“İyileşen sayımız vaka sayısından fazla”

  • Vali Avni Çakır, koronavirüs denetimleri sırasında yaptığı açıklamada, “10 günlük artıştan sonra vaka sayılarımızda stabilleşme ve çok az da olsa aşağıya doğru iniş başladı. Ancak bizim açımızdan anlamlı bir iniş değil. En azından artışı durdurduk. Kesin olan şu; bir haftadır iyileşen hasta sayımız, vaka sayımızdan daha fazla. Bu iyi bir haber. İki hafta önceki seyrimizde değiliz. Aldığımız ilave tedbirlerle beraber vaka sayımızı da daha aşağı seviyelere getireceğiz” dedi.

Vali Avni Çakır, dün Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu ve İl Sağlık Müdürü Dr.Yüksel Kutlu ile birlikte Cumhuriyet Meydanı, Adalet Caddesi ve halk otobüslerinde denetimlerde bulundu.

Denetimlerle ve Kastamonu’daki son durum hakkında değerlendirmede bulunan Vali Avni Çakır, şöyle konuştu:

“ Vaka sayılarımızda artışla beraber kontrolü sağlamadaki eksikliği gördük ve Ağustos ayıyla beraber denetimlerimizde, faaliyetlerimizde yoğunlaşmaya başladık.  Haziran ayıyla beraber, Türkiye’de olduğu gibi vakalar bitme noktasına gelmişti. Vaka artışlarındaki en büyük sebep, dışarıdan gelen gurbetçilerimiz ve bayramda ilimize gelenlerdi. Bilim Kurulu ve bakanlığımızın kararları doğrultusunda denetimlere devam ediyoruz. Ekonomik hayatımızın da yürümesi lazım. İnsanımızın da sokakta güvenle dolaşması, halkımızın da bilinçlenmesi gerekiyor. Dengeyi sağlama konusunda çaba sarf ediyoruz.  1 hafta-10 günlük artıştan sonra vaka sayılarımızda stabilleşme ve çok az da olsa aşağıya doğru iniş başladı. Ancak bizim açımızdan anlamlı bir iniş değil. En azından artışı durdurduk.  Kesin olan şu, 1 haftadır iyileşen hasta sayımız, vaka sayımızdan daha fazla. Bu iyi bir haber. 2 hafta önceki seyrimizde değiliz.  Aldığımız ilave tedbirlerle beraber vaka sayımızı da daha aşağı seviyelere getireceğiz.  İzolasyona uymayan vatandaşlarımız için 2 yurt faaliyete geçmişti. Bu sabah itibariyle 2 kadın, 20 erkeği yurtta misafir ediyoruz. 8 tanesi pozitif vaka, diğerleri temaslı. Pozitif vakalarımızın 5’ini şifa ile taburcu edeceğiz. Önümüzdeki hafta yeni vaka girişleri olmazsa azalma meydana gelecek.

Maske  konusunda ciddi bir aşamaya geldik. 100 vatandaştan maske takmayan kişi 1 kişi gibi. Ancak bir araya geldiğimizde mesafe  anlamında kat etmemiz gereken yol var. Mesafeleri ayarlayıp temizliğe dikkat edersek, sayılar düşecektir. Basınımızın konuyu işlemesinin bize faydası çok. Belediye, kolluk güçlerimizle sürekli bilgilendirme yapıyoruz.  Baskıladık ama kat edeceğimiz çok yol var.

Türkiye çapında 65 yaşla ilgili tedbirler gelebilir. Ancak geçen ay 65 yaş üstü vatandaşlarımız toplu taşıma kullanırken mesai giriş ve çıkış zamanlarında bir kısıtlama getirmiştik. Bu konuda elimizden gelen dikkati yapıyoruz.

Sigara yasağı kararını alalı 1 hafta oldu. Bu yasakla ilgili vatandaşlarımızdan olumlu tepki aldık. Kararın yerinde olduğunu düşünüyoruz. Sigaran içmeyen vatandaş, sigara içenden rahatsız oluyor. Bazen de vatandaş sigara içme bahanesiyle maskesini indiriyor, bir daha sigara içeceğinden dolayı takmadığını söylüyor. Ceza noktasında ise 9 vatandaşımıza ceza kestik. Bu rakam az gibi gözükebilir ancak yeni bir uygulama. Bazen köyden gelen bir vatandaşımızın bu uygulamadan haberi olmuyor.  Halkımızı da boğmak istemiyoruz.

İlaç konusunda ve hastane ile ilgili sıkıntımız yok. Gerek yoğun bakım da, gerek hastanede kriz halindeyiz. Endişelenecek bir durum söz konusu değil.  Yaşlı vakalardaki kayıplara çok üzülüyoruz. Bu durum gençlerin salgından etkilenmediklerini düşünerek kayıtsız davranmalarının yansımalarıdır. 50 yaş altındaki insanlarımızın hassasiyeti, 65 yaş üstü vatandaşımızın hassasiyetinden daha düşük. Bu kesimdeki insanlarımızın daha çok hassasiyete davet ediyoruz. Bu konudaki mücadeleyi el birliğiyle başarıp atlatacağız.” Cengiz MUHZİROĞLU