KAS’DER’den Kastamonu adına talep

  • KAS-DER Kastamonu Şubesi, ülke gündemindeki olayın Kastamonu’nun adının uyuşturucu ve yolsuzlukla anılmasından dolayı kendilerini yaraladığını belirterek yaptığı basın açıklamasında, olayın tüm yönleriyle açığa kavuşturulmasını talep etti.

KAS-DER Kastamonu Şubesi, ülke gündemindeki olayla ilgili dün bir basın açıklaması yaptı ve Kastamonu’yu vicdanen yaraladığını belirttiği olayın tekil şahıs bazında değerlendirilmeyip tüm yönleriyle açıklığa kavuşturulmasını ve kamuoyunun aydınlatılmasını talep etti.

Açıklama şöyle:

“Yedi Asır düşman ayağı basmamış, maneviyatı kuvvetli, Cumhuriyetin kuruluşunun en temel taşlarından biri olan Kastamonu’muzun, iddia konusu yasadışı bu elim olayla anılması sebebiyle, Kas-Der Kastamonu Şubesi olarak basın açıklaması yapma zaruretimiz doğmuştur.

Son dönemde yaşanan ve ilimizin adının hem uyuşturucu hem de yolsuzluk iddiasıyla, sosyal medya ortamında trendtopic olan, devamında da ulusal basına yansıyarak, kamuoyuna duyurulan bu adli vaka, Kas-Der Kastamonu Şubesi olarak bizleri derinden yaralamıştır.

Türk aile sisteminden başlayarak, toplumsal kurallara kadar geniş bir perspektifi kapsayan bu olayın tekil bir şahıs bazında değerlendirilemeyeceği kanısındayız.

Olayların yaşandığı o döneme ilişkin, şu anda görev alan yöneticilerimiz, en derin ayrıntısına kadar birimleri tek tek inceleyerek bu olayları açığa kavuşturmak ve toplum yararına, kamuoyunu aydınlatmakla yükümlüdürler.

Aynı zamanda geleceğimiz olan çocuklarımıza, bu olayın ve bu olaya ilişkin perde arkasının, varsa açığa çıkarılarak, sorumluların yanına kalmadığı örneğini vermemiz bir gerekliliktir.

Böylece kişiler bazında veya menfaat grupları nezdindeki iddia konusu bu olayın Kastamonululara mal edilmesinin önüne geçmemiz elzemdir.

Olayın tüm yönleriyle aydınlatılmasının, aynı zamanda ülkemizde pervasızca yaşanan, yolundan, rayından çıkmış bazı kirli ilişkilerin de aydınlatılması gerekliliğine örnek olacağı kanısındayız.

Bizler Kas-Der Kastamonu Şubesi olarak özelden genele yansıyan bu olumsuzluğun yükünün, Kastamonu ve Kastamonuluların sırtından bir an evvel kaldırılması ve sonuçta konunun bir tarafında da Beyt-ül Mal olması sebebiyle, Şehr’ül Emin sıfatına sahip ilgili yöneticilerimizden, gereğinin yapılmasını zaruri ihtiyaç olarak talep etmekteyiz.

Hülâsa Kastamonu İlimizi de içine alan ve kamuoyu vicdanını derinden yaralayan bu olayın aydınlığa kavuşması ve bu hususta başta adli merciler olmak üzere, ilgili kurumlar ile birlikte hukuken yapılması gerekenlerin titizlikle yapılarak, böylece Türkiye’nin ve Avrupa’nın birçok ülkesinde yaşayan Kastamonuluların adına, Kamuoyuna yansıyan bütün bu algılardan kurtulmayı da Kas-Der Kastamonu Şubesi olarak ivedilikle talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.”