“Kaos ortamında bir seçim oldu”

CHP’nin adayları 1 Kasım seçimlerini değerlendirdi. Adayların ortak görüşü, normal şartlar altında bir seçim döneminin yaşanmadığı yönünde oldu. Partinin birinci sıra adayı Selami Çelebioğlu, Ankara patlaması öncesindeki anketlerde bir milletvekili çıkarabilecek oy potansiyeline ulaştıklarını söyledi ve “Bu bir mazeret değil. Benim başarı kriterim kazanmaktır. Ülkemizde 1 Kasım seçimi normal şartlar altında olmadı. Normal şaratlar altında yapılan bir seçim olsaydı çıkacak sonuç çok farklı olacaktı” dedi.
2019 seçimlerine şimdiden hazırlanmaları gerektiğini de söyleyen Çelebioğlu, “Ben bu seçimlerde, önümüzdeki dört yıllık süreçte yılmadan daha çok çalışıp, insanlarla daha çok iletişim kurmak gerektiğini sonucunu çıkardım. Özellikle kırsal bölgelerde daha çok bulunmamız gerektiği sonucuna ulaştım. O insanların sorunlarını daha çok takip etmemiz, bir sonra ki seçime daha iyi hazırlanmamız gerekiyor. 2019 yılında üç farklı seçim olacak. 2019 yılı Türkiye için çok önemli bir yıl olacak. Bu sınava iyi çalışanlar elbette ki iyi not alırlar” diye konuştu.
ERHAN VEREN

CHP milletvekili adayları Selami Çelebioğlu, Yılmaz Karakoç ve Orhan Dara, 1 Kasım seçimini değerlendirdi. Kurşunlu Han’da düzenlenen toplantıya İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı, Merkez İlçe Başkanı İlhan Demir ve partililer katıldı.
7 Haziran’da ve 1 Kasım’da iki farklı tablonun ortaya çıktığını söyleyen İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı, “Tabloya bizim açımızdan bakıldığında, oylarımızın çok fazla değişmediğini söyleyebiliriz. Ama Türkiye genelinde beklentilerimizin gerçekleşmediğini de görüyoruz. Kastamonu açısından ise 7 Haziran seçimlerine göre hemen hemen aynı oranı yakaladık” dedi.
1 Kasım’a kadar gelinen süreçte Türkiye’de çok olağanüstü olayların yaşandığını da söyleyen Bıyıklı, “Yaşanan süreçte 400 vatandaşımız hayatını kaybetti. Çok sayıda şehit verdik. Canlı bombalar toplu katliamlara yol açtı. Böylesine bir ortamda seçim sonuçlarının olumsuz etkilenmemiş olması mümkün değildi. Kastamonu’da da kampanyaya başlarken, hedefimizin en az bir milletvekili çıkarmak olduğunu, 7 Haziran’da alamadığımız milletvekilini 1 Kasım’da çıkarabilmemiz adına elimize fırsat geçtiğini söylemiştik. Ancak yaşanan olağanüstü olaylar bu hedefimizin önüne geçmiştir. Bizim başarı ölçümüz en az bir milletvekili göndermekti. Bu çerçeveden bakıldığında başarılı olduğumuzu söyleyemeyiz. İleriye yönelik bir öngörüde bulunacak olursak da yakın bir zamanda erken seçim görünmüyor. AKP çünkü tek başına iktidar oldu. Sanki bir yerden düğmeye basılmışcasına başlayan terör olayları umuyorum ki duracaktır. Aslında söyleyecek çok şey var. Çok şeyler yaşandı” diye konuştu.
“ANKARA KATLİAMINDAN ÖNCEKİ ANKET FARKLIYDI”
CHP’nin birinci sıra adayı Selami Çelebioğlu ise 7 Haziran sonrasında ülkenin sanki birinin düğmeye basmasıyla karıştığına dikkat çekti ve “Terör olayları arttı, çok ciddi sayıda insanımız hayatını kaybetti ve hatta Ankara’da bir katliam yaşandı. Bu katliam sonrasında ne yazık ki ülkemizin başbakanı ‘bu patlama bizim oylarımızı artırdı’ dedi. Yani o patlama AKP’ye yaramış. Seçim kaygısıyla dahi olsa böyle sözler söylemek ülkemiz ve insanlarımız adına çok üzüntü verici. Böyle bir katliamın oy olarak işe yaradığını söylemek dahi gerçekten insana tarif edilemez bir utanç veriyor. Sanki seçimde iyi sonuç alabilmek için birileri bu olayları tetikledi ve birden bire sihirli bir el tarafından da kesilmiş gibi görülüyor” dedi.
