“Kalıcı eserler bırakılacak”

  • Belediye’nin çalışmaları hakkında Belediye Meclis üyelerini bilgilendiren Başkan Tahsin Babaş, “Kastamonu’yu uçuracak en büyük gelişme” olduğunu söylediği 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını karşılayacak kalıcı eserlere imza atılacağını, kalıcı eserler bırakılacağını söyledi.
  • Bu unvanla ilgili ilk etkinliğe kızak yarışlarıyla başlayacaklarını belirten Babaş, Şehir Parkı’nda ki eksikliklerin giderilmekte olduğunu, Nasrullah Meydanı projesinde ilk etabın tamamlandığını belirtti ve Kastamonulu zenginlere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarihi konak alıp restore ettirmeleri çağrısını hatırlattı.

 

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Belediye Meclisi’nin önceki akşamki toplantının bitiminde, kurum olarak yaptıkları çalışmalar hakkında Meclis üyelerini bilgilendirdi.

2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olmasınınKastamonu’yu uçuracak en büyük gelişme olduğunu belirterek sözlerine başlayan Babaş, şunları söyledi:

“20 civarında il bu unvanı almak için yarıştı. Unvan Kastamonu layık görüldü. Devlet büyüklerimize çok teşekkür ediyorum. Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş, geçtiğimiz günlerde yapılan Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında yaptığı konuşmada, ‘Layık olanı yaptık. Kastamonu bunu hak etmişti. Kültürünü bozmadan bugünlere gelen kadim şehirlerden biridir’ dedi. Bu ifadelerin ardından bende o toplantıda yaptığım konuşmada bu unvana layık olduğumuzu göstereceğimiz için çok çalışacağımızı ifade ederek teşekkür ettim.”

CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan’ın da Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Kastamonu’ya ciddi destek vereceğini ve kalıcı eserler bırakacaklarının sözünü verdiğini hatırlatan Başkan Tahsin Babaş, “Bu da bizim için sevindirici. Bunun bir örneği 2013 yılında Eskişehir’de oldu. Kalıcı eserler bırakıldı. Bizim mesela yaklaşık 42 milyon bedelli kültür merkezi projemiz hazır. Kuzeykent’te yeri de hazır. Bunlara destek bekleyeceğiz elbette. Tarih ve kültürel dokuyla ilgili sadece Kastamonu Belediyesi olarak 10’a yakın proje sunduk. İlçelerde de kalıcı eserler yapılacak. Tanıtım hem yerel, hem ulusal, hem de dünya basınında olacak. Artık Kastamonu’yu duymamıştım diyen kimse kalmayacak” diye konuştu.

“ETKİNLİKLERE ILGAZ’DAN BAŞLAYACAĞIZ”

Kültür Başkenti çalışmalarına ilk olarak bu ay içerisinde Ilgaz’dan başlayacaklarını da söyleyen Tahsin Babaş, şu bilgileri verdi:

“Her yıl yaptığımız ve geleneksel hale getirdiğimiz Ilgaz Kızak Yarışları’nın ismini bu yıl Türk Dünyası Geleneksel Kızak Yarışları olarak değiştirdik. Ağlı ve Küre’den 500 yıllık tarihi geçmişi olan kızaklarla bu yarışmayı yapacağız. Böylece hem Ilgaz’ı hem de 500 yıldır devam eden kültürümüzü tanıtma fırsatı bulacağız. Kastamonu’da yapacağımız her etkinliği bu unvan sayesinde dünyaya duyuracağız. Ahşap fuarı, Şeyh Şaban-ı Veli Haftası etkinliklerini bu yıl Türk Dünyası adıyla duyuracağız. Kastamonu’nun en büyük konaklarından olan ve restorasyonu tamamlanan Şeyhoğlu Konağı’nı Şeyh Şaban-ı Veli Vakfı’na ve TÜRKSOY’a verdik. 2018’deki Türk Dünyası Kültür Başkenti çalışmalarını o konakda yapacağız.”

