverdi. Her yaştan akıllı telefon kullanıcılarının sokakta, deniz kenarında, yürüyüşte, evde hatta işyerinde ellerindeki telefonlarla haşır neşir olmalarının sebebini öğrendim. Ekim ayında da facebook ile tanıştım. O günden bu güne eski alışkanlıklarımın yerini facebook alışkanlığı aldı. Hanım, evde konuşmalarımızın azaldığını söylüyor. Radyo dinlemelerim, müzik takiplerim son buldu. Facebook apayrı bir dünya. Her kullanıcı, istediği görüşünü yazıyor babam yazıyor. Her hangi bir kural olduğunu pek sanmıyorum. İpe sapa gelmez, doğruluğu şüpheli görüşler herhangi bir sağlam kaynak gösterilmeden rahatça sunulabiliyor. Gençlerin ve işin doğru olup olmadığına kafa yormayanların işi çok zor. Yer gök köşe yazarı. On kişilik, elli kişilik gruplar, herkese açık olanlar var. Neyin ne olduğunu sadece takip etmeye insanın pek çok saatini ayırması gerekiyor. An be an sıcağı sıcağına fotoğraflar, yazılar servis ediliyor.

Kastamonu Gazetesi’nin sayfası muhteşem. Aralık ayı son haftasında farkettim. Adeta tiryakisi oldum. Her sabah keyifle tıklıyorum. Düzenleyenleri, emekleri ve mükemmellikleri nedeni ile kutluyorum. Ben de o sayfada olmak isterdim. Kastamonu gazetesi okurları çok şanslılar.

Her buluşun yararlı ve zararlı tarafları olduğu gibi internet dünyasında da bu geçerli. Ama, yararlı tarafları da pek çok. İstediğim bilgiler, şehirler, kişiler hemen ekranına geliveriyor. Kastamonu için güzel siteler hizmet veriyor. Bir Sevdadır Kastamonu ve Cebrail Keleş ‘in sayfaları çok güzel. Kastamonu hasretini bu gibi sayfalarda giderebiliyorum, ellerine sağlık. Her kesimden milyonlarca insanı peşinden koşturan bu internet alışkanlığı, insanları nereye kadar götürür merak edilecek bir husus. Ben kendi payıma yorulmaya başladım. Daha seçici olmaya başladım. Bazı kişilerin tanıdığımdan başka görüntüler ortaya koyduklarını farkettim. Bereket internet sistemi, istemediklerinizden bilgi ve mesaj gelmesinin engellenmesi için imkan veriyor. Kararlıyım artık. Gecikmeli yakalandığım internet bağımlılığından kurtulmak için ilk adımları atmaya başladım. Bol müzikli ve okumalı, bol gezili, bol sohbetli günleri o kadar özledim ki… Bakalım ne derece başarılı olabileceğim?
Necdet KIRCEYLAN