“Kastamonu çağ atlıyor”

  • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart seçimlerine 47 gün kala dün Kuzeykent’te Kastamonulular’a hitap etti. Çorum mitingi nedeniyle Kastamonu programını kısıtlı tutmak durumunda kalan Erdoğan, 37 dakika kürsüde kaldı. Kastamonu’nun tarım, ormancılık, hayvancılık, sanayi ve denizin başkenti olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şaban-ı Veli’nin “Seher vaktinin yeliyiz” şiirini okudu.
  • Mitinge olan katılıma da dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kastamonu bugün yine coşkulu, katılım çok güzel. Kastamonu’da bu iş inşallah bitmiş. Kastamonu’nun 17 yıl önceki yapısına bakın, bir de şimdi bakın. Kastamonu 17 yıl önce mi daha iyi yerdeydi, şimdi mi daha iyi yerde? Havalimanı ile Ilgaz Tüneli ile duble yollarıyla Kastamonu adeta çağ atlıyor. Nereden nereye geldi. İnşallah daha da iyi olacak. Milletimize geçmişte göremediklerimizi önüne getirdik. Ben tüm belediye başkanlarımızı sizlere emanet ediyorum” dedi.

 

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart seçimlerine 47 gün kala partisinin Kastamonu il teşkilatı tarafından düzenlenen miting programına katılmak üzere dün Kastamonu’ya geldi. Erdoğan,  Çorum mitingi nedeniyle Kastamonu programını kısıtlı tuttu.

Kuzeykent’teki miting alanında gerçekleşen program da Kastamonululara seslenen Erdoğan, konuşmasına Şerife Bacı vurgusu ile başladı. Kastamonu’nun, Şerife Bacı gibi yürekli kadınlarıyla destanlar yazan bir kent olduğunu kaydeden Recep Tayyip Erdoğan, ilçe isimlerini tek tek sayarak da halkı selamladı.

Mitinge olan katılıma da dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kastamonu bugün yine coşkulu, katılım çok güzel. Kastamonu’da bu iş inşallah bitmiş” diye konuştu.

Erdoğan, Kastamonu’yu örnek göstererek 17 yıl kıyaslaması da yaptı ve şunları söyledi: “Kastamonu’nun 17 yıl önceki yapısına bakın, bir de şimdi bakın. Kastamonu 17 yıl önce mi daha iyi yerdeydi, şimdi mi daha iyi yerde? Havalimanı ile Ilgaz Tüneli ile duble yollarıyla Kastamonu adeta çağ atlıyor. Nereden nereye geldi. İnşallah daha da iyi olacak. Milletimize geçmişte göremediklerimizi önüne getirdik. Ben tüm belediye başkanlarımızı sizlere emanet ediyorum” dedi.

İstanbul’da yaşanan helikopter kazasında şehit olan askerlere rahmet dileyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kastamonu’nun tarım, ormancılık, hayvancılık, sanayi ve denizin başkenti olduğunu ifade etti ve Pir Şaban-ı Veli’nin “Seher vaktinin yeliyiz” şiirini okudu.

Kastamonu tarihinin her döneminde hakkın, hakikatin, iyiliğin ve hayırların yanında yer aldığını belirten Erdoğan, vatandaşlara “İnşallah 31 Mart seçimlerinde Kastamonu bir kez daha aynı çizgide saf tutacaktır.” dedi.

Erdoğan, mitinge katılanlara yönelttiği “31 Mart’ta tevazu, samimiyet ve gayretle, memleket işi gönül işi diyor muyuz? 31 Mart’ta gönül belediyeciliğine evet diyor muyuz? 31 Mart’ta merkezde, ilçelerimizde ve beldelerimizde milletin partisi, Cumhur’un partisi AK Parti’ye mührü vuruyor muyuz?” sorulara da olumlu cevap aldı.

