İstiklal Yolu için el ele

İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı Müdürlüğü’nün kurulacağı yer konusundaki belirsizliğin yarattığı hassasiyet büyüyor. Kent Konseyi’nin ardından İGM ve TUREB’ten de ilgili müdürlüğün İnebolu-Kastamonu’nun hakkı olduğunu hatırlatan yeni çağrılar yükseldi. 

  • Konuyu İGM gündemine taşıyan Merkez üyesi Abdullah Uçar, Kastamonu’nun İstiklal Yolu Milli Parkı Müdürlüğü’nü hakkettiğini vurgulayarak, değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini söyledi. İGM Başkanı Güray Parçalda,“Bu konuda Çankırı ile bir rekabetimiz var. Bu müdürlüğü hak eden İnebolu. Milletvekillerimizin de bu yönde çalışmaları var. Bu çalışmalarımız onlara da güç verecektir” dedi.
  • İGM Başkanı Güray Parçal, “Yakın zamanda ilgili Bakanlıkta bu konuda bir toplantı olacak. İl Başkanımız Doğan Bey de bu konuda çalışmalarını sürdürüyor. Hatta Genel Müdür ile bu konuda bir görüşmesi oldu. O görüşme sırasında Genel Müdür’e, ‘Eğer bu müdürlüğü Çankırı’ya verecekseniz, madalyayı da geri alın. Bizde durmasın!’ ifadelerini kullandı” diye konuştu.
  • TUREBde,düzenlediği basın toplantısıyla yaptığı çağrıda,Milli Park kararına imza atan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan şu talepte bulundu: “Ecdadımızdan miras kalan, geleceğimize aktarmaktan mutluluk ve şeref duyduğumuz İstiklal Yolu’nu Tarihi Milli Park olarak onaylamanızdan onur duyduk ve bunun idari müdürlüğünü ilimize vererek bu kahraman milleti bir kez daha onurlandırmanızı Şehit Şerife Bacı adına talep ediyoruz.”

 

İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı Müdürlüğü’nün kurulacağı yer konusundaki belirsizliğin yarattığı hassasiyet büyüyor. Kent Konseyi’nin ardından İGM ve TUREB’ten de ilgili müdürlüğün İnebolu-Kastamonu’nun hakkı olduğunu hatırlatan yeni çağrılar yükseldi.

Turizm Endüstrisi İşletmecileri Birliği Derneğince (TUREB), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Türkiye genelindeki 44. milli park olarak kayıtlara geçen İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı’yla ilgili müdürlüğün Kastamonu’ya kurulması talep edilirken, “Bu yolun kahramanları, bu toprakların kadınlarıdır. Hepsinin ismi Şehit Şerife Bacı ile ölümsüzleşmiştir” hatırlatmasında bulunuldu.

TUREB tarafından Kurşunlu Han’da düzenlenen toplantıda dernek adına kaleme alınan açıklamayı okuyan Cem Dilimel, İstiklal Yolu Milli Parklar Müdürlüğünün Kastamonu’ya kurulmasını istediklerini söyledi.

Dilimel, “Milli mücadeledeki İstiklal Yolu’nun başındaki en zorlu etapların bulunduğu il Kastamonu’dur ve bu yolda yürüyenler fedakar bir o kadar da kahraman Kastamonu halkıdır. Bu yolun kahramanları bu toprakların kadınlarıdır. Hepsinin ismi Şehit Şerife Bacı ile ölümsüzleşmiş, kahramanlıklarına anıtlar dikilmiş bu yol üzerinde İnebolu, Kastamonu, Çankırı ve Ankara’ya heykelleri dikilmiştir. Kahramanlıkları ağıtlara, türkülere konu olmuştur” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstiklal Yolu’nun 44. İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı olarak onaylandığını hatırlatan Dilimel, müdürlüğün yönetim kadrosunun oluşturulması ve idari binalar için yer belirleme çalışmalarının yakın tarihte netlik kazanacağını anlattı.

Dilimel, şunları söyledi:

“Bu yolun İnebolu, Kastamonu, Şerife Bacı, kahraman Kastamonu halkı, Ersizler Dere köyü, İstiklal Savaşı’nın kazanılmasında topyekun sınıf ve yaş farkı olmadan, Kastamonu insanının gösterdiği fedakarlıklar ile İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı Müdürlüğünün ilimiz sınırları içinde oluşturulması için fazlasıyla yeterlidir. Tarih buna şahittir. Sayın Cumhurbaşkanımız bizler şehitler ve evliyalar diyarı, vatanına ve devletine sonsuz bağlı Kastamonu halkıyız. Ecdadımızdan miras kalan, geleceğimize aktarmaktan mutluluk ve şeref duyduğumuz İstiklal Yolu’nu Tarihi Milli Park olarak onaylamanızdan onur duyduk ve bunun idari müdürlüğünü ilimize vererek bu kahraman milleti bir kez daha onurlandırmanızı Şehit Şerife Bacı adına talep ediyoruz.”

 

Bir çağrı da İGM’den

İl Genel Meclisi’nde Ağustos ayı toplantıları hafta sonunda devam etti. Toplantılarda İstiklal Yolu Milli Parkı Müdürlüğü’nün ilimize kazandırılması için yapılması gerekenler hakkında hazırlanan Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu raporu görüşüldü. Raporda İstiklal Yolu’nun tarihçesi ve önemi hakkında bilgi verilerek, söz konusu müdürlüğü İstiklal Mücadelesi’nde İnebolu’nun gösterdiği kahramanlıktan dolayı hak ettiği vurgulandı.

Merkez üyesi MHP’li Abdullah Uçar, Kastamonu’nun İstiklal Yolu Milli Parkı Müdürlüğü’nü hakkettiğini vurgulayarak, değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini söyledi. İstiklal Yolu’nun 150 kilometrelik kısmının Kastamonu’nun sınırları içerisinde olduğunu hatırlatan Uçar, Kastamonu’nun Milli Mücadele dönemindeki faaliyetleri üzerinden İnebolu Limanı’nın o dönemdeki önemine değindi. Ahde vefa olarak İstiklal Yolu’nun Kastamonulular tarafından yıllar öncesinden canlandırıldığı ve yol güzergahında kurumların gerekli çalışmaları yürüttüğünü söyleyen Uçar, İstiklal Yolu’nun Kastamonu’da kurulmasının isabetli bir karar olacağını söyledi.

İstiklal Yolu Milli Parkı Müdürlüğü hakkında söz alan İGM Başkanı Güray Parçal ise, “Bu konuda Çankırı ile bir rekabetimiz var. Bu müdürlüğü hak eden İnebolu. Milletvekillerimizin de bu yönde çalışmaları var. Bu çalışmalarımız onlara da güç verecektir. Yakın zamanda Bakanlıkta bu konuda bir toplantı olacak. İl Başkanımız Doğan Bey de bu konuda çalışmalarını sürdürüyor. Hatta genel müdür ile bu konuda görüşerek; ‘Eğer bu müdürlüğü Çankırı’ya verecekseniz, madalyayı da geri alın. Bizde durmasın!’ ifadelerini kullandı” şeklinde konuştu.