Kar, bora, fırtına

Dün bölgemizi etkisi altına alan kar yağışı ve fırtına hayatı felç etti. Ulaşım aksadı, kazalar meydana geldi...

 

karKastamonu dün etkili olan ağır kış şartlarına hazırlıksız yakalandı.

Sahilde fırtına, iç kesimlere gittikçe yoğun kar yağışı şeklinde etkili olan olumsuz hava koşulları yüzünden başta Ilgaz ve İstanbul yolu olmak üzere ulaşım allak bullak oldu. Kar yağışına hazırlıksız yakalanan ağır vasıtaların kaydıoğı yollarda ulaşım güçlükle sağlanabildi.Aynı şekilde trafik şehiriçinde de kilitlendi. Çok sayıda köy yolu da kar yağışı yüzünden ulaşıma kapandı.

Karayolları ve Özel İdare ekipleri ulaşıma kapanan ya da zorluk yaşanan kesimlerde yoğun bir mesaiye girişti.

P1770336 

Doğanyurt’ta dolu yağışı

 

Doğanyurt ilçesinde dolu yağışı vatandaşlara zor anlar yaşattı.

İlçede esnaflık yapan Süleyman Kayran (59) fındık tanesi büyüklüğünde yağan dolu medeniyle şaşkınlık yaşadıklarını söyledi.

Daha önce böyle bir yağışla karşılaşmadıklarını anlatan Kayran, “Dışarı çıkamadık, müşterilerimizin siparişlerini veremedik. Ben böyle yağış görmedim. İnşallah vatandaşlarımızın seralarına zarar vermemiştir. Yarım saat aralıksız devam etti. Hayatı olumsuz etkileyen dolu yağışı sürücülere de zor anlar yaşattı” dedi.

 

İnebolu’da fırtına

 

İnebolu’da etkili olan fırtına nedeniyle denizde yaklaşık 5 metre yüksekliğinde dalga oluştu.

İnebolu Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, hızı saatte 93 kilometreye kadar ulaşan fırtına, deniz ulaşımını olumsuz etkiledi. Balıkçıların denize açılamadığı ilçede, fırtınadan dolayı yük gemileri de limana demirlemek zorunda kaldı.

Zafer Yolu Caddesi’ne kadar ulaşan yaklaşık 5 metreye yüksekliğindeki dalgalar, sahil yoluna taş ve moloz taşıdı. Dalgaların attığı taş ve molozlar nedeniyle sahil yolunda ulaşımda aksama yaşandı.

 

 

Ilgaz Dağı kara teslim

Çankırı-Kastamonu arasında bulunan Ilgaz Dağı’nda kar ve tipi etkili oluyor.
Ilgaz Dağı’nda sabah erken saatlerde başlayan yağış sürücülere zor anlar yaşattı. Zaman zaman uzun araç kuyruklarının oluştuğu Ilgaz Dağı’nda karayolları ekipleri kar nöbetine başladı.
Karayolları 157. Ilgaz Bakım görevlileri çok sayıda araçla kar kürüme ve yol tuzlama çalışmalarına devam ediyor. Yol çalışmalarını sürdüren Karayolları yetkilileri sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyarırken, kar kürüme ve yol tuzla çalışmalarının aralıksız devam edeceğini belirttiler.
Ilgaz Dağı’nın yüksek kesimlerde kar ve tipinin, alçak kesimlerde ise sağanak yağışın bir kaç gün daha etkili olacağı öğrenildi.

 

 

Yaralıgöz

 

 

Abana-Kastamonu karayolunun yüksek kesimlerde kar yağışı etkili oluyor.

 

İlçenin kent merkezine ulaşımı sağlayan karayolunun Isırganlık, Yaralıgöz, Devrekani ve Oyrak mevkilerinde gece saatlerinden itibaren etkisi gösteren kar yağışı, yaşamı olumsuz etkiledi.

 

Sis nedeniyle düşen görüş mesafesi de ulaşımda aksamalara neden oldu, kar kalınlığı yer yer 20 santimetreyi aştı. Karayolları ekipleri, güzergahı açık tutmak için kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor.

 

İnebolu-Kastamonu karayolunun Çuhadoruğu mevkisinde kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı. İlçeye bağlı 6 köy yolunun kar nedeniyle ulaşıma kapalı olduğu bildirildi.

 

Ekipler, etkisini artırması beklenen kar yağışı ve buzlanmaya karşı sürücüleri tedbirli olmaları konusunda uyardı.

 

 

(Haber servisi – AA – İHA)