İYİ Parti Merkez İlçe Aydın Yaman’la devam

İYİ Parti’nin Merkez İlçe Genel Kurul’u çift adayla başlayıp tek adayla noktalandı. Muzaffer Kuyucu, listesine aldığı isimlerden altısının “bilgileri dışında listeye alındıkları” yolundaki itirazları sonrasında adaylıktan çekildi. Seçime tek aday olarak giren Aydın Yaman, yeniden başkanlığa seçilerek güven tazeledi.

Genel kurulda konuşan İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Çıvgın, iktidarı eleştiri yağmuruna tutarken gerçek gündemin vatandaş olduğunu belirtti ve “Gerçek gündem nüfusumuzun büyük bir çoğunluğunu oluşturan vatandaşlarımızın geçim derdidir, sağlığıdır, pazar masrafıdır, maaşıdır” dedi ve iktidarlarında sessiz çoğunluğun sesi olacaklarını söyledi.

 

İYİ Parti Merkez İlçe 2’nci Olağan Genel Kurulu’nu hafta sonunda Kastamonu Belediyesi Nikah ve Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. 2 aday ile başlayan genel kurul, tek aday ile devam etti.

İYİ Parti Merkez İlçe 2’nci Olağan Genel Kurulu’na İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Çıvgın, CHP Merkez İlçe Başkanı Aydın Böbüroğlu, İYİ Parti ilçe başkanları ve çok sayıda partili katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan genel kurul, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Genel kurulda seçim maddesine geçildiğinde, İYİ Parti Merkez İlçe Başkan Adayı Muzaffer Kuyucu’nun, listesinde yer alan 8 kişi, kendilerinin bilgisi dışında listeye isimlerinin yazıldığını belirterek, divana itiraz dilekçesini sundular. Ardından bu isimlerden ikisi itiraz dilekçelerini geri çekti. Ayrıca diğer aday ve mevcut Merkez İlçe Başkanı Aydın Yaman tarafından da Muzaffer Kuyucu’nun listesine itiraz dilekçesi verildi. Yaşanan itirazlar sonucunda Muzaffer Kuyucu adaylıktan çekildi.

Muzaffer Kuyucu’nun adaylıktan çekilmesinin ardından seçimlere tek liste devam eden Aydın Yaman, katılımcılara hitap etti ve şunları söyledi:

“Zor ve netameli süreçlerden geçtik. Bu topraklarda millete hitap edilen kürsülerden millete, millet adına söz konuşan bütün hatiplerin en fazla ve ısrarla üstüne vurgu yaptıkları çok kritik süreç vurgusu; bir kürsü hamaset vurgusu değildir. Bu vatan ‘Yâri güzel olanın uyku girmez gözüne’ cümleleriyle sevilesi bir vatandır. Yâri Anadolu gibi olanın başında devamlı böyle musibetler olur. Biz bu topraklarda yaşamanın bedelinin ne kadar ağır olduğunu bilenler olarak çıktığımız bu siyasi yolculuğa Allah’ın bize kuvvet, kudret, sözümüze tesir verdiği müddetçe taşıma kararlılığı ile yola çıktığımız günlerden beri aynı terennümle devam ediyoruz. Bundan sonra da aynı kararlılıkla yürüyeceğiz. ‘İnsanın en hayırlısı insanlara hizmet edendir’ buyuran Peygamberimiz, insanı bu hayırlı hizmetlere yönlendirirken, bu çağın çok mu gerisinde bir şey söylemiştir? ‘Bir devlet adl ile yani adalet ile yükselir, zulüm ile yıkılır’ buyurmuştur. ‘Adalet nedir, zulüm nedir?’ diye sorduğunda ‘En zayıf insanın en kuvvetli olandan hakkını kolayca aldığı devlet adaletli devlettir. En zayıf insanın güçlü olandan hakkını alamadığı devlet zalim devlettir’ buyurmuştur. Allah’ın izni ve sayın delegasyonun taktiri ile İYİ’ler hareketinin yönetiminde adaletli bir Türkiye inşa ederken alnımın akı ile merkez ilçe başkanlığı görevine talibim.”

İL BAŞKANI ÇIVGIN

Partilerinin önceliğinin, milletin huzuru, refahı, güvenirliği, mutluluğu için gayret göstermek olduğunu vurgulayan İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Çıvgın ise genel kurula hitap ederken şöyle dedi:

“İYİ Parti Türkiye’nin anahtarıdır. İYİ Parti Türk Milleti’nin sigortasıdır. Herkes bilsin ki İYİ Parti aklın ve vicdanın sesidir. Kutuplaşmayı sona erdirmek için milletin çağrısı üzerine oluşmuş bir siyasi harekettir. İYİ Parti olarak ay sonunu getiremeyen işsizlerin, emeklilerin, esnafın, dar gelirlilerin ve icraya düşmüş çiftçilerimizin sesi olacağız. Çünkü biz,‘önce milletim’ diyenleriz. Değerli delegeler; 18 yıl önce iktidara gelen AKP, yolsuzlukla, yasaklarla, yoksullukla mücadele edeceğiz diye çay simit hesabı yaparak iktidar oldu. Yolsuzluk yapanlarla mücadele etmediler, yasakladılar, yoksullaştırdılar. İYİ Parti iktidarında bu düzen değişecek.”

