KAS-DER Şerife Bacı Yılı hazırlığında

  • Kastamonu şubesini de oluşturan KAS-DER’inyönetimi “Şerife Bacı Yılı” ilan ettiği 2021’de gerçekleştirilecek programların hazırlığına başladı.
  • Bu kapsamda bir çalıştay düzenleyeceklerini söyleyen KAS-DER Başkanı Remzi Şen, Beykoz Çavuşbaşı’ndaki yeni binalarının “Kastamonu Günleri”ni 345 güne yayacak biçimde bir yapıda olacağını açıkladı.

Kastamonulular Dayanışma Derneği (KAS-DER), Kurtuluş Savaşı kahramanı Şehit Şerife Bacı’yı 2021’de düzenleyeceği geniş çaplı bir organizasyonla anmaya hazırlanıyor.

Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Kastamonu’ya gelen Genel Başkan Remzi Şen, yeni oluşturdukları Kastamonu Şubesi’ni ziyaretlerinde çalışmaları ve planladıkları etkinlik hakkında şunları söyledi:

“Pandemi sürecinde Kastamonu’yagelememiştik. Ülkemiz genelinde azalması ile birlikte Kastamonu’ya geldik ve hem yeni Valimizi,hem de yeni kurulan şubemizi yönetim kurulu üyelerimizle ziyaret ettik. Çalışmalarımızla ilgili de istişarelerde bulunduk. Verimli de bir ziyaret oldu.

İstanbul’daki Genel Merkezimize köprü olacak ve Kastamonu’daki çalışmalara da büyük katkı sağlayacak olan Kastamonu KAS-DER Şubemizin kurulması gerek Kastamonu’lu gerekse de İstanbul’daki Kastamonulu hemşerilerimizi daha çok kaynaştıracak hizmet ve etkinliklerin sayı ve etkisini artırmaya da vesile olacak .

“BİRLİK BERABERLİK İÇİNDE ÇALIŞIYORUZ”

“Biz Kastamonu için, İstanbul’da yaşayan hemşerilerimiz için 400’ün üzerinde derneğimizle birlik ve beraberlik içinde çalışmalarımızı daha da aktif olarak sürdüreceğiz. Kimse ile hiçbir derneğimiz ile kırgın olmadan bunu yapacağız.  Bu bir hizmet yarışıdır, bayrak yarışıdır. Önemli olan hiç kimseyi, hiçbir hemşerimizi kırmadan bu işleri, yaşanan sorunları ve yapılması gereken hizmetleri sürdürmektir. Ana hedefimiz ve amacımız budur.Bugün biz varız yarın başka arkadaşlarımız bu görevlerde olacak.

Bu görevlere gelecek arkadaşlarımızda seçimlerinde tek aday ile çıkmaları, tek adayda anlaşılması da bu dağılmanın, ayrışmanın ve bölünmenin önüne geçmektedir. Göreve kim gelirse gelsin, kim seçilirse seçilsin ona deste vermeliyiz. Bundan bizler, Kastamonu, gurbetteki hemşerilerimiz kazançlı çıkacaktır. Bir ve beraber olursak başaramayacağımız da bir sorun ve sıkıntımız da kalmaz.

Biz KAS-DER olarak bu şekilde düşünce, program ve projeler yapmak için çalışıyoruz ve çok da başarılı oluyoruz. İstanbul’da derneklerimiz ve hemşerilerimiz ile bir ve beraber hareket ederek hemşerilerimizin istedikleri yerlere getirilmelerini, daha çok hemşerimizi temsil edebilmeleri için de çalışmalarımızı yapıyoruz.

KAS-KON, KAS-DER-FED ve diğer dernek ve kuruluşlarımızla da birlik ve beraberlik içindeyiz. Hiçbir ayrımız gayrımız yok, İşin içinde Kastamonu olan her şeyde hepimiz bir aradayız, bir ve beraberiz, bu böyle de devam edecek.

Fikirde birlik, vizyonda birlik, beraber projeler yapmakta birlik noktasında bir yapı oluşuyor. Bunun Kastamonulu hemşerilerimize ve gurbetteki hemşerilerimize de yansımaları çok iyi ve olumlu olacaktır.

YENİ GENEL MERKEZ BİNASI

“Genel Merkezimizi İstanbul Beykoz Çavuşbaşı’ndaki yeni binamıza taşıdık. 1200 metrekare kapalı alan 500 metrekare bahçe, 500 metrekare terası olan bir binayı KAS-DER’imize kazandırdık.  Burada 365 gün hizmetlerimizi sürdüreceğiz.

