Kahramanlarımızı gözyaşları ve dualarla andık

Şehitlik ve Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen 18 Mart törenlerinde şehit yakınları ve gaziler başta olmak üzere tüm katılımcılar duygusal anlar yaşandı.

Şehitlikteki törende konuşan Vali Şehmus Günaydın, “Türk milletinin şanını, canlarından üstün tutan aziz şehitlerimiz; manevi varlığınızdan güç alan bizler emanetinize her zaman yükseklerde taşıyacağız” dedi.

 

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. Yılı ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla dün Şehitlik’te ve Halk Eğitim Merkezi’nde törenler düzenlendi. Şehitlikte düzenlenen ilk düzenlenen törende Şehitler Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından askerler saygı atışında bulundu.

Vali Şehmus Günaydın, şehitlik defterini imzaladıktan sonra, “Aziz şehitlerimiz, vatan, millet, vazife ve bayrak uğruna en değerleri varlıklarınızı feda ederek şehadete ulaştınız. Türk milletinin şanını, canlarından üstün tutan aziz şehitlerimiz, manevi varlığınızdan güç alan bizler emanetinize her zaman yükseklerde taşıyacağız. Arkadanız da bıraktığınız elleri öpülesi ailenizi baş tacı yapmanın kutsal bir görev olduğunun farkındayız. Bizlerde tarihi ile övünen, gurur duyanlar olarak şehitlerimizin emanetlerine, gazilerimize sahip çıkarak, milletimizin hak ettiği parlak yarınlara taşıyacağız. Şehitlerimizi bir kez daha yad ediyoruz” diye konuştu.

Şehit yakınları, gaziler ve protokol üyeleri, şehit mezarlarını ziyaret ederek Kur’an-ı Kerim okudu ve İl Müftüsü Osman Aydın tarafından da dua edildi. Duygusal anların yaşandığı Şehitlikte mezarlarının üzerine çiçekler bırakıldı. Şehit ailelerine taziyelerde bulunuldu.

Halk Eğitim Merkezi’nde Abdurrahmanpaşa Lisesi tarafından düzenlenen ikinci törende açılış konuşmasını yapan Türkiye Harp Malulü, Gaziler, şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu,

“18 Mart Çanakkale’nin geçilmeyeceğinin, Türk Milletinin esir edilmeyeceğinin ve Türk vatanının parçalanmayacağının tüm dünyaya haykırıldığı gündür” dedi.

Bu günün, Çanakkale ve Türk tarihinin önemli noktaları olan savaşlarda yurt savunmasında canlarını ortaya koyanlar için Şehitleri Anma Günü olarak kabul edildiğini de hatırlatan Satıoğlu, “Yoksulluk içinde can çekişen bir milletin güçlü devletlere karşı tek vücut halinde direnişinin gerçek bir destanıdır Çanakkale” diye konuştu.

 

Çanakkale destanının her satırında, yaşanan bir insanlık onuru bulunduğunu, bu onurun düşmana sadece silahla savaşarak değil, verilen insanlık dersi örnekleriyle de baş eğdiren aziz Mehmetçiklerimize ait olduğunun altını çizen Satıoğlu, Kastamonu’ya ait o dönemle ilgili yazılanlardan, yaşanan olaylardan örnekler verdi.

Satıoğlu konuşmasını tüm şehitlere ve hayatta olmayan gazilere rahmet dileyerek, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnet ve şükran duygularıyla anarak, son dönemde Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı terör eylemlerini kınayarak, bu olaylarda hayatını kaybedenlere rahmet, yaralananlara acil şifa dileyerek noktaladı.

Sunumunu Derya Çapraz ve Ümit Helveci’nin yaptığı proğramda daha sonra söz alan Abdurrahmanpaşa Lisesi Müdürü Birol Yılmaz, Çanakkale Savaşı döneminde öğrenciler cepheye gittiği için okullarının mezun veremediğini anlattı.

Program öğrenci Hilal Gültekin’in okuduğu “Bekle oğul sana geleceğim” adlı şiir, Nasrullah Camii imam hatibi Kahraman Şekerci’nin okuduğu Çanakkale Şehitleri kasidesi, Lise öğrencilerinin sahnelediği Mektepliler adlı oyun, Cengizhan Bahadır’ın okuduğu Dua adlı şiiri, Çanakkale konulu video gösterimi ve öğrencilerin seslendirdiği günle ilgili ezgilerle sona erdi.

Program sonrasında katılımcılara Çanakkale menüsü olan buğday çorbası ve tayın ikram edildi.

CENGİZ MUHZİROĞLU