“İradenin sandığa yansıtılması hepimizin amacıdır”

  • 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri öncesinde dün Vali Yaşar Karadeniz’in başkanlığında Seçim Güvenliği toplantısı düzenlendi. İl Seçim Kurulu Başkanı Hakim Gökhan Oflaz, “Herhangi bir probleme sebebiyet verilmeden iradenin sandığa yansıtılması hepimizin amacıdır. Partilerimizin bu süreçte atacağı adımlar oldukça önemli. Bize düşen görevler varsa, her an diyaloğa açığız” dedi.

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri öncesinde dün Vali Yaşar Karadeniz’in başkanlığında Seçim Güvenliği toplantısı düzenlendi. Seçim süresince alınması gereken tedbirlerin ele alındığı toplantıya Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk, İl Seçim Kurulu Başkanı Hakim Gökhan Oflaz, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Üçüncü, siyasi parti temsilcileri ve belediye başkan adayları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Yaşar Karadeniz, “İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı kendi bünyelerinde uygulayacakları seçim tedbirleri ile ilgili gerekli planlamaları hazırladılar. Şu aşamada sandık sayılarının netleşmesini bekliyoruz. Onlarda netleştikten sonra nokta görevlendirmelerde gerçekleştirilecek. İlgili kurumlarımızla gerekli toplantıyı gerçekleştirdik” dedi.

İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Hasan Cavit tarafından da seçim güvenliği ile ilgili olarak hazırlanan sunum katılımcılarla paylaşıldı.

Sunumda seçim döneminde alınacak tedbirler ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verilerek, propaganda kapsamında uyulması gereken kurallar anlatıldı. Ayrıca sunumda seçim güvenliği açısından seçim sürecinde karşılaşılan sorunlara değinilerek, siyasi partilerin yürüyüş ve konvoy gibi etkinliklerinin saatlerinin çatışmaması gerektiği vurgulandı.

İl Seçim Kurulu Başkanı Hakim Gökhan Oflaz ise herkesin amacının seçimlerin sağlıklı bir şekilde tamamlanması olduğunu vurgulayarak, “Herhangi bir probleme sebebiyet verilmeden iradenin sandığa yansıtılması hepimizin amacıdır. Herkesin görevi ayrıntılı bir şekilde anlatıldı. Seçimlerde yaşanan sorunlardan da bahsedildi. Bu sorunların çözümünde partilere ve bizlere çok görev düştüğünü biliyorum. Partilerimizin bu süreçte atacağı adımlar oldukça önemli. Partilerimizin bu konuda duyarlı olacaklarından herhangi bir tereddütlümüz yok. Bu konuda bize düşen görevler varsa, her an diyaloga açığız” şeklinde konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Yüksel Aydın, toplantıda yaptı açıklamada şunları ifade etti:

“Huzurlu bir seçim süreci geçirilmesini temenni ediyorum. Bütün aday arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Hepimiz bu memleket için, bu memleketin yarınları için mücadele ediyoruz. Onun için dikkat edelim. Geçen seçimlerde Polis Okulu öğrencilerine 2 sandıkta oy kullandırıldı. Bu sıkıntılara yol açtı. Neden bu öğrencileri 2 sandığa mahkum edelim. Buna dikkat edilirse, daha sağlıklı olur.”

Yüksel Aydın’ın talebini dikkate alan İl Seçim Kurulu Başkanı Gökhan Oflaz, öğrencilerin bütün sandıklara dağıtılması noktasında notunu aldı.

Toplantıda İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak ise Cumhuriyet Meydanı’na park eden siyasi partilerin araçlarına değinerek; araçların trafiği tehlikeye düşürdüğünü söyledi.

Bunun üzerine Vali Yaşar Karadeniz de, “Cumhuriyet Meydanı’na seçim araçlarının park edilmesi bir sürü vatandaşın can güvenliğini de tehlikeye atıyor, benimde can güvenliğimi tehlikeye atıyor. Meydandan anayola çıkarken sol taraf hiç görünmüyor. Ayrıca meydanın bir tarafındaki çıkış yolu, bir tarafındaki iniş yolu ve iniş yolunun olduğu kısımda o tarafa dönülmeyeceğine dair trafik levhası var. Oraya araç çekildiğinde sağa dönüş yapılamaz levhasının önü kapanıyor. Bundan dolayı Kastamonu’ya yabancı olanlar buraya dönüş yapıyor. Onun için bu tip alanları kullanırken, karşı taraftaki insanın ruhunu okşayarak, onları memnun edici nitelikte hareket edilmelidir” dedi.