Karadeniz’de facia

  • Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde, balıkçı teknesinin batması sonucu bir kişi öldü, bir kişi ise hastaneye kaldırıldı. Kaybolan bir kişiyi ise arama çalışmaları sürüyor. Kıyıya vuran Murat Azaklıoğlu’nun cenazesi, İnebolu Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. ( Kadir Yıldırım – Anadolu Ajansı )

    İnebolu Özlüce Balıkçı Barınağı’ndan Karadeniz’e açılan balıkçı teknesi Taşburun Köyü açıklarında, ağ çekildiği esnada dalganın etkisiyle alabora oldu ve battı.

  • Üç kişinin bulunduğu teknede bulunan Şeref Kara yüzerek kıyıya çıkarken, Murat Azaklıoğlu ise boğularak hayatını kaybetti. Teknedeki üçüncü kişi olan Şeref Kara’nın kardeşi Hayati Kara’dan da bir süre sonra acı haber geldi.  Havadan ve denizden yürütülen arama çalışmalarında Hayati Kara’nın cansız bedeni kıyıya vurmuş olarak bulundu.

 

 

 

Hayati Kara

İnebolu Özlüce Balıkçı Barınağı’ndan denize açılan Oğuzhan-4 adlı balıkçı teknesi Taşburun Köyü açıklarında battı. Teknenin batması sonucu 2 kişi öldü, yüzerek kıyıya çıkan bir kişi hastaneye kaldırıldı.

Şeref ve kardeşi Hayati Kara ile Murat Azaklıoğlu, “Oğuzhan-4” adlı balıkçı teknesiyle sabah saatlerinde Özlüce Balıkçı Barınağı’ndan Karadeniz’e açıldı. Taşburun köyü açıklarında ağ çektikleri sırada dalganın etkisiyle alabora olan teknede bulunanlardan Şeref Kara, yüzerek kıyıya çıkarak yardım istedi. İhbar üzerine bölgeye sahil güvenlik, jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. Bitkin haldeki Şeref Kara, İnebolu Devlet Hastanesine kaldırıldı. Kısa süre sonra Azaklıoğlu’nun cansız bedeni dalgalarla sahile vurdu. Sahil güvenlik, UMKE ve AFAD ekipleri, balıkçıların desteğiyle kayıp Hayati Kara’yı bulmak için çalışma başlattı.

Olay yerinde incelemelerde bulunan İnebolu Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy da hastaneye kaldırılan balıkçının sağlık durumunun iyi olduğunu anlattı. Bir balıkçının yaşamını yitirdiğini belirten Atasoy, “Kayıp balıkçımızı arama çalışmalarına ise devam ediyoruz. İnşallah kayıp vatandaşımızı sağ salim buluruz.” dedi.

Murat Azaklıoğlu

Atasoy, Sinop’tan gelecek dalgıçların da arama çalışmasına katılacağını kaydetti.

Hastanedeki tedavisi süren balıkçılardan Şeref Kara da denizdeki ağları çektikleri sırada dalganın teknelerini batırdığını dile getirerek, “Herkes ayrı yere düştü. Hepimiz yüzmeye başladık. Yüzerek kıyıya çıkmaya çalıştım ama başaramadım. Tekrar denize açıldım. Orada kürek gibi şeyler buldum. Sonra tekrar kıyıya çıkmaya çalıştım ve çıktım. Sahile çok uzak değildik. Kıyıya 100 metre mesafedeydik.” ifadelerini kullandı.

Sahil Güvenlik ekipleri havadan helikopter destekli yürüttüğü arama çalışmaları neticesinde Hayati Kara’nın cansız bedenini kıyıya vurmuş olarak buldu. Acı olayda iki balıkçı hayatını kaybederken bir kişi ise kurtuldu.

Olayı duyar duymaz Vali Yaşar Karadeniz de bölgeye giderek arama faaliyetleri esnasında yetkililerden bilgi aldı.

(AA-Haber Servisi)