Kâbusu hatırlatmaya kar suları yetti!

Sel felaketinin yaşandığı Bozkurt’ta, hava sıcaklığındaki ani yükselişle birlikte Ezine Çayı’nı besleyen Yaralıgöz Dağı’ndaki 1,5 metreyi bulan karlar hızla erimeye başlayınca çaydaki su seviyesi korkutucu biçimde yükseldi.

 İlçe merkezinde sel felaketinin ardından Ezine Çayı üzerine beton menfezlerle yapılan geçici köprüler üzerlerinden su aşmaya başlayınca ulaşıma kapatıldı. Zarbana Çayı’nın da taşmasıyla Bozkurt’la birlikte İnebolu da alarma geçti.

11 Ağustos 2021 tarihinde sel felaketinin yaşandığı Bozkurt ve İnebolu’da karların hızlı erimesiyle birlikte Ezine Çayı ve Zarbana Çayı taştı. Ezine ve Zarbana Çayı üzerinde kurulan geçici köprüler trafiğe kapatıldı, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı da tedbirler arttırıldı.

Bölgede hava sıcaklığının yaklaşık 20 dereceye ulaşmasıyla Ezine Çayı’nı besleyen Yaralıgöz Dağı’ndaki 2 metreyi bulan karlar erimeye başladı. Eriyen kar sularıyla çaydaki su seviyesi yükseldi. Kar suları, Ezine Çayı’nın Bozkurt ilçesinden geçen kısmına beton menfezlerle yapılan geçici köprülerin üzerine çıkarak taştı.

Ezine çayı’nıntaşmasıyla birlikte ekipler, geçici köprüleri araç ve yaya trafiğine kapatarak, ekskavatörlerle de tedbirler aldı.

Ekipler, iş makineleri ile bölgede tedbir amaçlı çalışmalarını aralıksız sürdürürken, ilçede ise Ezine Çayı’nın tekrar taşmasıyla birlikte panik yaşandı.

 Zarbana Çayı’nda da sular yükseldi

 İnebolu’da da, hava sıcaklığının artması sonucu karların hızla erimesiyle Zarbana Çayı’nda su yükseldi.

Çayda su seviyesinin yükselmesi nedeniyle Çaydüzü ve Özbaşı köylerine ulaşımı sağlanan geçici köprü su altında kaldı. Köprüden geçemeyen araçlar geri döndü.

Çaydüzü Köyü Muhtarı Yaşar Kumcu, 11 Ağustos 2021’deki sel felaketinde yıkılan köprünün yerine yapılan geçici köprünün, yükselen su altında kalması sonucu köylerinin ulaşıma kapandığını söyledi.

Özlüce İlk ve Ortaokulunda öğrenim gören 5 öğrenciyi Çaydüzü köyüne götüren servisin, dün akşam köprüden geçemeyince geri dönmek zorunda kaldığını belirten Kumcu, “Öğrencilerimizi İnebolu ilçe merkezinde misafir ettik. Bugün yeniden okullarına gittiler.” dedi.

Menfezler kumla dolduğu için suyun köprünün üzerinden aştığını belirten Kumcu, köprünün ulaşıma açılması için su seviyesinin düşmesini beklediklerini kaydetti.

 Her iki ilçede de iş makineleri geçici yapılan köprülerin tıkanmaması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

 

AA – İHA