Jandarma’nın Trafik Dedektifleri

OPET’in desteği ile Jandarma Genel Komutanlığı ve paydaş kurumların ortaklığında 2014 yılından bu yana uygulanan Trafik Dedektifleri projesi kapsamında Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı trafik timlerince ilk ve orta dereceli eğitim kurumlarında öğrencilere eğitimler verildi.

Trafik Dedektifleri projesiyle geleceğin sürücü adaylarını, trafik kurallarını tam anlamıyla bilen ve bu konuda sorumluluk alan bireylere dönüştürmek hedefleniyor. Proje ile trafik kuralları konusunda farkındalık yaratılarak mevcut algının değiştirilmesi, böylelikle ülkemizin gelecekte trafiği güvenli, ulaşımı konforlu bir ülkeye dönüşmesi amaçlanıyor. Ülke genelinde projenin başlangıcından bu yana 3-17 yaş arası çocukların karıştığı ölümlü kaza oranında yüzde 27,5 civarında düşüş sağlandığı görüldü.

Kastamonu Jandarma Komutanlığı ekipleri bu çerçevede Araç Yeşilova İlk ve Ortaokulu ile İğdir Şehit Şerife Özden Kalmış İlkokulu’nda Trafik Dedektifleri eğitimi düzenledi. Eğitimlerin eğitim öğretim döneminin ikinci yarı yılında da devam edeceği belirtildi.