Nasrullah Camisi’nin yakın tarihte önemli bir rolü olduğunu ve  Mehmet Akif Ersoy’un burada verdiği vaazla adeta İstiklal Savaşı’nın özünü, ruhunu ve hedefini ilan ettiğini ifade eden Erdoğan, “Akif’in ‘Ey Müslümanlar gözünüzü açınız, ibret alınız’ nidası bugün de geçerliliğini korumaktadır. Mehmet Akif, 1920’de verdiği vaazında o güne kadar verdiğimiz kayıplarımızı saydıktan sonra ‘Allah korusun, biz böyle bir akibete mahkum olursak, başımızı sokacakbir yer bulamayız.’ diyordu. Dünyadaki Müslümanların selametleri, necatları ve istiklalleri için ülkemizi örnek aldığını söyleyen Akif, sanki bugünleri de tarif ediyordu.” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kastamonu’da düzenlediği mitinge katılarak vatandaşlara hitap etti.
( Halil Sağırkaya – Anadolu Ajansı )

“Türkiye üzerindeki hesapların, dün neyse bugün de aynı olduğuna işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

“Çünkü Türk aynı Türk’tür, hasımları da aynı hasımlar. Bunun için her fırsatta Rabia’mızı haykırıyoruz. Ne diyoruz? ‘Tek millet’ diyoruz. Ne diyoruz? ‘Tek bayrak’ diyoruz. Ne diyoruz? ‘Tek vatan’ diyoruz. Ne diyoruz? ‘Tek devlet’ diyoruz. Bunlardan en küçük bir taviz verdiğimizde bizi yerle yeksan etmek için ellerini ovuşturanların bayram edeceğini biliyoruz. Türkiye güçlü olmaya, güçlü kalmaya ve sürekli ileriye gitmeye mecburdur. Yerimizde saydığımız gün, gerilemeye başladığımız gündür. Güçlü olmak için bir olacağı, iri olacağız, diri olacağız, kardeşe olacağız. Hep birlikte burada olduğu gibi Türkiye olacağız.”

“Birbirimizi Allah için seveceğiz, menfaat için değil, makam için değil, para pul için değil. İşte bu şekilde bu yolda yürüyeceğiz.” diyen Erdoğan, AK Parti’nin bunun için var olduğunu söyledi.

Erdoğan, “AK Parti, Türkiye’nin alıcılarını kendi tarihine, kendi medeniyetine ve kendi gücüne ayarladığı için bu kadar saldırı altındadır. Geçtiğimiz 17 yılda bu ülkede neler yaptığımızı biliyorsunuz. Gönül dünyamızı sonuna kadar açarak, gece gündüz çalışarak, ülkemizin tüm imkanlarını harekete geçirerek, Türkiye şemsiyesini büyüttük. Bu şemsiyeyi, hem kendi vatandaşlarımızı hem kalbini ve gözünü bize yöneltmiş kardeşlerimizi, dostlarımızı, mazlumları içine alacak şekilde büyüttük.” diye konuştu.

Halka tepeden bakanların aksine milletin iradesinin üzerinde bir irade tanımayarak demokrasiyi ileriye taşıdıklarını vurgulayan Erdoğan, “Gurur, kibir olmayacak dedik. Çünkü gurur da kibir de Allah’a aittir. Biz neyiz ki? Her alanda potansiyelimize güvenerek, attığımız adımlarla ekonomimizi güçlendirdik. Senaryoları boşa çıkartarak, oyunları bozarak, karanlık planları yırtarak geleceğimizi aydınlattık. Bize işte bunun için düşman oldular.” dedi.

