Kastamonu Entegre dev gemisine kavuştu

Ağaç bazlı panel sektörünün global oyuncusu Kastamonu Entegre AŞ, dünyanın en önemli tersanelerinden Japon Oshima Tersanesi ile işbirliği sonucunda inşa edilen yaklaşık 46 bin ton ağaç yongası taşıma kapasitesine sahip MV Maple adlı gemisini teslim aldı.

Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız da dev geminin Japonya’daki suya indirilme törenine katıldı. Haluk Yıldız, Kastamonu Entegre, Sumitomo Corporation ve Oshima Tersanesi arasındaki işbirliğinin iki ülke arasındaki köklü geçmişin derinleşmesine de büyük katkı sağlayacağını ve bundan da son derece mutlu olduklarını ifade etti.

46 bin ton ağaç yongası taşıma kapasitesine sahip gemi, 52.800 DWT’lik ve 210 metre boyunda. Kastamonu Entegre halen üretimde kullandığı ana hammaddelerden olan odun yongasını (woodchip) okyanus aşırı ülkelerden (ABD, Kanada, Brezilya, Venezuela) tedarik ediyor. Tedarik kaynaklarının çok uzak ve gemi navlunlarının yüksek olduğu dönemlerde odun yongası taşıma bedelleri hammadde değerinin üzerine çıkabiliyor.

Odun yongası taşımalarında kullanılan gemiler, üzerinde tahliye sistemleri (vinç, konveyör) olan ve hacim olarak kendi boyutundaki dökme gemilerden daha büyük hacimsel kapasiteye sahip özel amaçlı Woodchip Carrier olarak tanımlanan gemi sınıfında bulunuyordu. Bu gemiler dünyada çok az sayıda Japon armatörün (NYK, MOL) tekelinde bulunduğundan, bu durum hem hammadde tedariğinde hem de taşıma bedellerinde çeşitli zorluklara neden oluyordu. Kastamonu Entegre’nin hammadde tedariğini güvenceye alması açısından bu adım büyük önem taşıyor.