Kamil Erdoğan’ın 70 yıllık yolculuğu

Barutçuoğlu Alışveriş Merkezi’ndeki Erdoğanlar Kuyumculuk KOÇAK Mağazası’nın sahibi ve kurucusu Kamil Erdoğan, 60 yılı aşançalışma ve iş hayatını hâlâ aktif olarak sürdürerek bu konuda örnek bir profil çiziyor.

İş hayatı ve yaşam mücadelesinin, baba ocağı Seydiler’den İstanbul’a gidişleriyle başladığını belirten Kamil Erdoğan, “İlkokul çağındaydım… Gurbette küçük yaşımda küçük çapta çeşitli işler yaparak bugünlere kadar geldim” diyor.

Kamil Erdoğan, çok zor günler geçirerek ve mücadele içinde sürdürdüğü işlerinde başarılı olduğunu, 10 yıl önce Kastamonu’ya dönüş yaparak hemşerilerine hizmet vermeye başladığını dile getiriyor; çalışmaları sonunda kendi işyerlerini açmış ve çocuklarının istikbalini de sağlamış olmasına şükrediyor.

İlerleyen yaşına rağmen tüm yükümlülük kendisinde olmak üzere işini sürdürüyor olmasının örnek teşkil etmesinden mutluluk duyduğunu belirten Kamil Erdoğan şöyle diyor:

“Çok küçük yaşlarda başlayan İstanbul’a göç hayatım ve yıllar boyunca kendi memleketimin özünü unutmadan yaşadığım çok zorlu iş hayatım sonunda 10 yıl önce hayalini kurduğum memleketimde kendi hemşerilerime hizmet şansını yakaladım ve ortama oğlum Remzi Erdoğan’ı da katarak her geçen gün genişleyen iş hacmi ve müşteri potansiyelimiz ile işimizi geliştirerek yürütüyoruz.

İş hayatında dürüst olmaya, prensipli ve disiplinli çalışmaya çok önem veririm. Bu üç unsur sayesinde de başarıyı yakalamış oldum. Bu prensiplerimi kendi mağazamızda çalışan tecrübeli ekibimize de aşılamayı bir görev olarak görüyorum.

Hali hazırda İstanbul Kapalıçarşı’daki ticaret hayatımız da kuyumculuk sektöründe toptan ve perakende olarak faaliyet gösteren ve küçük oğlum Cengiz Erdoğan tarafından işletilen Cengiz Sarrafiye ile sürmektedir.

İlerleyen yaşıma rağmen Kastamonu ve İstanbul’daki işlerimizin başında yer alarak, tüm işlerin takibini bizzat yapmaya devam ediyorum.”

Erdoğanlar Kuyumculuk’ta babasıyla birlikte işi yürütmekte olan Remzi Erdoğan, “Biz küçük yaşımızdan bu tarafa babamızdan çok şeyler öğrendik. Onun yolunda da devam ediyoruz” diyor ve ekliyor:

“Ustamız da olan babam dürüst, disiplinli, prensipli düzgün çalışmayı sever. Bize de bunları öğretti. Bizde onun yolunda gidiyoruz.”

Seydiler’den çocuk yaşta İstanbul yoluna düşüşle başlayan uzun mu uzun bir iş ve hayat öyküsünün çoğalarak ve el vererek sürüşünün Kastamonu’daki bölümü, Erdoğan Kuyumculuk.

Gurbet yoluna düşmüş on binlerce Kastamonuludan biri olan Kamil Erdoğan’ın usta kaptanlığında ve baba toprağında hemşerilere hizmetle devam ediyor.

Cengiz MUHZİROĞLU