İYİ Parti’den iktidara “ekonomik gündem”li eleştiri

İYİ Parti İl Başkanı Özcan Büyükşen, “Kamuoyu ekonomik gündem bilgilendirmesi” başlığı altında yaptığı yazılı açıklamayla iktidarı eleştirdi.

Büyükşen’in açıklaması şöyle:

“Büyük konut ve AVM yapan yandaş Müteahhitler Derneği üyelerine duyuru gönderir: ‘Satamadığınız konutların listesini Emlak Konut’a gönderiniz’… Bir devlet kurumu olan Emlak Konut müteahhitlerin satamadığı konutları iskontolu olarak alacaktır.Alınan bina bedelinin %70’i ile müteahhidin banka borcu ödenecek geri kalan %30’u da müteahhide verilecektir.Milletin parası ile müteahhit kurtarma planı devreye sokulmuştur.Yandaş müteahhit ve banka kurtarma planı basına sızınca tepki büyür.Devlet kurumu Emlak Konut bunun bir envanter çalışması olduğunu hemen açıklar.Olayı örtbas etmeye çalışırlar ama ‘Mızrak çuvala sığmamıştır.’ Kısa bir süre sonra Müteahhitler Derneği ikinci bir duyuru ile satamadıkları konutların listesini tekrar ister ve şu notu düşer: ‘Konu ile ilgili olarak basın ve sosyal medyaya herhangi bir bilgi verilmemesini rica ederiz…’ Madem ki her işiniz meşru ve şeffaf ise ‘Bu gizlilik nedir?’  Türk Milleti ve Türk Genci; bu kurtarma planı,sizin geleceğinizi betona gömme planıdır.

Hükümetin yanlış politikaları nedeniyle hazinemiz yurtdışından alınan yüksek faizli borçlarla ipotek altına alınıyor.Daha geçen hafta Avrupalı tefecilerden %5.25 faiz ile borç alındı.Üreticiye, sanayie,milli eğitime harcanması gereken paralarımız Avrupalı tefecilere veriliyor. ‘Sahi siz faize karşıydınız!’ Elektrik ve doğalgaz faturalarının ödenemeyeceği günleri yaşatmak mı istiyorsunuz?

‘Devletin kasasından bir kuruş çıkmadan yaptık’ dediğiniz hazine garantili altyapı projelerinizin bedelinin 41.5 milyar TL olduğunu Ulaştırma Bakanı açıkladı.2016-2019 dönemi garanti ödemelerinin 8 milyar TL olduğunu yine Bakan Bey açıkladı.Bu para milletin parası değil mi?Hani devletin kasasından beş kuruş çıkmayacaktı?

Medyadaki amansız karartmalara rağmen AK Belediyelerin bazılarında metresi 78 liradan hortum alındığı,100 km mesafeyi 60-70 litre akaryakıtla giden araçlara bindikleri,yapılmayan konserleri yapılmış gibi gösterdikleri,800 kişi ile yapılan gezileri 15bin kişi ile yapılmış gibi gösterdiklerini, adrese teslim ihale yaptıkları,devleti milyonlarca lira zarara uğrattıkları Sayıştay raporları ile tescillenmiştir. ‘Güneş balçıkla sıvanmaz’ değil mi?Sonucu milletimizin takdirine bırakıyoruz.

Geçen hafta enflasyon rakamları açıklandı.Resmi rakam %25.Damat Bey’in özverili indirimine rağmen!Milletin cep enflasyonu ise %36.Soğan 5 TL’yi geçti.Milletimizi kuru soğan ve patatese de muhtaç ettiniz.Dolardaki düşüş elektrik ve doğalgaz faturalarına neden yansıtılmaz?İşi ehline veremediniz.Faturayı da milletimize ödetiyorsunuz.”