“Kastamonu eski seviyesine doğru hızla yükseliyor”

AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Tosya mitinginin ardından geldiği kentimizde Belediye Başkanlığını, AK Parti İl Kadın Kolları’nın Nasrullah Meydanı’nda açtığı 98. Yıl standını ve esnafı ziyaret etti.
Kurtulmuş, Nasrullah Camiinde ikindi namazını kıldıktan sonra ziyaret ettiği stantta bir de konuşma yaptı.
Numan Kurtulmuş’un Belediye’yi ziyaretinde kendisine görev dönemi süresince gerçekleştirdiği hizmetler ve gerçekleştirmeyi planladığı yeni projelerle ilgili brifing veren Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “AK Parti Genel Başkan Vekilimiz, Sayın Bakanımız, hemşehrimiz Numan Bey, Kastamonu’muzun her türlü çalışmalarında yanımızda yer almıştır. Bu nedenle kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum. 2018 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’nun da mimarı değerli hocamız, bakanımız Prof. Dr. Numan Kurtulmuş beydir. Ben biliyorum ki kendisi dededen Kastamonuludur. Özellikle İsmailbey Mahallesi, Aşağimaharetli olarak tanırız. Aşağimaharetlilik değişik bir duygudur Kastamonu ile özleşmiştir. Buradan dedeniz Binbaşı Numan Kurtulmuş’u da saygıyla anıyoruz” dedi.
Numan Kurtulmuş
Babaş’ın sunumunun ardından konuşan Numan Kurtulmuş ise şunları söyledi:
” Başkanımızın Kastamonu’da yapmış olduğu projeleri yakinen biliyoruz. Kastamonu’da inşallah Tahsin Babaş’ın belediye başkanı olmasıyla birlikte sunulan projeler gerçekleşecek. Projelerin detaylı olarak hazırlanmasından dolayı başkanımıza teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımızın Ankara’da paylaştığı seçim manifestosundaki 11 maddeyi içselleştirerek hazırlamış olması ayrıca bir güzelliktir. Bu projelerin önümüzdeki görev süresi içinde bitmiş olduğunu da müşahede ederiz.
Kastamonu, Anadolu’nun kimliğini, kültürünü koruyan çok güzel şehirlerinden birisidir. Bu coğrafyadaki Türk-İslam’ın en temel merkezlerinden birisidir. Bir zaman eğitimiyle okullarıyla ve sahip olduğu ekonomik potansiyelle çok güçlü olan bir ilimizdi. Son yıllarda Kastamonu tekrar bu seviyeye doğru hızla yükseliyor. Kastamonu’nun geçtiğimiz 16 yıl içinde almış olduğu hizmetlerin toplamı ulaşım, çevre şehircilik, hastanelerden ve eğitime kadar 14 milyar TL’dir. Çok büyük bir yatırım yapıldı. Yatırımlarım hepsi görülen ve kendisini anlatan yatırımlardır. Ilgaz Tüneli’nin yapılmış olması başlı başına Kastamonu’yu Ankara’nın yakınında bir kent haline getirdi. Anadolu’nun diğer yerleriyle birleştirdi. Havaalanı muazzam bir imkân olarak Kastamonu’ya hizmet veriyor. Üniversitenin Meslek Yüksekokullarıyla birlikte tüm Kastamonu’ya yayılmış olması merkezi hükümetin yaptığı önemli işlerden birisidir. Organize Sanayi Bölgesindeki gelişmeler önemlidir. Doğalgazın gelmiş olması, hastanenin ve sağlık hizmetlerinin en üst seviyede verilmiş olması fevkalade önemli işlerdir. Kırık Barajının önümüzdeki süre içinde hızla bitirilmesi Kastamonu’yu çevre bakımından daha da güzelleştirecek hem de içmesuyu meselesini tamamıyla ortadan kaldıracaktır. Ulaşımdaki birkaç eksiği de tamamlamayı düşünüyoruz. Hepsi planlanmanın içindedir. Kastamonu-Karabük ve İstanbul yolunun çok yüksek standartta bitirilmesidir. Diğeri de Tosya-İskilip yolunun bitirilerek, Çorum-İskilip daha İç Anadolu’yla Ilgazları birbirine bağlayan güzel bir yola da kavuşmuş olacağız. Bunlar bizim halka karşı sorumluluğumuzdur. Bu millet AK Parti’yi, Recep Tayyip Erdoğan’ı yıllardır destekliyor. Onun karşılığında da Türkiye’nin daha önceden boşa giden paraları, imkânları şimdi hizmete gidiyor.
