“İŞGEM, kent ekonomisine büyük katkı sağlıyor”

İŞGEM Müdürü Burak Livan: “Kastamonu ekonomisine İŞGEM olarak büyük bir katkı sağlıyoruzGeçtiğimiz yıl Kastamonu İŞGEM firmaları yaklaşık 25 milyon ciroya ulaştı. Bu da direkt Kastamonu içerisinde harcanan bir para oluyor. Bu açıdan çok mutluyuz.”

 

İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) içerisinde Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (KUZKA) Kaynak Verimliliği ve Yönetim Danışmanlığı Desteği kapsamında proje başvuruları kabul edilen 6 işletme ile sözleşme imzalandı.

Proje imzalanan firmalar şöyle:  Deryawood Masif Mobilya / Derya Malçık, İntegral Sayaç / A. Ş. Sadık Kışlı, Astaria Art / Özlem Eylem Kurt, Mergüze Organik / Kemal Altar Kütükoğlu, NT Concept / Ferhat Murat Baykalı, Matriks Kimya / Musa Demirci.

İŞGEM Müdürü Burak Livan, imza törenindeki konuşmasında, şunları söyledi:

“3 firmamız dijital pazarlama, 1 firmamız ihracata hazırlık, 1 firmamız kurumsal dönüşüm ve 1 firmamız da belgelendirme danışmanlığı noktasında destek almaya hak kazandılar. Bu program kapsamında konusunda uzman danışmanlarımız gelecekler ve firmalarımızla çalışacaklar. Umarım firmalarımız için hayırlı olur. Daha da büyüdüklerini görürüz. Kastamonu ekonomisine İŞGEM olarak büyük bir katkı sağlıyoruz. Burada biz dışarıya ürün sattığımız için Kastamonu ekonomisine girdi sağlıyoruz. Geçtiğimiz yıl Kastamonu İŞGEM firmaları yaklaşık 25 milyon ciroya ulaştı. Bu da direkt Kastamonu içerisinde harcanan bir para oluyor. Bu açıdan çok mutluyuz. Umarım bu projeler kapsamında daha da başarılı hedeflere ulaşmış işletmelere kavuşuruz.”

Programlar hakkında bilgilendirmede bulunan KUZKA Genel Sekreteri Serkan Genç ise şunları söyledi:

“2021 yılında Kaynak Verimliliği ve Yönetim Danışmanlığı adı altında bir teknik destek programımızı hayata geçirdik. Bu program ilk defa özel sektöre açıldı. Bizde ilk uygulamasını sizlerle gerçekleştiriyoruz. Kalkınma Ajansı olarak işletmelere yönelik desteklerimizi 2 koldan yürütüyoruz. Öncellikle mevcut yatırımları attırabilmek adına ön fizibilite raporları, pazar araştırmaları, yatırım, promosyon ve tanıtım çalışmaları gibi çalışmalarımızı yürütüyoruz. Diğer taraftan da mevcut işletmelerimizi de daha rekabetçi koşullara erişebilmesi için onları Yönetim Danışmanlığı başlığı altında geliştirmek üzerine çalışmalar yürütüyoruz. Bunun içerisinde üretim, yönetim, pazarlama, ihracat gibi birçok başlıkta daha rekabetçi koşullara ulaşmak ve daha fazla sektörde ilerleyebilmeleri, güçlü yapılar kurabilmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Teknik Destek Programımız Ocak ayında açmıştık. İlk başvuruları Şubat sonuna doğru aldık. Bugünde bize başvuru yapan Kastamonu İŞGEM’deki 6 firmamızın tamamında projeleri başarılı olarak geçti. Onlarla sözleşme imzalayacağız” ifadelerini kullandı.

Programın devamında projeleri kabul edilen işletmeler katılımcılar tarafından ziyaret edilerek, işletme sahipleri ile sözleşmeler imzalandı. Cengiz MUHZİROĞLU