İŞKUR’dan M. Eğitim’e 770 personel

  • Başvurular yarın başlıyor, kura 24 Eylül’de

İl merkezi ve ilçelerimizde yer alan, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi okullarda 625’i  temizlik, 145’i kişi güvenlik olmak üzere toplam 770 kişi Toplum Yararına Programı kapsamında istihdam edilecek.

Programın yürütücüsü İŞKUR, istihdam döneminin 5 Ekim’den başlayıp 30 Haziran’a kadar süreceğini, başvuruların ise 17 Eylül Perşembe günü, yani yarın başlayacağını ve 21 Eylül’de sona ereceğini duyurdu.

Programlara katılmak isteyen işsiz yurttaşlarınİŞKUR e-şube ve ALO-170 iletişim hattı üzerinden başvurmaları gerektiği, Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nden şahsen, başvuru alınamayacağı bildirildi.

Başvuruda bulunanlar arasından işe yerleştirilecek olanlar i il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile yapılan protokollere göre 24 Eylül 2020’de noter kurası ile belirlenecek.

Programlardan yararlanmak isteyen kişilerin İŞKUR’a kayıtlı işsiz ve programa başvurduğu tarihte 18 yaşını bitirmiş ve açık öğretim hariç öğrenci olmamaları, emekli ve malul maaşı almamaları, SGK kayıtlarına göre başvuru tarihinden önceki 1ay işsiz, yani çalışmıyor olmasıgerekiyor.

İŞKUR’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada ayrıca şu hususlar da belirtildi:

“TYP’den yararlanma süresi, 12 ay içerisinde ayrı ayrı olarak veya bir defada en fazla 9 aydır. En son ayrıldığı program üzerinden üç ay geçmeden yeni programa katılanlar son katılmış olduğu programdan kalan süre kadar yararlanabilecektir. (Örneğin geçen dönem Milli Eğitim Müdürlüğü TYP’sinden 7 ay yararlanan bir kişi TYP’den ayrıldığı tarih üzerinden üç ay geçmediyse yeni programdan 2 ay yararlanabilir.)

TYP’lere program süresince Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birisi katılabilir.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin bekar ve çocuksuz bir kişi için hesaplanan net tutarının bir buçuk (1,5)    katını (3.487,07-TL) aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamayacaktır.

İlgilenen vatandaşlarımızın, başvurularını İŞKUR e-şube ve ALO-170 iletişim hattı üzerinden (Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nden şahsen, başvuru alınamayacaktır.) 21 Eylül 2020Pazartesi günüsaat 23:59 kadar yapmaları gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi; Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden veya 444 75 87 numaralı telefondan edinilebilecektir.”