“Kandırma siyasetini sürdürüyorlar”

MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, 7 Haziran’daki seçimlerde yeniden aday adayı olduğunu açıkladı. Basın mensuplarıyla Saat Kulesi Cafe’de bir araya gelen milletvekili Emin Çınar, hem MHP’nin 7 Haziran’daki hedefleri, hem de ülke gündemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.
Aday adaylığı başvurusunu geçtiğimiz cuma günü partisinin genel merkezine yaptığını söyleyen Milletvekili Emin Çınar, “14 yaşımda Milliyetçi Hareket Partisi’ne katıldım ve bu zamana kadar çeşitli kademelerde davama hizmet ettim. Ömrümün 21 yılını sürdürdüğüm ve milletvekili olarak meclise seçildiğim partimi asla bırakmayı düşünmedim. Türkiye’nin MHP iktidarına ihtiyacı var. Bunun gerçekleşmesi için unvanım ne olursa olsun çalışacağıma söz veriyorum” dedi.
Emin Çınar, 30 Mart seçimleri öncesinde verilen sözler ve yapılan açıklamalarla ilgili olarak AK Parti’nin Kastamonu milletvekillerini sert bir dille eleştirirken şunları söyledi:
“Belediye Başkanlığı bizim olsun, Kastamonu’ya hizmet gelecek diyenler, şimdi de ‘3 milletvekili bizden çıksın, o zaman hizmet gelecek’ algısı yaratıyor. İktidar partisinin milletvekilleri tarafından sürekli olarak kandırılıyoruz. Bir yıl oldu hani ne yaptınız? Seçimlerin hemen ardından açılacağı söylenen Uğurlu Hastanesi sözü, geçtiğimiz yıl sonunda tamamlanacağı duyurulan Doğu Çevre Yolu, Ilgaz Tüneli ve diğerleri ne oldu? AKP kadar laf siyaseti yapan başka bir parti yoktur. Belediye Başkanlığı için bu algıyı yarattılar, şimdi de genel seçimler öncesinde benzer hilelere başvuruyorlar. Karabük’te farklı bir partinin belediye başkanı var, ama hizmet alabiliyor. Kendi beceriksizliklerini bu şekilde örtbas etmeye çalışmasınlar. AKP Kastamonu vekillerinin iyi hizmet ettikleri noktalar var. Örneğin yolsuzluk aklama konusunda en çok tercih edilen vekiller, AKP’nin Kastamonu milletvekilleri oluyor” diye konuştu.
Az buçuk matematik bilen bir kişinin Kastamonu’daki seçim sonucunun 3-0 olamayacağını görmesi gerektiğini söyleyen Emin Çınar, “Kastamonu’ya baktığımızda oy sayısı azalan bir AKP ve oyları artan bir MHP var. Bu şartlarda biz kendimize Kastamonu’da birinci parti olma hedefini koyduk. AKP’ye oy veren vatandaşlarımızdan 20 bin oy alsak bu hedefimize ulaşacağız. Şunu herkes bilmeli ki, MHP her şart altında 7 Haziran’dan sonra da Meclis’te temsil edilecek. ‘3 vekil alacağız’ diyen AKP’li milletvekilleri ve istifa ederek milletvekili adayı olan İl Başkanı madem bu konudan emin o zaman ‘Biz 3’üncü sıra adayı olmak istiyoruz’ desinler. Üçüncü sıradan meclise girmekle, birinci sıradan girmenin arasında herhangi bir fark yok. Üst sıralardan aday olmaya uğraşmaları bu iddialarındaki samimiyetsizliklerini kanıtlıyor” dedi.
İç Güvenlik Yasa Tasarısı ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın durumuyla ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Emin Çınar sözlerini şöyle sürdürdü:
“Cumhurbaşkanı ve Başbakan, İç Güvenlik Yasa Tasarısı’yla ilgili Meclis görüşmelerini, ‘Biz molotof, bonzai, bilye, izinsiz gösteri gibi konularda yasaklar getiriyoruz ama muhalefet buna itiraz ediyor’ şeklinde yansıttı. Oysa işin aslı böyle değil. MHP de, CHP de bahsettiğim bu maddelerde olumlu oy vererek maddelerin geçmesini sağladı. Muhalefetin bu konuda sergilediği direniş, polislere ve valilere savcı yetkisinin verilmesi, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın İçişleri Bakanlığı’na bağlanmak istenmesi gibi iktidarın adeta polis devleti yaratmak için yasallaştırmak istedikleri maddelerdir. MİT Müsteşarı Hakan Fidan AKP’den aday oldu ve sonra vazgeçti. Şimdi yeniden MİT Müsteşarı oldu. Cumhurbaşkanı katıldığı mitinglerde AKP’ye 400 milletvekili istiyor. Devlet hiç olmaması gereken bir şekilde siyasallaştırılıyor. Örneğin AKP’den aday olan bir MİT Müsteşarı sahip olduğu istihbarat bilgilerini muhalefetin aleyhine olacak şekilde iktidar partisiyle paylaşırsa bu doğru olur mu? Bunun olmayacağına nasıl güvenebiliriz? Cumhurbaşkanı da bir partiye destek istedikten sonra, benim Cumhurbaşkanım olamaz. Bu hareketiyle görevine, gölge ve şaibe düşürdü.”

