Kastamonu Dernekler Platformu Bursa’dan start aldı

Hemşeri derneklerimizi bir çatı altında toplamak üzere oluşturulma kararı alınan Kastamonu Dernekler Platformu’nun kuruluşu Bursa’da yapılan toplantıyla açıklandı.

Bursa Kastamonu Dernekler Federasyonu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen buluşmaya İstanbul Kastamonulular Dayanışma Derneği Genel Başkanı Remzi Şen, Ankara Kastamonu Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Hasan Şen, Bursa Kastamonu Dernekler Federasyonu Genel Başkanı İsmail Tiftik, İzmir Kastamonulular Derneği Başkanı Kemal Balcıoğlu,  Kocaeli Kastamonulular Derneği Başkanı Nurcan Acaroğlu Göktaş,  Tüm Kastamonulular Derneği Başkanı Ali Topçu ve ev sahibi Bursa  Kastamonu Dernekler Federasyonu Başkanı İsmail Tiftik’in yanı sıra eski Bakan Murat Başesgioğlu ile Mudanya Kaymakamı Ayhan Terzi, Gemlik Kaymakamı Hasan Göç de katıldı.

Mudanya Kaymakamı Ayhan Terzi’ye makam ziyareti ile başlayan program,  Kastamonu Dernekler Platformu üyelerinin tüzük, projeler, Kastamonu’nun marka kent olması konusunda yol haritasının belirlenmesi ve Kastamonu Dernekler Platformunun kuruluş kararının açıklanması ile sürdü.

Yapılan toplantıda; Platformla ilgili tüzük maddelerine son şeklinin verilmesi, Kurucular Kurulu’nun oluşturulması, Kurucular Kurulu Kurultayı yapılması, Genel Sekreterlik birimi oluşturulması ve

Genel Sekreter olarak İstanbul KAS-DER Genel Başkanı Remzi Şen’in, yardımcısı olarak ise Kocaeli KAS-DER Başkanı Nurcan Acaroğlu Göktaş’ın getirilmesi, Kastamonu’da iklim değişikliği ve ekolojik denge konularında panel ve seminerler düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Programın ikinci bölümü olan Bursa Kastamonu Konağı inşaatına yapılan ziyarette ise inşaat ile ilgili incelemelerde bulunarak proje hakkında bilgi verildi.
Bursa Kastamonu Dernekler Federasyonunun 15 yıllık faaliyetlerini anlatan tanıtım filminin izlenmesinden sonra Federasyon yönetim kurulu üyeleri, Federasyon Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri, Kastamonu Dernekler Platformu üyeleri ile eski Bakan Murat Başesgioğlu’nun katıldığı dar kapsamlı tanışma toplantısı gerçekleştirdi.

Son olarak Merihan Zırh ve Hasan Azkıran’ın şiir dinletisi izlendi, Kastamonu’dan derlenen Çanakkale türküsü hep birlikte seslendirildi.
Bursa’daki program Kastamonu Dernekler Platformu Kuruluş kararının alınması ve açıklanmasından sonra, Başesgioğlu ve platform üyelerinin,
alınan kararının Ülkemiz ve Kastamonu için hayırlı olması temennisi ile noktalandı.
Platformun bundan sonraki toplantısı Çorlu’da yapılacak.