Irak’la ticari bağ

  • Uluslararası Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (USİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç, ilimizde yapılacak olan Türkiye- Ortadoğu Ticaret Fuarı TRADEF’in Irak ve Kastamonu arasındaki ticari bağları güçlendireceğini söyledi.

Uluslararası Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (USİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç 2013 yılından beri Türkiye ve Irak arasında güçlendirdikleri ticari faaliyetlerini tüm dünya ülkelerine yayma hedefi taşıdıklarını belirtti.

USİAD’ın Karadeniz Bölgesindeki ilk temsilciliğinin Kastamonu’da olabileceğinin sinyallerini veren Kılıç, “Geçtiğimiz yıl kuruluşu gerçekleşen USİAD ile 8 yıl boyunca gerçekleştirdiğimiz Türkiye Irak bağlantısını dünya geneline yayma hedefindeyiz. Bu kapsamda Afrika, İsveç, Finlandiya, Moldova, Romanya, Özbekistan ve Irak’ta temsilciklerimizi açtık. Önümüzdeki dönemdeticaret hacmimizin yüksek olduğu bütün ülkelerde temsilcilik açmayı hedefliyoruz. Türkiye’de İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bursa, Manisa,Konya, Adana,Mardin, VanHatay’da temsilciliğimiz bulunuyor amacımız 81 vilayette ağ kurmak. Bu zamana kadar Ege, Akdeniz ve İç Anadolu’da zirveler gerçekleştirdik. Karadeniz’le olan ağımızı Kastamonu’dan başlayarak güçlendirmek isteriz.” dedi.

Kılıç, 21-24 Eylül tarihleri arasında İstamonu Fuarcılık organizasyonunda Kastamonu Kuzeykent Fuar Alanında gerçekleşecek Türkiye- Ortadoğu Ticaret Fuarı TRADEF’e alım heyetleri konusunda destek sağlayacaklarını bildirerek şunları söyledi: “Kastamonu’yu Irak gündeminin merkezine taşıyacağız. Fuara Irak’tan bakanlıklar, ticaret odaları, birlikler ve sektör temsilcilerinden oluşan heyetler ile katkı sağlayacağız; davetlerimizi gerçekleştirdik. Fuarla eş zamanlı düzenlenecek panelleri de önemsiyoruz. İlk fuarın tüm sektörleri kapsaması isabetli bir karar. Fuar daha sonra uluslararası ve ihtisas olarak çeşitlendirilebilecek bir potansiyel taşıyor.”

Türkiye’nin ihracat payında Irak’ın beşinci sırada yer aldığını anımsatan USİAD Genel Başkanı Nevaf Kılıç, iki ülke arasındaki bağların daha da güçlenmesi gerektiğini vurgulayarak şöyle devam etti: “Irak’a gidildiğinde Türkiye’nin herhangi bir vilayetinde olduğunuzu hissedebilirsiniz. İki kardeş ülkenin aynı imparatorluğun parçası olduğu ortak bir geçmişi var. Dili, dini, kültürü ve coğrafyası aynı. Lojistikte günde iki bin araç Türkiye’den giriş ve dönüş yapıyor.  Türkiye araç sayısı bakımından tüm sınır kapılarından daha fazla Irak’a çıkış yapıyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında çevre komşu ülkelerin içinde en önemli partnerimiz Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı beşinci ülke olan Irak. Amacımız Irak’ın genelinde Türk iş insanlarının ticari bağlantılarını ve ihracatını güçlendirmesi. Ticaret bazen siyasetin de önünü açıyor. İki ülke arasında kimlikle giriş çıkışların olması, ticareti daha hızlı kılacaktır. Bu konuda devlet yetkililerinin atacağı adımlar önem arz ediyor ve bekleniyor.”