HAKKI KÖYLÜ’YE ELEŞTİRİ

MHP Milletvekili Emin Çınar, aday adaylığını açıkladığı basın toplantısında, AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü’nün paralel yapıya yönelik son açıklamasına da değindi.
Köylü’nün açıklamalarını yıllarca hukukçuluk yapmış bir kişiye yakıştıramadığını, kullanılan ifadelerin tamamen hukuktan uzak olduğunu, siyasi kaygılarla kullanıldığını söyleyen Emin Çınar, “Vatandaşlarımızı üstü kapalı biçimde tehdit ederek maksadını aşan bir açıklamada bulunmuştur. Köylü’nün ifade ettiği örgüt için şuanda Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Recep Tayyip Erdoğan ‘ne istediler de vermedik’ demiştir. Hakkı Köylü’ye göre Cumhurbaşkanı da zan altında kalmıştır. Hakkı Köylü bu durumu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu sözünde ne demek istediğini çıkıp kamuoyuna açıklamalıdır” dedi.
Milletvekili Hakkı Köylü’nün açıklamalarına beş soruyla cevap veren Emin Çınar, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hakkı Köylü acaba cemaate karşı takındığı bu hassas tavrı PKK terör örgütüne karşıda takınmakta mıdır? PKK terör örgütüne karşı kamuoyu Sayın Köylü’nün ağzında tek bir söz duymuş mudur? PKK terör örgütüyle alenen görüşenler, yardım yapanlar, yaptığı eylemlere göz yumanlar acaba suç işlememektedirler mi? Sayın Köylü,Yüzleri maskeli, silahlı çeteler yol kesip kimlik sorgulaması yaparken buna göz yumanlar hakkında da bir açıklama yapacak mıdır? Cemaate yardım yapan vatandaşlarımızı tehdit eden Sayın Köylü, TBMM kürsüsünden Anayasa’yı tanımadığını açıkça ifade eden İçişleri Bakanı Efkan Ala içinde hukukçu kimliğiyle bir yorumda bulunacak mıdır?”
En güzel cevabın 7 Haziran’da verileceğini söyleyen Emin Çınar, “Hukuku sadece kendi çıkar ve menfaatlerinden ibaret olarak kullandıklarını bir kez daha ispat eden Hakkı Köylü yaptığı bu açıklamalarla Kastamonulu hemşerilerini üzmüş ve kalplerini yaralamıştır. Hakkı Köylü’nün daha 17 -25 Aralık yolsuzluk olaylarında yolsuzluk yapan bakanları aklamak için komisyon başkanı olarak yaptıkları unutulmamışken, siyasi hayatının sonunda böyle bir demeç vermesi kendisi için tam bir talihsizliktir. AKP’nin gerçek yüzünün görülmesi açısında vatandaşımız için de bu durum bir şanstır. Hakkı Köylü’yü yaptığı bu açıklamalarından dolayı şiddetle kınıyorum. Hakkı Köylü’ye ve zihniyetine en güzel cevap 7 Haziran ‘da aziz milletimiz ve Kastamonu halkı tarafından verilecektir” diye konuştu.