Ankara’daki son terör saldırısı olmadan önce milletvekili çıkarabilecek oy oranına sahip olduklarını da söyleyen Selami Çelebioğlu, “Patlamadan önce bir anket yaptırdık. Bu anket sonuçlarında zaten bizim oylarımız yüzde 22.7 idi. Ankara’daki patlamadan önce zaten biz 51 bin oy bandını geçmiştik. Yaptırdığımız anket 5 bin kişi üzerinde yapılan bir anketti ve çıkan sonuçta yanılma payı bile olsa yine milletvekili seçilebiliyorduk. Ülkede herşey normal şartlar altında gidiyor olsaydı, bir takım kaos ortamı yaratılmamış olsaydı Cumhuriyet Halk Partisi olarak Kastamonu’dan bir milletvekili çıkarıyorduk. Zaten genel olarak Türkiye çapında da CHP yüzde 30’u geçiyordu. Halkın iradesine saygı gösteriyorum ve bunları mazeret olarak ortaya koymuyorum. Neticede halk bir karar vermiş, o sebepten bu sebepten saygı göstermek zorundayız. Ama yaratılan kaos ve korku ortamı bu sonucu getirdi. 1 Kasım öncesi öyle bir durum oluştu ki AKP’ye oy verenlerin tamamı, AKP’yi sevdiği yada politikalarını tasvip ettiği için oy vermedi. Lanet olsun hiç olmazsa bu terör bitsin, kaos ortamı bitsin diye oy verdi. Birilerinin hevesi gerçek olsun da bu olaylar dursun diye oy verdi. O yüzden CHP olarak gerek Kastamonu’da gerekse tüm Türkiye’de şuankinin çok çok üzerinde oy alıyorduk. Bunu belgelerle de ispat edebiliriz. Bunu ortaya koymanın sonuca bir etkisi yok ama sadece insanların bilmesi için söylüyorum. Bu bir mazeret değil. Benim başarı kriterim kazanmaktır. Ülkemizde 1 Kasım seçimi normal şartlar altında olmadı. Normal şaratlar altında yapılan bir seçim olsaydı çıkacak sonuç çok farklı olacaktı. Kastamonu’daki sonuç 1-1-1 olacaktı. Altını çizerek söylüyorum, mazeret olarak kullanmıyorum. Yaratılan kaos ortamı bu sonucu getirdi” şeklinde konuştu.
“VERİLEN SÖZLERİ TAKİP EDECEĞİZ”
AKP milletvekillerinin sözlerini halk adına kendilerinin takip edeceğini de söyleyen Çelebioğlu, “Biz halk adına takip edeceğiz. Düzenli olarak onların verdikleri sözleri yerine getirip getirmediklerini, ne yaptıklarını ne ettiklerini takip edeceğiz. Bizim Kastamou’dan milletvekilimiz yok ama sonuçta Meclis’te bir grubumuz var. Siyasette amaç ülkemiz ve memleketimizin menfaatleridir. Siyaseti şahsi amaçları için kullanan insanlardan olmayız. O yüzden yılmadan bıkmadan çekinmeden bu yolda devam edeceğiz. Bu rekabeti en azından takipçi olarak biz yaratacağız. Yani 2019 seçimleri öncesi enselerinde olduğumuzu, her saniye peşlerinde olduğumuzu bilerek hizmet etmek zorunda kalsınlar. Bunu da halkın yararına yapacağız” dedi.
“ÖNÜMÜZDEKİ 4 YILDA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ”
Sonuçlara bakıldığında çıkan sonucun iyi tahlil edilmesi gerektiğini de söyleyen Çelebioğlu, “Elbette sonuçlara baktığımızda biz de üzerimize düşen dersi, halkın mesajını almalıyız. Her ne olursa olsun kullanılan oylardan hepimizin çıkaracağı sonuçlar var. Ben, önümüzdeki dört yıllık süreçte yılmadan daha çok çalışıp, insanlarla daha çok iletişim kurmak gerektiğini çıkardım. Özellikle kırsal bölgelerde daha çok bulunmamız gerektiği sonucuna ulaştım. O insanların sorunlarını daha çok takip etmemiz, bir sonra ki seçime daha iyi hazırlanmamız gerekiyor. 2019 yılında üç farklı seçim olacak. 2019 yılı
Türkiye için çok önemli bir yıl olacak. Siyasi partiler bir sınavdan geçecek. Bu sınava iyi çalışanlar elbette ki iyi not alırlar. Demek ki biz dersimize iyi çalışmamışız ki istediğimiz notu alamadık. Kastamonu’da CHP daha farklı bir çalışma yöntemi izleyecek. Sahada çalışırken duyduğumuz, hemşehrilerimizim belirttiği bir takım şikayetler vardı. Onların tamamını kesinlikle dikkate alan bir çalışma yöntemi izleyeceğiz. Düzenli olarak Kastamonu’da yaşamıyor olabilirim ama ailem var, işim var, evim var. Yani buradayız. Başkaları gibi geldi seçimi kazanamadı gitti, yolu açık olsun değil. Biz her zaman buradaki örgütümüzün yanındayız, beraber siyaset yapmaya devam edeceğiz” dedi.
