İŞGEM’de parlayan firma İNTEGRAL

  • Elektrik Mühendisi Gülnur Kışlı ve Bilgisaya Mühendisi eşi Sadık Kışlı’nın birlikte kurdukları İntegral Sayaç Bina Otomasyon Teknolojileri Üretim Sanayi İç ve Dış Ticaret A.Ş., İŞGEM’de üretimini ve otomasyon yazılımlarını gerçekleştirdiği elektronik sayaçlarını ve haberleşme modüllerini yurtiçinden sonra yurtdışına da satmaya başlıyor.
  • Kastamonu Teknokent’in de ilk firması olma özelliğine de sahip bulunan ve Bilim Sanayi Bakanlığından yetkili ısı sayacı muayene ve kalibre laboratuvarı olarak da hizmet veren İntegral A.Ş., AR-GE çalışmalarını Kastamonu Üniversitesi ile beraber yürütüyor.

Kuzeykent İş Geliştirme Merkezi’nde (İŞGEM) hizmet verenİntegral Sayaç A.Ş. firması merkezi ısıtma sistemli binalarda kullanılan Elektronik Isı Sayacı (Kalorimetre-Isı Ölçer), Elektronik Su Sayacı, Haberleşme Modülleri üretiyor, ayrıca bunların otomasyon yazılımlarını da yapıyor.

İntegral Sayaç A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ağlılı Elektrik Mühendisi Gülnur Kışlı ve eşi İntegral Sayaç A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kastamonu Eşen Köyü’nden Bilgisayar Mühendisi Sadık Kışlı çalışmalarıyla ilgili şunları söylediler:

“Biz Kışlı ailesi olarak İntegral Sayaç A.Ş. firmamızı 2019 yılı Eylül ayında kurduk. Kuzeykent İş Geliştirme Merkezi’nde (İŞGEM) hizmet şu anda 5 çalışanımız ile KOSGEB destekli İleri ve yüksek teknoloji yerli üretim cihazlarını üreterek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çalışan sayımızı talep artışına göre de artırmayı düşünüyoruz.

İleri ve yüksek teknoloji yerli üretim ile ürettiğimiz cihazlarımızı Türkiye’nin 81 iline kargo ile gönderiyoruz. Birçok ilde servis ve bayilerimiz de var. Ürünlerimizde CE ve TSE belgesi var ve ayrıca İhracatçılar Birliği üyesiyiz. Avrupa Birliği üyesi ülkeden CE  belgesini aldığımızdan Avrupa Birliği ülkelerine de satış yapabiliyoruz. İlk ihracatımızı Rusya’ya yapma hazırlığındayız.Türkiye’de yerli ısı sayacı üretimi yapan 6 firmadan birisiyiz.

Aynı zamanda Bilim Sanayi Bakanlığından yetkili ısı sayacı muayene ve kalibre laboratuvarı olarak hizmet veriyoruz.  Yetkili ısı sayacı muayene ve kalibre laboratuvarı Türkiye’de 10, Karadeniz’de ise sadece biz olmak üzere bir tane var.

Muayene yılı gelen sayaçlar veya kalibresi kaçtığı (çok yazdığı) düşünülen sayaçların muayeneve kalibresiniyapıyoruz. Yetkimiz olduğu için, isteyen bizden  Bilim Sanayi Bakanlığı onaylı resmi raporunu alabiliyor. .

Firmamız Kastamonu Teknokent’in de ilk firmasıdır. AR-GE çalışmalarımızı Kastamonu Üniversitesi ile beraber yürütüyoruz.  Teknoloji ve dijitalleşme yazılım projeleriçalışmalarımız var. Ayrıca birçok üniversite ile AR-GE çalışmaları da yapıyoruz. İstanbul Beylikdüzü’nde satış ofisimiz, yine Kastamonu Barutçuoğlu Plaza’da da ofisimiz var. ”

Cengiz MUHZİROĞLU