İpotekli satışta patlama

Ocak ayında Kastamonu il genelinde 453 adet konut satıldı.

Konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %11,3 oranında  arttığı Kastamonu, Ocak ayında en fazla konut satışının gerçekleştiği 51. il oldu.

İpotekli satışlarda geçen yılın aynı ayına göre tüm yüzde 284’lük artış yaşandı. Kastamonu, ipotekli konut satış oranının en yüksek olduğu 15. il oldu.

TÜİK Başkanlığı tarafından açıklanan 2020 yılı Ocak ayı Konut Satış İstatistikleri hakkında TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre;Kastamonu’da Ocakayında 453 konut satıldı

Ocak ayında Kastamonu genelinde 453 adet konut satıldı. Konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %11,3oranında  arttığı görüldü. Ocak ayında Kastamonu, en fazla konut satışınıngerçekleştiği51. il oldu.

İpotekli satış 192adet

Ocak ayında Kastamonu genelinde ipotekli konut satışları 192adet olarak açıklandı. İpotekli konut satışlarının önceki yılın aynı ayına göre %284 oranında arttığı görüldü. İpotekli satılan konutların toplam konut satışları içinde payı %42,4 olarak gerçekleşti. Kastamonu, ipotekli konut satış oranının en yüksek olduğu 15. il oldu. İpotekli satılan konutların 97 tanesi ilk defa satılan konutlardan oluşurken 95 tanesinin ise ikinci el satış olduğu görüldü.

Diğer konut satışlarıise bir önceki yılın aynı ayına göre %26,9 oranında azalarak261 adede geriledi. Ocak ayındadiğer satışların toplam konut satışları içindeki payı %57,6olarak hesaplandı.

185 konut ilk defa SATILDI

Kastamonu genelinde ilk defa satılan konut sayısı önceki yılın aynı ayına göre %27,7oranında azalarak185adet oldu. İlk kez satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %40,8 olarak açıklandı. Ülke genelindeKastamonu,ilk konut satış oranının en yüksek olduğu19. iloldu.

Kastamonu genelinde ikinci el konut satışları dabir önceki yılın aynı ayına göre %77,5artarak268adede yükseldi.Toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı %59,2 olarak açıklandı.