İstiklal yüzücülerine İstiklal madalyası

İNEBOLU’DAN YOLA ÇIKARAK GİTTİKLERİ İNGİLTERE’DE MANŞ DENİZİ’Nİ YÜZEREK GEÇEN AMATÖR TÜRK YÜZÜCÜLER, YURDA DÖNDÜ. TAKIM HALİNDE MANŞ’I GEÇEN EN YAŞLI TÜRK UNVANINI KAZANAN HASAN HEKE’NİN DE ARALARINDA BULUNDUĞU TAKIM, İSTANBUL’DA ÇİÇEKLER VE GÖSTERİLERLE KARŞILANDI. (FERHAT YASAK/İSTANBUL-İHA)

İnebolu İstiklal Manş Yüzme Takımı, İstanbul Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde çiçeklerle ve Türk bayraklarıyla karşılandı.
Karşılamada bir de gösteri sergileyen İnebolu Belediyesi Heyamola ekibi tarafından yüzücülere temsili olarak İstiklal Madalyası takıldı.

 

İnebolu’dan yola çıkarak gittikleri İngiltere’de Manş Denizi’ni yüzerek geçen amatör Türk yüzücüler, yurda döndü. Takım halinde Manş’ı geçen en yaşlı Türk unvanını kazanan Hasan Heke’nin de aralarında bulunduğu takım, İstanbul’da çiçekler ve gösterilerle karşılandı.

İnebolu ilçesinde belediye desteğiyle kurdukları 6 kişilik İnebolu İstiklal Manş Yüzme Takımı, İngiltere’nin Dover kentinden Fransa’ya Manş Denizi’ni yüzerek geçti. Takım halinde 46 kilometrelik mesafeyi 13 saat 16 dakikalık sürede yüzen Türk yüzücüler, Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçağıyla yurda döndü.

13 saat 16 dakikada Manş Denizi’ni geçtiler

Uzun bir antrenman sürecinin ardından Manş Denizi’ni geçerek istedikleri başarıya ulaştıklarını belirten yüzücülerden Hasan Heke, “İlçemizi temsilen İngiltere’ye gittik. Manş denizini yüzdük. Kuş uçuşu 35 kilometre ama biz gelgitlerden dolayı 46 kilometre yüzdük 13 saat 16 dakikada. Hepsi amatör yüzücülerden kurulu ama çok başarılı bir performans gösterdik. Bizden böyle bir performans beklemiyorlardı, 16 saat olması beklenirken bir 13 saatte yüzdük” ifadelerini kullandı.

Manş Denizi’ni yüzerek geçen en yaşlı Türk

Manş Denizi’ni takım halinde yüzerek geçen ve bu alanda en yaşlı Türk unvanını kazanan 63 yaşındaki Hasan Heke, “Biz bir buçuk seneden beri çalışıyoruz. Kışın karda kışta yani soğuğun olduğu her yerde yüzdük. Çünkü Manş Denizi soğuk bir deniz. O soğuğu yenmek için de kışın burada yüzdük ve başardık. Ülkemize geldik gururluyuz. Manş Denizi’nde yüzen takım olarak geçen en yaşlı yüzücü benim. 63 yaşındayım benden daha yaşlı yok Türkiye’den” diye konuştu.

6 kişiden oluşan takım bir yıl boyunca antrenman yaptı

Amatör yüzme takımıyla birlikte İngiltere’ye giderek yüzücülere destek olan İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner ise “‘Biz denizci torunlarıyız, Manş Denizi’ni yüzerek geçmek istiyoruz’ dediler. Biz de Kastamonu’dan 6 kişilik bir yüzme takımı kurduk. 2016 yılında başladık ve bir çalışmaları sürdü. Nihayetinde Manş’a gittik. Ertesi gün sabah 07.00’de yüzmeye başladık ve hiç mola vermeden 13 saat 16 dakika gibi bir zamanda 46 kilometreyi bitirdik” dedi.
İstiklal Manş Yüzme Takımı’nı yakınları da Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde çiçeklerle ve Türk bayraklarıyla karşıladı. Öte yandan yöresel kıyafetli bir ekip de heyamola gösterisi sergiledi. İnebolu Belediyesi Heyamola ekibi tarafından temsili olarak İstiklal Madalyası takıldı.

İHA