Isınma turları ve umut

Ilgaz, Yurduntepe tesisinin devreye girmesiyle birlikte, “Kayak Turizmi”ndeki rekabete dahil olurken, bu konuda katedeceği önemli mesafe olduğunu, en azından bu yılın ısınma turu şeklinde geçeceğini dün servis edilen iki haberle gördük.

Haberlerden biri, Ilgaz’ın geçen ay 50 bin turisti ağırladığını, diğeri ise Erzurum’un geçen yıl boyunca ağırladığı turist sayısında 1 milyon sınırını 32 bin 64 kişi fazlasıyla geçtiğini duyuruyordu.

Bu rakamlara bakınca aradaki mesafenin pek kolay kapatılamayacağı gözükse de en azından makul bir sayıya ulaşmada güçlü umutlar olduğu söylenebilir.

Öncelikle, ikinci büyük kentimiz ve başkentimiz Ankara’nın yanı başında oluşumuz, sonrasında ise uluslararası bir turizm markası olan Dedeman’ın kentimizde otel açıyor olması.

Dedeman, Erzurum için üstlendiği öncü rolü Kastamonu için tekrarlarken Ankara’ya yakınlığından dolayı daha kolay yerine getirebilecektir düşüncesindeyiz.

Sevgili ağabeyim Mustafa Afacan’ın geçtiğimiz günlerdeki sorusu epeyi manidardı ilimiz için. “Turizm eylem planımıza ne oldu?” dedi Afacan… Çok güzel bir konuya değindi.

Biz; kendi aramızda, kendi çabalarımızla bir turizm eylem planı hazırladığımız zaman işe yaramış olsaydı, şu an Safranbolu değil, Erzurum değil, biz konuşuyor olurduk milyonluk turisti.

İşte bu yüzden “Dedeman” bize en başta Ankara’yı nasıl ilimize çekeceğimizi, sonrasında onları nasıl ilimizde tutacağımızı, sonrasında da İstanbul’un, Ankara’nın Palandöken gibi Ilgaz’a nasıl akacağını bize öğretecek umarız.

 

 Gözde MINIK