Karayılan’dan ekonomi gündemi değerlendirmesi

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Serkan Karayılan, ekonomi gündemini değerlendirdiği açıklamasında, “Durdurulamayan zamlar ve yüksek enflasyon karşısında cebindeki para her geçen gün eriyen işçi, memur ay sonunu nasıl getireceğini kara kara düşünür olmuştur. Sarayın bile isteye bozduğu düzeni, biz değiştireceğiz. Milletimizin uğradığı zararları biz telafi edeceğiz” dedi.

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Serkan Karayılan, yaptığı yazılı açıklamayla ekonomi gündemini değerlendirdi.

Karayılan’ın açıklaması şöyle:
“Ülkemiz ve Kastamonu’muz, Adalet Kalkınma Partisi hükümetinin ve Saray yönetiminin içine sürüklediği karanlık bir dönemden geçiyor.
Demokrasinin askıya alınmasından, liyakatin terk edildiği devlet yönetimine, düzensiz göçten eğitime, dış politikadan her bir vatandaşımızın ve her bir hanemizin derinden hissettiği ağır ekonomik buhrana kadar sorunlar yumağıyla karşı karşıyayız.
Net olarak bilinmelidir ki bugün yaşadığımız sorunların yarattığı ekonomik ve toplumsal yıkımın sorumlusu Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetidir, Recep Tayyip Erdoğan’dır.
Bir avuç yandaştan başkasını gözü görmeyenler, halkın en temel ihtiyaçlarına zam üstüne zam yapmaya doymamaktadır. Elektrikten doğalgaza, akaryakıttan harç ve vergilere, temel tüketim maddelerinden ilaca kadar yapılan zamlarla yoksullaştırılan halkımız bu beceriksiz yönetimin hatalarının faturasını ödemek zorunda kalmaktadır.
Son bir yılda benzine yüzde 168, LPG’ye yüzde 211, mazota yüzde 229 zam yapılmış, şoför esnafımız başta olmak üzere vatandaşlarımız aracının kontağını çevirmeye korkar olmuştur. Asgari ücretli kirasını ödeyemez, emeklilerimiz pazara markete çıkamaz, çiftçimiz traktörüne mazot dolduramaz, tarlasına gübre atamaz, ekip biçemez olmuştur.
Durdurulamayan zamlar ve yüksek enflasyon karşısında cebindeki para her geçen gün eriyen işçi, memur ay sonunu nasıl getireceğini kara kara düşünür olmuştur.
‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ safsatasıyla, ‘İlk 10 ekonomi arasına gireceğiz’ masallarıyla halkı kandırıp küresel enflasyon liginde ülkemizi: Venezüella, Sudan, Suriye, Zimbabve, Surinam’la yarıştıranlar vatandaşımızın canı burnundayken şükretmeyi tavsiye etmekten, saraylarda şatafat içinde yaşarken ‘enflasyon hepimizin ortak meselesi’ demekten utanmamaktadır. Yandaş medyaya yaptırdıkları haberlerle vatandaşa ‘alışverişe tek başına ve tok karnına çıkın’, ‘yanınızda çocuklarınız olmasın’ taktikleri verirken vicdanları sızlamayan iktidar ve ortağı kamu kaynaklarını yandaşlarına peşkeş çekmeye ve bunu gözümüzün içine baka baka yapmaya devam etmektedir.
Hayat pahalılığı ve eriyen gelirleriyle yoksullaşan, cendere içinde sıkışmış halkın rahat nefes almaya başlayabilmesi için sandık milletin önüne gelmelidir.
Yapılacak ilk seçimde, Saray yönetiminin ve AKP hükümetinin, 100’üncü yaşının arifesinde olan Cumhuriyetimizi içine sürüklediği karanlık dönem sona erecektir. Net olarak bilinmelidir ki, sorunun sebebi olanlar çözümün adresi olamazlar.
Bugün yaşadığımız sorunları aşacak iradeye Cumhuriyet Halk Partisi sahiptir. İnançla ve azimle bu sorunları aşmaya kararlıyız.
Saray iktidarının bizzat sorumlusu olduğu ağır ekonomik buhranı kalıcı olarak ortadan kaldıracak; yaşamın her alanında hakkı, hukuku ve adaleti tesis edecek; barışı, huzuru ve kardeşliği egemen kılacağız. Siyasi ve ekonomik tercihlerimizi beşli çetelerden değil, halktan yana kullanacağız.
Sarayın bile isteye bozduğu düzeni, biz değiştireceğiz. Milletimizin uğradığı zararları biz telafi edeceğiz. Liyakatli kadrolarla, halkın sorunlarının çözüme kavuştuğu bir düzeni kuracağız.
Bu düzeni; tek adam rejiminin mağdur ettiği; hakkı hukuku yok sayılan tüm vatandaşlarımız, yaşamları ve hakları için mücadele veren kadınlar, acımasız torpil düzeniyle geleceği çalınan bütün gençlerimiz, asgari ücrete ve güvencesizliğe mahkûm edilen emekçilerimiz, işsizliğe mahkûm edilenler, emeklilikte yaşa takılanlar, hakları verilmeyen tüm emeklilerimiz, yasal hakkı bütçeden ödenmeyen çiftçilerimiz, borca batırılmış olan esnafımız ve üreticimiz, Saray mamulü hayat pahalılığının ezdiği tüm halkımızla birlikte inşa edeceğiz. Kamuoyuna saygılarımla.”