İstiklal Yolu’na Milli Park tacı

İnebolu’dan Ankara’ya uzanan İstiklal Yolu, Milli Park olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da olumlu karşılayıp bir an önce neticelenmesini beklediği proje bitmek için gün sayıyor.

İstiklal Yolu’nun Milli Park ilan edilerek dünya çapında duyurulabilmesi,  güzergâhta etkinliklerin dört mevsime yayılması ve yakın tarihin unutulmaması adına yapılan çalışmalarda sona yaklaşıldı. Sene başında başlayan proje kapsamında Kastamonu’dan uzmanlar ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden uzmanlar eşliğinde yürütülen çalışmalarda tarihsel yol üzerinde yerinde tespit ve harita çalışmaları tamamlanmak üzere. Geçtiğimiz günlerde proje Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulmuş, Cumhurbaşkanı tarafından oldukça memnuniyetle karşılanan projenin önümüzdeki günlerde Milli Park olarak ilan edilmesi beklenmekte.

Proje kapsamında son yıllarda çoğalan tarihsel savaş alanlarından biri daha hem ülkemize hem de dünyaya kazandırılmış olacak. İstiklal Yolu’nun Milli Park ilan edilmesi sonrasında Milli Mücadele yıllarına ait diğer savaş alanı Milli Parklarla birleştirilmesi düşünülen İstiklal Yolu, ilerleyen dönemde İnebolu’dan başlayıp İzmir’e kadar uzanan bir güzergâhın parçası olacak. Güzergahın Milli Park ilan edilmesi halinde, kamp alanları, müzeler, anıtlar ve çeşitli restorasyon projeleri gibi kapsamlı bir çalışma programının da hayata geçmesi beklenmekte.