“GENEL MERKEZİN MADDİ DESTEĞİ OLMADI”
Seçim çalışmalarını kendi imkanlarıyla yürüttüklerini de söyleyen Çelebioğlu, “Genel merkezden maddi destek olmadı. Herşeyi kendi imkanlarımızla yürüttük. Bir görev verildi, biz o görevi yerine getirdik. Benim buradaki adaylığım da açıkçası il başkanlığımızın, ilçe örgütlerimizin isteğiyle ve genel merkezimizin talimatıyla oldu. Ben genel merkez şunu yapmadı bunu yapmadı diye sızlanacak değilim. İl Başkanımızın ve diğer arkadaşlarımızın da belirttiği gibi AKP birçok kaynağı birçok farklı şekilde sağlayabilyor. Dolayısıyla biz de kendi kaynaklarımızla yol almaya çalıştık” diye konuştu.
“KAOS ORTAMINDA BİR SEÇİM OLDU”
CHP’nin 2. sıra milletvekili adayı Yılmaz Karakoç da kaos ortamında bir seçim dönemi geçirdiklerine dikkat çekti.
Eşit koşulların olmadığı bir seçim dönemi geçirdiklerini söyleyen Karakoç, “Tabiri caizse ölümü gösterip, Türkiye sıtmaya mecbur bırakıldı. Terör olayları bilindiği üzere çok can yaktı. Askerlerin, yarbayların, albayların isyan ettiği bir dönemi geçirdik. Bu kadar kaosun ardından vatandaş, elbetteki huzur için ne gerekiyorsa onu yapacaktı. Hükümet bütün imkanlarını kullandı. Muhtarlardan, belediye başkanlarına kadar, devletin emrindeki herkes kullanıldı. Dolaylı baskılarla, benim valim, benim kaymakamım diyen zihniyet herşeyi kullandı. Belediye başkanları 20 gün boyunca her gece bir köyde toplantılar yaptılar. Devletin imkanlarını hoyratça kullanmamaları gerekiyordu. Eğer hizmet istiyorsanız şöyle olmalı, destek vermezseniz hesabı ağır olur denildiği bir seçim dönemi geçirdik. Kaynağı olmadan seçime giren partiler vardı. Çünkü iktidar partisinin ekonomik olarak hiçbir sıkıntısı ve şikayeti yoktu. Bazı partiler tek ayağı topal futbolcu gibi yarışa başladı. Ülkede oluşturulan kaos ortamında istikrar çıktı gibi gözüküyor. Ben hükümeti kuracak olan partiye başarılar diliyorum. Dilerim Türkiye’de huzur, barış, kardeşlik olur. Dilerim, bizlerin sayesinde de olsa ekonomik olarak vermek zorunda kaldıkları vaatlerini yerine getirirler.
İki dönemdir seçime giriyorum. Elimizden gelenin fazlasını yaptık. İl yönetimimiz, ilçe yönetimlerimiz, kadın kollarımız ve gençlik kollarımız çok büyük özveriyle çalıştı. Herkese teşekkür ediyorum. Ben bu mücadelenin dününde vardım, bugününde varım, Allah nasip ederse yarınında da olacağım. Milletvekili seçilememiş olabiliriz. Ama özellikle ben bir milletvekili gibi yapılan işlerin ve sorunların takipçisi olacağım. Bunları da zaman zaman kamuoyuyla paylaşacağım. Hayat devam ettiği sürece, mücadele devam ediyor. Bizim tek önemli şey halkın mutluluğudur” dedi.
“DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ”
Partinin 3. sıra adayı Orhan Dana ise yaptığı kısa değerlendirmede, “Biz dün de Kastamonu’daydık, bugün de. Yarından itibaren, halkımızın refahı için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Teşkilat olarak fedakarca çalışmalar gerçekleştirdik. Milletin iradesine saygı duyuyoruz. Bundan sonra kendimizi daha iyi anlatabilmek için çalışmalar yapacağız. Daha çok çalışacağız. Kastamonu için bir başarı elde edemedik. Bunu aşmak için örgütlerimizle birlikte daha çok çalışacağız. 2019 seçimlerine daha iyi, daha örgütlü ve daha bilinçli hazırlanacağız” şeklinde konuştu.