KADASK KİTAP SİNEMA

Kastamonu Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği (KADASK) özellikle gençlere doğa sporlarını sevdirerek, bilinçli ve güvenli bir şekilde spor ve faaliyet yapma imkânı sunmak amacı ile 2016 yılında kurulmuş bir dernektir.

Kurulduğu günden beri yüzden fazla faaliyeti başarı ile gerçekleştiren KADASK aralarında eğitimli UMKE ve AFAD personelininde bulunduğu 67 üyeden oluşmaktadır. Her Çarşamba düzenli olarak yapılan dernek toplantısına ortalama 30 üye katılmakta ve faaliyetler hakkında fikir alışverişinde bulunulmaktadır.

Dernek,Koronovirüs günlerinde bile faaliyetlerine devam etmektedir üstelik haftada bir olan toplantıyı haftada iki güne çıkararak. Artık her Çarşamba ve Cumartesi KADASK kitap sinema günüdür.

Doğa yürüyüşleri, kanyon geçişleri, kaya tırmanışları, günü birlik faaliyetler(hiking), kamplı birkaç günlük faaliyetler (trekking) şuan yerini akşamları 20:30 da video konferans ile yapılan kitap ve sinema söyleşilerine bıraktı.

Virüs belası başımızdan gider gitmez tekrar faaliyetlere devam edileceğinden olduğum kadar bu kitap ve sinema söyleşilerinin devam edeceğinden eminim. Hem de yüzyüze.

Uygulamada gayet kolay. Önceden belirlenmiş kitaplar okunmuş, sinemalar seyredilmiş halde Çarşamba kitap, Cumartesi sinema için çayımızı, kahvenizi, kuruyemişinizi hazırlayıp video konferansa dâhil oluyorsunuz.

Daha şimdiden JackLondon’un Beyaz Diş, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü kitapları okundu, Leviathan, Deli Deli Olma, Duvak ve Potemkim Zırhlısı filmleri seyredildi.GrigoriyPetrov’un Beyaz Zambaklar Ülkesinde ve Kerim Özcan’ın Gündönümü kitapları sırada.

Üç saate yakın süren bu söyleşiler tek başınıza okuyup rafa koyduğunuz bir kitaptan veya yalnız seyrettiğiniz bir sinemadan çok daha doyurucu ve zevkli oluyor. Başkasının gözü ile kitap veya filmi değerlendiriyor, geçen metaforlarıyakalıyorve tartışıyor, yönetmenin veya yazarın o anki ruh halini anlamaya çalışıyorsunuz.

Hele ki Kastamonu Üniversitesi Kastamonu Meslek Yüksek Okulu Radyo ve Televizyon Teknolojisi Bölümü Araştırma Görevlisi Kenan Kılıç hoca size eşlik ediyorsa sinema sanatının inceliklerini öğrenebiliyorsunuz. Kenan Kılıç hoca sayesinde Tarık Akan ve Şerif Sezer’in başrolünü oynadığı Deli Deli Olma filminin yönetmeni Murat Saraçoğlu’da film söyleşisi yapılırken video konferansa bağlandı adeta evimizde misafirimiz oldu.

Mütevazı, hoş sohbet bir yönetmen ile kendi filmini değerlendirmek, soru sormak, filmin bilinmeyen hikâyelerini öğrenmek hepimizi mest etti. Şimdi sırada bir yazar ile kendi kitabını çözümlemek var oda olacak inşallah.

Arkadaşlar, belli ki virüs bir müddet daha devam edecek. Ama görüldüğü gibi sosyal mesafeyi koruyarak sosyal faaliyette yapmak mümkün. Sizlerde böyle guruplar kurarak benzeri faaliyetler yapabilirsiniz.

Yoksa aynı dizileri, yarışma programlarını seyrederek bu hayat geçmez haberiniz olsun.

FEZA TİRYAKİ