Kale ile Nasrullah Meydanı arasındaki Cumhurbaşkanın da ifade ettiği proje bitirildiği zaman Kastamonu bambaşka olacak. Muazzam bir turizm merkezi haline gelecek. İnşallah merkezi hükümet ve yerel yönetimler çok güçlü bir işbirliği içinde çalışmaya devam edecek. Kastamonu şimdiye kadar aldığı hizmetleri çok daha ileriye götürecek. İnebolu’daki Liman projesi, AK Parti’nin gündeminde olan temel projelerinden birisidir. Orada küçük tonajlı gemilerin gelmesiyle müsait bir liman ortaya çıktı. İnebolu Yolu’nun daha güzel bir yol haline getirilmesiyle ilgili çalışmalar da devam ediyor. Bir tarafı Kastamonulu birisi olarak çok anlatırım. Özet şudur: Halk Tayyip Erdoğan’a destek verdi. Halkımızın verdiği bu desteğin karşılığını da hizmet yapmak boynumuzun borcudur. Tüm bunları yapıyoruz. Yolu, köprüleri yapıyoruz. Hatta yolların altını da kaplıyoruz. Hepsinden önemlisi ise bir gönülle girmektir. Allah dostunun söylediği gibi, Kastamonu gönüllere girmenin ne olduğunu çok iyi bilen bir şehirdir. İnşallah Tahsin Babaş’la, şimdiye kadar olduğu gibi bu süreçte de Kastamonu halkının gönlüne girmeyi ve gönlüne taht kurmayı başarmaya devam edecektir. Başkanımızı tebrik ediyoruz. 31 Mart’ta milletimiz Başkanımıza ve AK Parti kadrolarına destek vermeye devam edecektir. 1 Nisan’dan itibaren büyük bir güçle çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Yeni dönem Kastamonu’muza bereketler getirsin.”
Nasrullah Meydanı
Numan Kurtulmuş, Mehmet Akif Ersoy’un Kurtluş Savaşı yıllarında vaazlar verdiği Nasrullah Camii’nin bulunduğu alanda açılan AK Parti Kadın kolları’nın 98. Yıl standını ziyareti sırasında yaptığı konuşmada da şunları söyledi:
“Öncelikle İstiklal Marşı’mızın mecliste kabulünün 98’inci yıldönümü vesilesiyle hem bir kez daha hem İstiklal Mücadelemizi, hem de İstiklal Mücadelemizin sembol işaretlerinden biri olan Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle, minnetle anıyoruz. Gerçekten tamamen dağılmış bir milletin imanla, şuurla, ferasetle ortaya koyduğu muhteşem ulusal kurtuluş mücadelesi. Milletimiz, ‘Ya Allah, Bismillah’ diyerek ayağa kalkmış 72 düveli Anadolu topraklarından kovalayan bir destana imza atmıştır. Bu destanın sonunda da Kurtuluş Mücadelemizi sembolize eden İstiklal Marşı’mızı rahmetli Mehmet Akif Ersoy kaleme aldı. İstiklal Marşı bizim İstiklal Mücadelemizin manifestosudur. Aynı zamanda İstiklal Marşı Türk Milletinin geleceğe umutla, cesaretle bakmasını sağlayacak bir gelecek muştusudur. İstiklal Marşı büyük bir ruhla yazıldı, büyük bir ruhla yazıldı. O zaman söylendiği gibi, bir daha Cenab-ı Allah bu milleti bir daha İstiklal Marşı yazmak zorunda bırakmasın. Bu topraklardaki en son ocak var olan kadar mücadelemiz devam edecektir. Göklerimizden bayrak inmeyecektir, minarelerimizde ezan susmayacaktır. Bu milletin kalbindeki iman ateşi hiçbir zaman sönmeyecektir. Milletimiz İstiklaline, istikbaline sahip çıkacaktır. Hepimiz için müşterek andımız olan İstiklal Marşı’mızı gönlümüzden sildirmeyeceğiz, her zaman sahip çıkacağız. Bugün çok güzel tesadüf ki Nasrullah Camii’nde İkindi namazını eda etmiş olmamız, benim için unutulmaz bir hatıra oldu. Nasrullah Camii’nde Mehmet Akif Ersoy hutbe okumuş, halkın bilinçlenmesine katkısı olmuştur.”