Milletle birlikte oldukları, insanlara güven aşıladıkları ve devleti ayağı kaldırdıkları için kendilerine düşman olunduğunu vurgulayan Erdoğan, “Zalimlere sessiz kalmadığımız, diline, dinine ve rengine bakmadan mazluma sahip çıktığımız, adaletsizlikleri yüzlerine haykırdığımız için bize düşman oldular. Türkiye’yi eskilerin deyimiyle fetret devrinden, şairlerin deyimiyle faslı hazandan çıkarttığımız için bize düşman oldular.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’yi yıllarca siyasetiyle, ekonomisiyle, dış politikasıyla, sosyal ve kültürel iklimiyle esir alanlara “eyvallah” etmediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan da pişman olmadıklarını belirterek şunları kaydetti:

“Tam tersine maruz kaldığımız düşmanlıkları, hak ve millet nezdinde berat belgemiz olarak görüyoruz. Biliyoruz ki Tayyip Erdoğan’a ve AK Parti’ye bu tür gerekçelerle saldıranların hedefi aslında Türkiye’dir. İşte bunun için verdiğimiz mücadeleyi ‘beka mücadelesi’ olarak nitelendiriyoruz. İşte bunun için 2023 hedeflerimize sıkı sıkıya sahip çıkıyoruz.”

“TÜRKİYE’Yİ GÜÇLENDİRDİK”

Kastamonu’da mitinge katılımın güzel olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Kastamonu, 31 Mart’ta milli iradeye bir kez daha sahip çıkmaya hazır mısın? Kastamonu, 31 Mart’ta istikrar ve güven ortamına devam diyor muyuz? Kastamonu, 31 Mart’ta büyük ve güçlü Türkiye için yeni bir şahlanışa Cumhur İttifakı’yla var mısın?” sorularını yöneltti.  Alandaki kalabalığın “evet” cevabı üzerine Erdoğan, “Sizlere de böylesi yakışırdı.” diye konuştu.

Türkiye’yi 81 vilayetinin tamamıyla büyüttüklerini ve güçlendirdiklerine değinen Erdoğan, Kastamonu’ya son 16 yılda 15 milyar lira yatırım yaptıklarını söyledi.

Eğitimde 971 yeni derslik inşa ettikleri bilgisini veren Erdoğan, 29 bin öğrencisi olan üniversiteyi Kastamonu’ya kazandırdıklarını anlattı.

Yükseköğrenim öğrencileri için 6 bin 446 kişi kapasiteli yurt binaları inşa ettiklerini vurgulayan Erdoğan, iki yıl içinde toplamda 5 bin 770 kişi kapasiteli 5 yükseköğrenim yurt binası daha yapacaklarını bildirdi.

Kastamonu’ya bir gençlik merkezi inşa edeceklerini anlatan Erdoğan, TOKİ vasıtasıyla 3 bin 556 konut projesini hayata geçirdiklerini dile getirdi.

Nasrullah Camii ile Kale arasındaki mahallelerde 2 bin 383 binayı cephe iyileştirme ve yenileme çalışmasıyla Kastamonu’ya yakışır hale getireceklerinin altını çizen Erdoğan, “Bunlar arasında bulunan 930 binanın fazlalıklarını iki katı geçmeyecek şekilde tıraşlıyoruz. Hem şehrin tarihi ve kültürel dokusuna sahip çıkıyor hem de turizm altyapısını geliştiriyoruz. Turizmi, çok kıymetli tabii güzelliklere sahip Kastamonu için ciddi bir kazanç kapısı haline getirmekte kararlıyız.” şeklinde konuştu.

İsmail Bey Külliyesi, Yakup Ağa Külliyesi, Mehmet Akif Ersoy’un milli mücadele yıllarında vaaz verdiği Nasrullah Kadı Camii gibi 107 eseri restore ederek ihyasını sağladıklarına işaret eden Erdoğan, İsfendiyar Bey Camii, Benli Sultan Türbesi, İbni Neccar Camii, İsmail Bey Hamamı gibi önemli eserlerin de restorasyonunun devam ettiğine dikkati çekti.

Tüm güzellikleriyle Kastamonu’ya sahip çıkacaklarına değinen Erdoğan, Kastamonu Belediyesinin Kuzeykent’te bir millet bahçesi ve peyzaj projesini hayata geçirdiğini anımsattı.

