Karadayı vefat etti; Kastamonu Lisesi mezunuydu

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 22’nci Genelkurmay Başkanı olan, Kastamonu Lisesi mezunu Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı hayatını kaybetti.
Karadayı bayramın birinci günü Florence Nightingale Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Karadayı’nın yüksek ateş ve enfeksiyon nedeniyle hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Kanser teşhisi konan Karadayı birçok ameliyat geçirmişti.
28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanıklı davada yargılanıp, müebbette çarptırılan İsmail Hakkı Karadayı, karardan 5 gün önce hastaneye kaldırılmıştı.
Bağırsak kanseri olduğu belirlenen ve ameliyatlar geçiren Karadayı, hastane odasına davet ettiği avukatına, “Ölmeden önce aklanmak istiyorum. 16 aydır davamız İstinaf Mahkemesi’nde sonuçlanmadı. Dilekçe verip., davamızın öne çekilmesini, bütün arkadaşlarımızın aklanmasını görmek istiyorum. Darbecilik lekesiyle bu dünyadan ayrılmak istemiyorum” demişti.
KARADAYI KİMDİR?
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 22’nci Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Karadayı, 1932 yılında Çankırı’da doğmuş, 1949 yılında Kastamonu Lisesi’nden, 1951 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1953 yılında Uçaksavar Okulu’ndan mezun olmuştur.
1961 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı çeşitli birlik ve kurumlarda Takım Komutanlığı ve Karargâh Subaylığı yapmıştır. 1977’de Tuğgeneral, 1985’te Korgeneral, 1989 yılında da Orgeneral olmuştur. Orgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı, 1’inci Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 30 Ağustos 1994 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 30 Ağustos 1998 tarihinde emekliye ayrılmıştır.

28 ŞUBAT DÖNEMİNİN
GENELKURMAY BAŞKANI’YDI

Karadayı 28 Şubat döneminde Genelkurmay Başkanı’ydı. 28 Şubat süreciyle ilgili açılan soruşturma kapsamında 3 Ocak 2013 tarihinde gözaltına alınan daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Karadayı, 13 Nisan 2018’de sona eren davada ise müebbet hapis cezasına çarptırılmış, yaşı ve sağlık sorunları gerekçe gösterilerek adli kontrolle serbest kalmıştı.