“Kamu emekçisi ve emeklisinin GEÇİNEBİLME YOLU KALMADI”

Eğitim-İş Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Tevfik Bal, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamını “komik” olarak nitelendirdi ve buna bağlı yapılacak maaş zammının  kamu emekçileri ve emeklilerine geçinebilme yolu bırakmadığını söyledi .

Bal, yaptığı açıklamada, “Zaten gerçeklikle bağı olmayan, kamu emekçilerinin kabullenmediği Toplu İş Sözleşmesi, artık tamamen hükümsüz kabul edilmeli, yenilenmelidir! Bu yenileme yapılırken kamu emekçisinin alım gücündeki düşüş, ekonomideki daralma, sokaktaki gerçek enflasyon, vergi ve cezalardaki hızlı artış, bütünüyle gerçek rakamlar dikkate alınmalıdır” dedi. 

 

Eğitim-İş Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Tevfik Bal,TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamını “komik” olarak nitelendirdi ve buna bağlı yapılacak maaş zammının  kamu emekçileri ve emeklilerine geçinebilme yolu bırakmadığını söyledi .

Bal, konuyla ilgili yaptığı açıklamada sendika olarak görüşlerini şöyle dile getirdi:

“Beklenen olmuş ve yıllardır bağımsız ve inandırıcı bir devlet kurumu olma işlevini yitiren Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sokaktaki gerçekliğe rağmen komik bir enflasyon rakamı açıklamıştır. TÜİK’e göre aralık ayında enflasyon yüzde 1,25 iken, yıllık enflasyon ise sadece 14,6 olarak gerçekleşmiştir. Açıklanan bu gerçek dışı rakam, sözde yetkili özde etkisiz yandaş konfederasyon ve hükümet eliyle geçen yıl yapılan Toplu İş Sözleşmesi’ne göre memurların ve memur emeklilerin alacağı zammı da belirlemiştir. TÜİK’in çizdiği bu tablo ve  yürürlükte olan Toplu İş Sözleşmesi’ne göre kamu emekçisi yüzde 7,36, Bağkur ve SGK emeklisi yurttaşlar ise sadece yüzde 8,36 zamla yaşamaya çalışacaktır.

Oysa henüz Korona salgını yokken imzalandığı halde, alay edercesine bir zam oranı öngören Toplu İş Sözleşmesi, pandemi ve tepe taklak giden ekonomiyle birlikte gerçekliğini bütünüyle yitirmiştir. TÜİK’in yalanları, halkın cebini yakan gerçekleri örtememektedir. Son bir yılda elektrik ve doğalgaz yüzde 30’dan fazla, yumurtaya yüzde 80, ayçiçek yağına yüzde 60 zam gelmiştir. Temel gıda maddelerine bir yılda gelen zamlar incelendiğinde ortalama fiyat artışlarının yüzde 50’ye yakın olduğu görülecektir. Kırmızı et yemek, artık kamu emekçisi için bir lüks haline gelirken, emekçinin sırtındaki tek kambur tüketim kalemlerindeki artış da değildir. Aynı şekilde yeni yıla yeni vergi zamlarıyla girilmiş, ekonomik cehenneme daha da odun atılmıştır.

Şimdi ise iktidar ve çevresi kendilerine zam üstüne zam yaparken, milletten alınan vergilerle yandaş müteahhitler zengin edilirken, iktidara yakın holdinglerin vergi borçları bakkal defteri usulüyle silinirken, kamu emekçisinin yüzde 7,36’lık, gerçek enflasyon oranının çok çok altında göstermelik bir artış ile yaşaması beklenmektedir. Gerçekte olan maaşlarda artış değil, maaşların satın alma gücünde yoksullaştırıcı bir azalmadır. Bu, kabul edilemez!

Zaten gerçeklikle bağı olmayan, kamu emekçilerinin kabullenmediği Toplu İş Sözleşmesi, artık tamamen hükümsüz kabul edilmeli, yenilenmelidir! Bu yenileme yapılırken kamu emekçisinin alım gücündeki düşüş, ekonomideki daralma, sokaktaki gerçek enflasyon, vergi ve cezalardaki hızlı artış, bütünüyle gerçek rakamlar dikkate alınmalıdır.

İktidar yandaşlarını semirten, halkı yoksullaştıran ekonomi politikalarını uygulayanlar, “Kuru ekmek yiyorlarsa aç değiller demek ki” diyenlere, halkın hak ettiğinin kuru ekmekten fazlası olduğunu göstermenin, emeğin hakkını yüceltip insanca yaşama yakışır ücretler almanın vaktidir!

Bütün eğitim emekçilerini ve kamu emekçilerini, emeğin gerçek değerini bulması, emeğe ve emekçiye saygı duyulması için Eğitim-İş ve Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu çatısı altında örgütlenmeye davet ediyoruz.”