Karayolları’ndan “Demir” açıklaması

Karayolları Genel Müdürlüğü, Kastamonu Milletvekili Murat Demir’in, sahildeki kar mücadelesiyle ilgili değerlendirmeleri sırasında kuruma ve çalışanlarına yönelik sert sözleri üzerine yazılı bir açıklamada bulundu.

Demir’i izim vermeden cevaplayan Genel Müdürlük açıklamasında, “Kamu kuruluşlarının yasayla belirlenmiş sorumluluklarını yerine getirirken neleri yapıp, neleri neden yapamadıkları konusunda vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi ve gece gündüz 24 saat mesai mefhumu gözetmeksizin kar mücadelesi yapan ekiplerimizin moral ve motivasyonunu düşürmemek için yapıcı eleştirilerin yanında destek de beklediğimizi ifade eder, iyi günler dileriz” denildi.

 

Karayolları Genel Müdürlüğü, Kastamonu Milletvekili Murat Demir’in, sahildeki kar mücadelesiyle ilgili değerlendirmeleri sırasında kuruma ve çalışanlarına yönelik sert sözleri üzerine yazılı bir açıklamada bulundu.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün açıklaması şöyle:

“31 Aralık Perşembe günü bölgede başlayan kar yağışı sahil kesiminde ve iç kesimlerde etkili olmuş ve yeni yılın ilk haftası boyunca Devrekani, Çatalzeytin, Abana, Bozkurt, Doğanyurt, Şenpazar, Cide, Kurucaşile, Amasra, Bartın, Zonguldak, Ereğli, Devrek yerleşim yerleri ve çevrelerinde etkisini sürdürmüştür. Karayolları ekiplerimiz önceden planlandığı şekilde refüj mahallerindeki makine, ekip ve ekipman imkanlarımız ile sorumluluğumuz altındaki devlet ve il yollarını 24 saat trafiğe açık tutabilmek için tüm imkanlarımızı seferber ederek illerin ve ilçelerin ulaşımını sağlayan yolların trafiğe açık kalmasını sağlamıştır.
Sorumluluğumuz altındaki ana yol güzergahlarında ulaşımın riske atılmaması ve bu yolların kapanması halinde yerleşim yerlerine ulaşılamayacağı gerçeğinden hareketle ekiplerin ve iş makinalarının görev alanı dışına kaydırılması mümkün olamamıştır.
Ancak bizzat kar mücadelesinde görevli olmayan diğer kurumlardan köy yolları için destek sağlanabileceği ifade edilmiştir. Şarampole kayan otobüse anında müdahale edilememesinin nedeni ise kar mücadele ekibimizin olay mahallinden 5 kilometre ileride trafiğe kapanan İnebolu yönündeki yollarda genişletme çalışması yapmasıdır. Sonuç itibarıyla sorumluluğumuz altındaki devlet ve il yollarının açık tutulması sayesinde diğer kurumlardan sağlanan iş makinelerinin köy yollarına ulaşımı sağlanmıştır. Kamu kuruluşlarının yasayla belirlenmiş sorumluluklarını yerine getirirken neleri yapıp, neleri neden yapamadıkları konusunda vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi ve gece gündüz 24 saat mesai mefhumu gözetmeksizin kar mücadelesi yapan ekiplerimizin moral ve motivasyonunu düşürmemek için yapıcı eleştirilerin yanında destek de beklediğimizi ifade eder, iyi günler dileriz.”