İsfendiyar Dağları’nın saklı güzelliği: Türkeli Hacıağaç Yaylası

İSFENDİYAR DAĞLARI'NIN SAKLI GÜZELLİĞİ: TÜRKELİ HACIAĞAÇ YAYLASI

Türkeli’nin Çatalzeytin ve Taşköprü sınırlarının yanı başındaki Çatakgeriş ve Çatakören köyleri bölgesinde yer alan Hacıağaç Yaylası, irili ufaklı 100’ün üzerinde şelalesi, endemik bitki türleri, ilginç kaya oluşumları ve mağaralarıyla keşfedilmeyi bekliyor.  

Bin 856 metre yüksekliği ile Sinop’un en yüksek tepesi olan HacıağaçKayalığı’nı da içerisinde bulunduran ve ormanların içerisinde saklı mağaralar (Handere, At sökü, Buzluk, Aydın Mağaraları), bol oksijenli yaylalar, harikulade bitki örtüsü, av turizmine müsait yaban hayatı varlığı, ilginç kaya oluşumları ile birlikte yer alan Hacıağaç Yaylası, endemik bitki türlerinin yer aldığı, yılın her mevsimi ayrı doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini kendine adeta hayran bırakıyor.

Hacıağaç’ın hemen yanı başındaki Arap ve Atsökü yaylaları ile yine Çatak köyler bölgesinde yer alan çok sayıda kanyon ve yüzün üzerinde şelalelerle görülmeye değer güzellikler sunuyor.

Hacıağaç Yaylası’nın güzelliğini görmek isteyenler, ilçe merkezinden 1 saatlik yolculuk ile yaylaya ulaşıyor. Yaylayı gezip şehrin stresi ve kargaşasından uzakta kamp yaparak doğayla iç içe vakit geçirenler, aynı zamanda Arap yayla evlerinin görselliği karşısında hayran kalıyor.

 

Yunus Celal Araz (İHA)