Gerçek gündemin vatandaş olduğunu söyleyen Çıvgın sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu gündemden sapan herkes yanlış yoldadır ve bunun hesabının sorulması vatandaşlık hakkıdır. Gerçek gündem nüfusumuzun büyük bir çoğunluğunu oluşturan vatandaşlarımızın geçim derdidir, sağlığıdır, pazar masrafıdır, maaşıdır, altında ezildiği dolaylı ve dolaysız vergilerdir, çocuklarının geleceğidir, eğitimleridir, kirasıdır, her gün işsiz kalma kaygılarıdır, ödenemeyen elektrik, doğalgaz faturalarıdır, genç işsizlerdir, üniversite mezunu işsizlerdir. Ödenemeyen banka kredileri, icra takibine düşen kredi kartı borçları ve hacizlerdir. Unutulmuş dul ve yetimlerdir. Artık ağızlara bile alınmayan orta direk ve bir zamanlar milletin efendisi olan köylülerin dertleridir. Bunların yanında, atanamayan öğretmenler, emeklilikte yaşa takılanlar, emeklilerin intibak yasası gibi çözülemeyen sorunları da İYİ Parti iktidarında çözeceğiz. İYİ Parti sessiz çoğunluğun sesi olacaktır.

Ekonomi son zamanlarda büyük kriz yaşamaktadır. Kriz yaşanırken; birincisi işsizlik ödeneğinde biriken paralar, ikinçisi deprem vergileri,üçüncüsü hazinenin yedek akçesi ne oldu? Kapanan fabrikalar, özelleştirilen kurumlar, tank palet fabrikası neden özelleştirildi? Sonra biraz düşünüp, ‘gerekli yerlere harcadık’ diyorlar. Hazine ve Maliye Bakanı, kıdem tazminatının fona ayrılmasından bahsetti, hazineye katkı yaratmak için emeklilerin maaşlarından yüzde 5 sağlık katkı payı kesmekten bahsetti, bayram ikramiyelerinin kaldırılmalarından bahsedilmekte. Millete hesap vermekten kaçan iktidar partisine Meclis’te partimiz tarafından verilen araştırma önergeleri reddedilmektedir. Ayrıca millilikten bahsedenler Türk milliyetçiliğini ayaklar altına alıp kamu kuruluşlarının başından T.C’leri sildirenler, andımızı okutmayanlar, yerli ve milli olamazlar. Bunlarla ilgili verilen önergelerde reddedilmektedir.”

Çıvgın, konuşmasını şu cümlelerle noktaladı:

“Ülke ekonomisinde, sağlıkta, tarımda, işsizlikte, dış politikada ve komşularımızla olan ilişkilerimizde yaşanılan olumsuzlukların ana sebebi AKP’nin yanlış iç ve dış politikaları ve İsrail projesi olan Suriye meselesidir. Harcanan 40 milyar dolardır. Türkiye genelinde işsizlik TÜİK’ten alınan son verilere göre yüzde 13,7 ile yaklaşık 12 milyon civarındadır. Genç işsizlik yüzde 25’dir. Her 4 işsizden biri genç işsizdir.

Kastamonu’da ise durum hiç de iç açıcı değildir. Kastamonu Devlet Hastanesi yıllar önce bölge hastanesi görevi yaparken hastalarımız bugün çevre illere gitmekteler. Ankara başta olmak üzere Samsun, Karabük ve Çankırı’daki özel ve kamu hastanelerine gitmek zorunda kalan hastalarımız mağdur olmaktadırlar. Oysaki şu an bölgenin sağlık merkezi olmalıydık. Kastamonu’nun hak ettiği buydu. Bölgede sağlık merkezi olmamız sağlık turizmini ve birçok sektörü de yanında getirecek ilimizin iş gücüne katkı verecekti. İYİ Parti iktidarında Kastamonu’nun layık olduğu şekilde kalkınmasını sağlamak halkımızın bizlere vereceği en önemli görev olacaktır. Sağlık, tarım ve hayvancılık, sanayi ve ticaret, turizm, ihracat gibi bölgesel kalkınmayı sağlayacak tüm unsurları harekete geçireceğiz. Gençlerimizin büyük şehirlere göç etmelerini değil ilimizde iş gücüne katılmalarını sağlayacağız. Merkez nüfusumuz artarken ilçe ve köy nüfuslarımızın azaldığının farkındayız. Bir il kalkınacaksa ilçeleri ve köyleri ile birlikte kalkınmalıdır. Biz bunu sağlayacağız.

AKP iktidarında Türkiye’nin tüm illerinde verilen teşvikleri ve ayrımcılıkları biliyoruz takip ediyoruz. Geçen 18 senede Kastamonu ne kadar unutulduysa İYİ Parti iktidarında Kastamonu’yu tüm Türkiye’ye hatırlatacağız. Vatandaşlarımızın talep ve sorunlarını çözebilmemiz için yapılacak ilk seçimlerde İYİ Parti’yi iktidara taşımalıyız ve partili cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olan tek adam sisteminden kurtulmak için iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemi getirmeliyiz.

Biz böyle bilir, böyle söyleriz: Tek vatan değil Türk vatanı. Tek devlet değil Türk devleti. Tek bayrak değil Türk bayrağı. Tek millet değil Türk Milleti. Ne mutlu Türk’üm diyene!” Konuşmaların ardından seçimlere tek liste giren mevcut başkan Aydın Yaman, yeniden İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı seçildi.