“ŞEHİR PARKI’NDA

EKSİKLİKLER GİDERİLİYOR”

Turhan Topçuoğlu Şehir Parkı’ndaki eksikliklerin her geçen gün tamamlandığını belirten Başkan Babaş, “Aldığımız kiosklarla birlikte orada yer alan şehrimizin değerleri herkese anlatılacak. Örneğin İhsan Ozanoğlu heykelinin yanında yer alan kioska basıldığında hem çaldığı ve söylediği türküler seslendirilecek hem de hayatı anlatılacak. Hologram sistemi de kuruyoruz. O binaya giren turistler Kastamonu’yu üç boyutlu hologram sistemi sayesinde tamamen öğrenecekler” dedi.

“NASRULLAH MEYDANI’NDA

İLK ETAP TAMAMLANDI”

Nasrullah Meydanı projesinde ilk etabın tamamlandığını, ancak çalışmaların süreceğini söyleyen Başkan Babaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Herkes güzel olduğunu ifade ediyor. İnşallah Kasaplar Çarşısı’nın girişi ile meydanı birleştireceğiz. O bölgedeki yollar artık kapatıldı. Artık orası bir meydandır. Çalışmalarımız daha bitmedi. Ticaret Odası’nın karşısındaki binaları aldık. Orayı yıkacağız. Yine Vakıflar Bölge’ye kadar olan yolu da kapatacağız. Aşirefendi Hanı’nı da mevcut onaylanmış projeliyle yapacağız. Bakırcılar Çarşısı’nda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor zaten.”

ZENGİNLERE KONAK ÇAĞRISI

Bir konağı restore etmenin önemine işaret eden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuya katkı verdiğini hatırlatan Babaş, “Sayın Cumhurbaşkanımız, ilimizi ziyaretindeki  konuşmasında Kastamonu’nun zenginlerinin konak alarak şehrin turizmine katkı sağlamasını istedi. İnşallah bu çağrının sonucu hayırlı olur” dedi.

DEVAM EDEN ÇALIŞMALAR

Başkan Tahsin Babaş, devam eden çalışmalar hakkında ise şunları söyledi:

“Teleferik çalışmaları çerçevesinde de direkler geldi. Yerleri hazırlandı. Bu yılın ortalarına doğru çalışmaları tamamlarız inşallah. Seyrangah Tepe’de yaz ayında bir kazı çalışmamız daha olacak. Kale’nin restorasyonuyla ilgili olarak ihale yapıldı. Restorasyonu Kültür Bakanlığı yapacak. En kısa sürede çalışmalar başlayacak.

Tosya yolu üzerinde ciddi yapılaşma var. Oradaki bulvarı tamamladık. Kavşağa sinyalizasyon yaptık. Kaldırımlara aydınlatmalar yaptık. Her tarafı asfaltladık. Artık emisyonu kendimiz üretiyoruz. İmar yolunu açtığımız yerlerde çamur olmadan ilk etapta hemen sathi kaplama yapıyoruz. Altyapı hizmetleri tamamlandığında ise BSK yaparak çalışmaları tamamlıyoruz. Kışın dahi bu asfaltı üretebiliyoruz artık.”

ROLLER COASTER GELİYOR

Kastamonu’ya heyecan ve adrenalin katacak yeni bir projeden daha bahseden Tahsin Babaş, “Kuzeykent’de Vadi Park çalışmalarımız sürüyor. Şu anda dolgu çalışmalarını yapıyoruz. Bu yıl Vadi Park Projesi’nin bir kısmını bitiririz diye düşünüyorum. Vadi Park’la birlikte Kastamonulu adrenalin severleri “Roller Coaster” (Lunapark Hız Treni) ile tanıştıracağız. Bu projenin de Kastamonu’ya renk katacağını düşünüyorum” dedi.

HAFRİYAT KAMYONLARINA 24 SAAT TAKİP

Tahsin Babaş, açıklamalarında ayrıca hafriyat konusuna da dikkat çekerek, “Yeni bir ekip kurduk. Şehirdeki tüm hafriyat araçlarına cihaz takarak kim nereye ne döküyor anlık olarak izleyeceğiz. Bu konuda ciddi bir yapılanmaya girdik. Fen İşleri Müdürlüğü’nde artık 24 saat izlenecekler” şeklinde konuştu.