KASİAD’tan havalimanı mektubu

Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Kastamonu Şubesi’nin, son dönem de Kastamonu Havalimanı ile ilgili yaptığı girişimler bir mektupta toplandı. Sefer sayılarının artması, uçuş iptalleri ve uçuş saatlerine dikkat çekildiği mektup KASİAD Genel Başkanı Ayhan Aslan imzasıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak ve Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun’a ulaştırıldı.
KASİAD Kastamonu Şubesi Başkanı Ahmet Katar, Kastamonu Havalimanı’nın önemine bir kez daha vurgu yaptı. Kastamonu Havalimanı’nın daha aktif çalışabilmesi için herkesin üzerine büyük sorumluluklar düştüğünü kaydeden Ahmet Katar, Kastamonu’da yürüttükleri çalışmalar ışığında KASİAD Genel Merkezi tarafından hazırlanan mektupların ilgili adreslere gönderildiğini duyurdu.
Ahmet Katar, açıklamasında şunları ifade etti:
“Kaleme alınan mektuplar, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli, DHMİ Genel Müdürümü Sayın Funda Ocak ve Meteoroloji Genel Müdürümüz Sayın Volkan Mutlu Coşkun’a gönderilmiştir. Genel Başkanımız Sayın Ayhan Aslan’ın imzasını taşıyan mektuplarda, sefer sayılarının az olması ve sefer saatlerinin uygun olmamasına vurgu yapılmıştır. Ayrıca, uçakların görüşün düşük olduğu meteorolojik şartlarda emniyetle yaklaşmalarını sağlayan Aletli İniş Sistemi (ILS)’nin de yetersiz olduğunu ifade ettik. Diğer yandan, sefer sayılarının artırılması ve saatlerinin düzenlenmesi durumunda Kastamonu işadamları olarak bir yıllık uçak bileti almayı taahhüt ettik. Tespit edilen diğer bazı konulara da mektubumuz da yer verdik. Sayın Cumhurbaşkanımız ve diğer yetkili isimlerin, talep ve önerilerimizi dikkate alarak, Kastamonu Havalimanı’nı daha aktif kullanmaya yönelik adımları kısa sürede atacaklarına olan inancımız tamdır”
SİNOP HAVALİMANI’NA DİKKAT ÇEKTİ
Ahmet Katar, açıklamasında Sinop Havalimanı’ndaki rakamlara da dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:
“2016 yılında Sinop Havalimanı’ndan 888 uçak havalanmış, toplam 91 bin 215 yolcu seyahat etmiştir. 2017 yılında toplam uçuş sayısı yüzde 40 artışla 1.488 olmuş, yolcu sayısı da aynı oranda artış göstermiş 153 bin 70 olmuştur. 2018 Ekim sonu itibariyle rakamlar ise 1.217 uçuşta toplam da 155 bin 270 olmuştur. Buna karşılık Kastamonu Havalimanı’nda 2016 yılında gerçekleşen uçuş sayısı 1.022 iken, 2017 yılında 907’ye düşmüştür. Yolcu sayısı da buna karşılık olarak 2016 yılı sonunda 107 bin 199 iken 2017 yıl sonunda 92 bin 530’da kalmıştır. 2018 yılının ilk 10 ayında ise uçuş sayısı 661, yolcu sayısı ise 82 bin 524’de kalmıştır. Sinop Havalimanı’nda 2016 sonrası artan uçuş sayılarının yolcu sayılarını aynı oranda (yüzde 40) artırdığı görülmektedir. 2018 Ekim sonu itibariyle uçuş ve yolcu sayıları mukayese edildiğinde ise Sinop, Kastamonu’nun yaklaşık iki katı rakamlara ulaşmıştır.”
Öte yandan KASİAD Genel Merkezi ve Kastamonu Şubesi’nden oluşacak heyetin, Aralık ayı içerisinde Başkent Ankara’da bakanlık ziyaretlerinde bulunacağı açıklandı.