Plaza katından çıktık, böylesine büyük bir binaya geçtik. Bu binamızda yöresel mutfak olacak, yöresel şarküteri olacak, el sanatlarının, ahşap işlerinin, Kastamonu’ya özgü ne varsa, tabiri caizse Kastamonu tanıtım günlerinin 365 gün yaşandığı bir mekan oluşturmaya çalışıyoruz.

Forma ve diğer ürünlerinin satışı yapılması için Kastamonuspor’a da bir köşe ayırdık.

Kastamonu’nun ne kadar değeri varsa orada buluşturmayı, İstanbul’daki Kastamonuluların bir üssü haline getirmeyi, hamşerilerimizin en iyi şekilde faydalanmalarını düşünüyoruz.

Burayı herkesin ailesi eşi ve dostu ile gelip yöresel yemekler yiyebileceği, yöresel ürün satın alabileceği  bir mekan haline getiriyoruz. Arkadaşlarımız böylesine güzel bir mekan ve ortam olması için çalışıyorlar.

Bu yapılan çalışmalar KAS-DER’i biraz daha güçlendirecek, biraz daha cazibe merkezi haline getirecek. İstanbul’da KAS-DER etrafında ciddi bir buluşma da zaten var. Bunu daha da çok artıracağız.

ŞERİFE BACI YILI

“Şerife Bacı etkinliğimizin ulusal basına da yansıyacak en iyi şekilde yapılması da lazım. Bunu da Valimizin önderliğinde tüm dernek, kurum ve kuruluşlarımız ile herkesin destek vermesi ile Kastamonu’ya yakışacak şekilde yapmalıyız. Bu, ilimiz için çok önemli bir etkinliktir. Bu etkinliğimizi çok iyi duyurarak reklamını da ona göre yapmalıyız.

Kastamonu’nun gerek doğası, gerek tarihi, gerek maneviyatı, gerek denizi, kış turizmi, yaz turizmi başta olmak üzere bu kadar özellikleri bir arada taşıyan çok az sayıda il ve yöre var.

Kastamonu yakın zamanda turizmin aday illeri arasında olacak. Çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayacak bir il haline gelecek. Şu anda havalimanı, Ilgaz Tüneli, Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi bir çok hizmet işlimize yapıldı. Kırık Barajı ve Yolu ile İnebolu yolu yapımı da devam ediyor. Bu ve buna benzer projeler ve hizmet, ilimizi uçuracak hizmet ve yatırımlardır.

İlimizin tanıtımla ilgili hâlâ eksikleri var. Onları da yeni çalışma ve projeler ile aşmaya çalışacağız. Bizler hemşerilerimiz için varız, bundan sonra da onlar için bu görevlerde biz ve tüm arkadaşlarımız olacak. ”

Mehmet Eren

Genel Başkanı Remzi Şen ile Genel Başkan Yardımcıları Ekrem Uygun, Kubilay Salih Vatandaş, Şahin Özdemir, Şerafettin Ay, Hüseyin Sel, Şeref Sarıkaya, Mehmet Çamur, 9. Avcılar Şubesi Başkanı Suat Yardımcı’dan oluşanKAS-DER Genel merkez heyetinin Kastamonu Şubesi’ni ziyaretinde, Ballık Konağı’nda düzenlenen programda açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Mehmet Eren ise şunları söyledi:

“Şerife Bacı’nın 100. yıl anma programı için yıl sonuna kadar bir çalıştaydüzenlenmesi, bu çalıştaydaTürkiye çapındaki bütün derneklerin Kastamonu’da bir araya getirilmesi ve 2021 Şubat ayında Şerife Bacı’yı anma etkinliği doğrultusundaki proje istişare edildi.

Valilik ziyaretinde de bu çalışma ile ilgili olarak istişarelerde bulunuldu. Sayın Valimiz Avni Çakır’a da hoş geldiniz diyerek görevinde başarılar diledik.

Kastamonu KAS-DER’in ilimizde kurulması Genel Merkezimizi daha da güçlü hale getirecektir. Kastamonu ile ilgili çalışma ve projelerinde daha etkin ve dahada faydalı olunacaktır.”

CENGİZ MUHZİROĞLU