İzmir’den Çanakkale’ye kanoyla yolculuk

Cideli Osmanoğlu İbrahim’in torunu eşiyle birlikte şehitler için kürek çekiyor.

Gülhun ve İlker Gürbüz çifti Çanakkale Kara Savaşları’nda hayatını kaybeden Cideli Osmanoğlu İbrahim isimli dedelerini ve tüm şehitleri anmak amacıyla İzmir’den Çanakkale’ye iki kanoyla yola çıktı. 180 deniz mili (330 kilometre) kürek çekecek olan Gürbüz çiftinin 23 Nisan’da Çanakkale’ye ulaşması planlanıyor.

Daha önce de İstanbul’dan Çanakkale’ye kano ile ulaşan çift Çanakkale Zaferi’ne sahip çıkmak ve farkındalık oluşturmak için harekete geçtiklerini söyledi.

3 yıldır İstanbul’dan Çanakkale’ye doğru hareket ettiklerini bu yıl ise farklı bir rota oluşturmak için İzmir’i seçtiklerini aktaran Gülhun Gürbüz, şunları dile getirdi:

“Yolculuktaki amacımız şehitlerimizi ve atalarımızı anmak. Biz bu kararı verirken eşimin dedesinin de Çanakkale Savaşı’nda şehit olduğunu öğrendik. Biraz da onun izini takip etmek birazda hayatın içerisinde kaybolmuş bu büyüklerimizi ortaya çıkaralım istedik. Bu seyahatın amacı atalarımızı anmak ve Çanakkale ruhunu ortaya çıkarmaktır.”

İlker Gürbüz de açıklamasında, “1915 yılında seferberlik ilan edilmesiyle birlikte 33 yaşında Kastamonu Cide’den askere alınan Osmanoğlu İbrahim adını taşıyan büyük büyük dedem önce İstanbul’a geliyor, buradan da Seddülbahir’deki 42. Tabur’da görevlendiriliyor. Edindiğimiz bilgiye göre 2 Haziran 1915 tarihinde Ağadere Hastanesi’nde vefat ediyor. Dedemin ve Çanakkale’de hayatını kaybeden 450 bin askerin anısına saygı ve barışa dikkat çekmek için yaptığımız kürek sporu ile İstanbul’dan yola çıktığımızda Çanakkale’ye erguvanlar götürmüştük. Bu kez İzmir’in dağlarından çiçekler götüreceğiz” dedi. (AA-Haber Servisi)