Proje içerisinde Millet Kıraathanesi olduğunu ifade eden Erdoğan, “Ama bunu, bu Bay Kemal anlamıyor. Bay Kemal’in partisi de anlamıyor. CHP, ‘Bunlar kumarhane açacakmış’ diyor. Dervişin zikri neyse fikri de odur. Bunlar tabii la teşbih. Bunlar derviş filan değil, haşa… Dervişe de hakaret etmeyelim. Bunu da iyi bilmemiz lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kastamonu Kuzeykent Miting Alanı’nda düzenlediği mitinge katıldı. ( Semih Yüksel – Anadolu Ajansı )

Millet Bahçesi’nde meydan, otopark, spor alanları, bilim merkezi, açık hava bilim sergi alanı, atölye, gölet, akvaryum, bisiklet ve yürüyüş yolları gibi pek çok bölümün olduğunu aktaran Erdoğan, orada anne, baba ve çocukların dinlenme fırsatı bulacağını belirtti.

Devletin bunun için var olduğunu anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu adımları atıyoruz. Bugüne kadar bu adımları attılar mı? Yok. AK Parti yatıyor, kalkıyor bunları düşünüyor. Halkımıza daha güzel hizmetleri nasıl veririz. Neler yapalım ki milletimiz daha huzurlu olsun? Kastamonulu ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza, şehit yakınlarımıza, gazilerimize, engellilerimize, yaşlılarımıza toplamda 985 milyon lira tutarında kaynak aktararak destek olduk. Sağlıkta 400 yataklı Kastamonu Devlet Hastanesinin de aralarında olduğu 12’si hastane olmak üzere 25 sağlık tesisini Kastamonu’muza kazandırdık. Kastamonu’ya 250 yataklı fizik, tedavi ve rehabilitasyon merkezi, Cide’ye, Çatalzeytin’e, Küre’ye, Bozkurt’a, Abana’ya hastaneler yapmak için kolları sıvadık.

Kastamonu’ya 2002 yılına kadar 47 kilometre bölünmüş yol yapılmışken, biz bunu 329 kilometreye çıkardık. 15 Temmuz İstiklal Tüneli ve bağlantı yollarını biz hizmete sunduk. Orta Karadeniz’i, İç Anadolu’ya, oradan da Türkiye’nin dört bir yanına bağlayan bu tünel sayesinde Ilgaz Dağı kesintisiz, güvenli ve konforlu bir yolculukla aşılabiliyor.”

Kastamonu’da yapımı devam eden toplamda 7 milyar lira maliyeti olan 8 yol projesinin bulunduğuna işaret eden Erdoğan, “Bunlardan Kastamonu-Safranbolu ayrımı Boyalı yolu bu yıl tamamlanıyor. Kastamonu-Samsun, Kastamonu-Karabük yolu, Kastamonu-Pınarbaşı ayrımı yolu, Ulus-Al Ayrımı yolu ve Kastamonu-İhsangazi yolu ise 2021 yılında tamamlanıyor.” bilgisini paylaştı.

Kastamonu Havalimanına yıllık 1,5 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal binası yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, havalimanındaki yolcu trafiğinin geçen yıl 91 bin olduğuna dikkati çekti.

Kastamonu’da 5 baraj inşa ettiklerini kaydeden Erdoğan, 11 baraj ve bir göleti de inşa edeceklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bazen de arkadaşlarımız çok heyecanlanıyor. ‘Hemen 24 saatte şurayı da burayı da yapayım.’ Dur bakalım ya… Her şeyin bir takvimi var. Bak açıklıyorum. Belli bir zaman içerisinde Allah’ın izniyle bugüne kadar bu yatırımları gerçekleştiren AK Parti iktidarı, bundan sonra da diğerlerini gerçekleştirecek.” ifadelerini kullandı.

 

(Cengiz MUHZİROĞLU  ve  AA)