İşçinin, emekçinin bayramı

1 Mayıs kutlu olsun

Yarın, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Tüm işçi ve emekçilerin bayramını, “1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü”nü kutluyoruz.

TÜRK İŞ tarafından yarın Yol İş Sendikası lokalinde saat 11.00’de bir kutlama programı düzenlenecek. HAK İŞ de yarın saat 10.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda bir bildiri okuyacak.

 

Vali Avni Çakır, yayınladığı 1 Mayıs mesajında, “Sosyal, kültürel hedeflerimizin mimarları olarak ülke ekonomisine katkılar sunarak, uluslararası itibar kazandıran işçi ve emekçilerimizin alın terini bir kez daha takdir ediyoruz. Ülkemizde yaşanan gelişmişliğin kalkınmanın, adaletin  değerini bilen bizler  kararlı üretken bir milletin inancı ile istikrarlı bir  devletin işbirliğine gururla şahit olmaktayız.  Bireyleri daima aktif, sağlıklı ve zinde tutan çalışma azmi ile   milli manevi değerlerimizin  muhafazası  ve genç nesillerimize aktarılmasında örnek sergileyen  işçi ve emekçilerimize teşekkür ediyorum. Bin yıllık devlet geleneğini büyük bir ustalıkla sürdürerek Türkiye Cumhuriyeti Devletini güçlü bir yapıya ulaştıran,  başarı üreten çalışkan kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutluyor,  bu günün tüm çalışanlara sağlık, huzur, mutluluk getirmesini diliyorum” dedi.

TÜRK İŞ İl Temsilcisi Mehmet Çelik, “İşçi sınıfımızın bayramı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları Ramazan ayının son günü Arefe gününe rastlaması, ayrıca Kovid 19 salgının tam manasıyla ortadan kalkmaması nedeniyle, ayrıca üyelerimizin de bayram alışverişleri ve il dışına gitme durumları nedeniyle kapalı mekanda kutlamamızı yapma kararı aldık.

Yaşamını, emeğini, alınteri ile sürdüren emekçilerimizin; tüm iş kollarında gecenin körü, sabahın şafağı, kışın ayazı, yazın sıcağı demeden canını dişine takan alın teri dökenlerin; çeliğe, cama, taşa, toprağa, çimentoya şekil veren, uzakları yakın edenlerin; hastaları sağlığına kavuşturan, tezgah başında, bürolarda, tarlalarda, madenlerde, muayenehanelerde çalışan emekçilerin; 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun. Meydanlara bu yıl inmedik ama gönlümüz, kalbimiz meydanlardadır” dedi.

HAK İŞ Konfederasyonu İl Başkanı Mustafa Çağlı da, “HAK İŞ olarak 1 Mayıs kutlaması kapsamında tüm illerde eş zamanlı olarak saat 10.30’da 100’er kişinin katılımı ile ilimizde Cumhuriyet Meydanı’nda 1 Mayıs bildirisini okuyacağız” dedi.